Se afișează postările cu eticheta flori. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta flori. Afișați toate postările

vineri, 7 octombrie 2016

Lalele albastre si alte flori desenate cu pixul

 In aceasta seara am simtit nevoia sa desenez flori albastre in lumina verde a viului, folosind doar cateva pixuri

vineri, 11 martie 2016

Desenand flori cu Mara, o fetita de 10 ani

Mara, o fetita de 10 ani a desenat o floare. I-am oferint in schimb o floare desenata de mine care sa-i ramana ca amintire. In imaginea de mai sus sunt florile noastre, fiecare in stilul ei, fiecare avand propria ei stralucire, floarea colorata si vesela a Marei alaturi de creatia mea.

luni, 1 februarie 2016

Eranna Gyrinna Gyara si Gorgo in gradina poetei Sappho

Gradina poetei Sappho, pictura ulei pe panza


Sappho a scris o poezie dedicata fecioarelor pe care le initia in tainele feminitatii, ale artei si ale frumusetii in care a pomenit 4 fete: Eranna cea inalta, supla, semeata si mandra ca o regina, Gyrinna cu vocea ei divina, hipnotizanta, Gyara, o excelenta dasatoare si Gorgo, o printesa sezuala si suava precum floare de crin. In poezia ei Sappho compara fiecare fata cu o floare, thaisosul pe care il conducea fiind gradina de fete, o pepiniera unde tot ce era mai frumos intr-o fata era dezvoltat cu grija.

Acesta este cântecul meu despre fecioarele ce imi sunt dragi.
Eranna, o fată subțire te enumăr,
Când m-am uitat prima data forma și fata ta,
Supla ca o trestie, și total lipsita de gratie.
Dar odată cu statura ta impunătoare, au venit si grația și frumusețea
Cu tine atâția ani - O, nu imi este rușine
Pentru asta, Eranna, pentru că mândria ta are crescut
Totodată? Vai de tine! N-am cunoscut
O frumusețe parând mereu atat de disprețuitoare,
Ca și cum ai fi regina peste toate fiicele pământului !
Mnasidika este într-un fel mai plăcuta,
Decât Gyrinna mea - Ah, dar dulce suna
Vocea fără pereche a Gyrinnei! In extaz-transa
Ascult, ascult, în timp ce cântă Gyrinna.
Punctul tare al Gyarei este iuteala piciorului
Ca o caprioara, cu picioarele atat de usoare în dans,
Dansul l-aa învățat pe măsurile leutei mele.
Veșnic-pasionla Gorgo! - Este ciudat
Că am obosit de schimbari ale schimbărilor
Ale celor adorate de tine? - Ale rapsodiilor tale
De fiecare noua prietena, în timp ce iubirea vechi moare?
Bucurie ție, fata de rasă princiara,
Pentru ultima pe care o îndrăgești! Stai în îmbrățișarea ei -
Până strălucește o nouă stea în ochi tai răpiți!
Atașata de fecioare tu ești, eu cred, apoi ea.
Fantoma care fura noaptea fete tinere, pentru a fi
Alături de ea in tristețe in Hades
Aceasta este frumoasa mea gradina de fete: dulce cresc ele -.
Trandafir, violeta, asphodel și crinde zapada;
Și care este ce mai dulce, nu știu;
Pentru ca bratele roz și ochii înstelati sunt acolo.
Voci dulci ca mierea și obrajii in treceri frumoase.
Și asta va insemna ca, ma voi gandi, amintindu-mi mereu;
Pentru ca acestea vor înflori pentru totdeauna în cântecul meu.

luni, 25 ianuarie 2016

Lacrimi si flori

Am creat aceasta pictira fiind inspirata de versurile compuse de Venera Badea

Lacrimi si flori

S- a aplecat salcamul
sa stearga lacrimile
dorului...
O lacrima…o floare
Acoperind trupul
cu dorul tau,
cu mangaierea ta…
Cu sufletul plin de iubire
ochii tai
Stralucind in noapte,
in adierea vantului
Alunga lacrima
linistea intunericului
spulberand

joi, 12 iunie 2014

Inca o pictura despre natura, frumusete si iubire

Am facut aceasta pictura ieri. Am lucrat la ea pana la 2 noaptea desi stiam ca a doua zi va trebui sa ma trezesc la 7 dimineata sa ma duc la serviciu. Chemarea era mult prea puternica ca sa renunt la ideea mea de a da forma si culoare unei imagini pline de frumusete, feminitate si gingasie. Acesta este unul dintre tablourile mele pictate in verdele naturii pline de viata cu 4 personaje feminine, 3 femei cu aripi de fluture ce danseaza prin aer tinandu-se de mana, cu muschii bine pusi in evidenta, puternice dar in acelasi timp feminine si o tnara fata ce sta pe o floare, viseaza si asteapta ca una dintre cele 3 sa vina la ea si sa o ia in zbor, idee continuata in desenele mele mai vechi.


joi, 27 martie 2014

Renasterea primaverii la sediul AAP de pe Gheorghe Pop de Basesti


Mai sus este "Renasterea primaverii", o pictura in ulei pe panza prin care am redat gingasia si frumusetea florilor, primavara in culorile ei pline de viata si feminitatea. Am facut acest tablou anul trecut in speranta ca il voi expune la galeria AAP din Herastrau. Nu a fost sa fie asa dar acum tabloul este expus la sediul AAP de pe strada Gheorghe Pop de Basesti nr 37, aproape de Foisorul de Foc, in cadrul expozitiei de flori organizate de Asociatia Artistilor Plastici din Bucuresti. Vernisajul expozitiei va avea loc sambata la ora 11.



luni, 17 februarie 2014

Desene si picturi cu flori

Acestea sunt florile pe care le-am desenat si le-am pictat pana acum. Nu am creat mai multe pentru ca au facut-o mii si mii de pictori inaintea mea si deja este inflatie de flori pictate.


duminică, 29 septembrie 2013

Mireasa sufletului meu

Rasfoind creatiile mai vechi am dat peste o pictura de pe vremea cand eram eu eleva de liceu si am retrait un setiment de acum 10 ani dupa care am reluat ideea iar mai sus este ceea ce a iesit. Aveam doar 16 ani. Am facut pictura de mai jos imaginandu-mi ceva frumos si dulce, o mireasa suava ca o floare in noaptea nuntii ei, stand goala pe asternuturile din matase presarate cu trandafiri, asteptand sa fie iubita, imbratisata, sarutata Sanii ei dulci sunt acoperiti cu frisca, parca asteptand sa fie alintati cu sarutari lungi si fierbinti iar in par are o cununa de flori albe. Totul e atat de alb, in culoarea puritatii, frisca de pe corpul ei, florile din jurul ei, toata camera. Privind aceasta pictura parca simt parfumul delicat si atmosfera incarcata de iubire, o iubire curata si gingasa ca o floare alba de cires. Desi nu a iesit cum imi imaginam eu atunci inca mai pastrez si acum pictura veche de mai jos nu pentru ceea ce este, ci pentru ceea ce am vrut eu sa fie, imaginea din mintea mea de atunci si sentimentul acela pur pe care pictura si acum il trezeste in mine, dorul si emotia unor clipe de intimitate netraite inca. E un lucru ciudat. Eu atunci nu vedeam picturile asa cum sunt ci vedeam ceea ce era in mintea mea si chiar si acum cand le rasfoiesc, chiar si cele mai simpliste schite imi trezesc trairile de atunci. Dincolo de greselile de anatomie, de volum si de perspectiva de atunci erau ganduri, sentimente, dorinte si idei pe care incercam sa le materializez prin pictura si asta conta cel mai mult pentru mine, faptul ca o bucatica din lumea mea prindea contur pe foaia de hartie, faptul ca iubirea la care aspiram prindea viata precum o Galatee prin creatiile mele si in fiecare pictura, in fiecare desen, in fiecare schita o vedeam pe EA, o vedeam in centrul universului meu, o vedeam venind cu primavara in viata mea, o vedeam mireasa pentru sufletul meu singuratic. Din acest motiv nu am aruncat la gunoi schitele si picturile vechi cum ar fi facut multi altii pentru care acestea nu insemna nimic si le voi pastra mereu cu gandul doar la EA, iubirea pe care nici macar acum nu am intalnit-o, in speranta ca ea exista undeva si intr-o zi ne vom intalni.

vineri, 12 aprilie 2013

Flori de Aspergilius

Am facut acest desen acum folosind doar un banal pix. Dupa Penicillium m-am gandit sa desenez si un Aspergilius continuand seria me de desene cu teme din biologie ce imbina arta cu stiinta

duminică, 26 august 2012

Pictura fantezie de primavara

Desi se apropie toamna eu azi am mai realizat o pictura de primavara, o tanara fata cu parul de aur moale, frumoasa ca o primavara cu o floare alvastra in parul ei si cu aripi de fluture inconjurata de flori

O banala natura moarta

Dupa cum am mai zis si in postarile anterioare natura moarta este unul dintre subiectele pe care nu prea le abordez in pictura mea pentru ca prea multe naturi statice au fost pictate de alti artisti pana acum, aceleasi obiecte, aceleasi vaze cu flori pictate de mii si mii de ori, semanand toate intre ele. Nu am inteles niciodata cum de nu s-au plictisit oamenii de ele. Al doilea motiv pentru care evit sa pictez naturi moarte cu flori in vaza este faptul ca detest vazele cu flori pentru ca o floare rupta e o floare moarta si consider ca florile sunt frumoase atata timp cat sunt vii, in mediul lor natural.
Totusi astazi am facut si eu o vaza cu flori pentru simplul motiv ca oamenilor le place sa vada asa ceva si multi mi-au cerut sa pictez si o vaza cu flori.

vineri, 15 iunie 2012

Flori de tei povestea ei sau ochiul albastru al iubitei lui Eminescu, pictura tempera

Ochiul albastru al iubitei lui Eminescu privind pe sub florile de tei, pictura tempera
Dupa desenul in creion pe aceasta tempa despre care am mai vorbit am facut si o pictura in tempera pe carton avand ca subiect ochiul albastru al celei care a fost muza poetului Mihai Eminescu alaturi de florile de tei care l-au inspirat pe poet.

luni, 11 iunie 2012

Ochiul albastru al iubitei lui Eminescu privind printre florile de tei

Flori de tei povestea ei - Ochiul iubitei lui Eminescu desenat in creion
Am facut acest desen in creion ieri fiind inspirata de mirosul dulce al florilor de tei pe care le-am cules acum cateva zile, florile de tei care l-au inspirat si pe Mihai Eminescu amintindu-i de plimbarile romantice alaturi de fata care a fost prima si marea lui iubire. Dupa ce am studiat florile de tei proaspat culese le-am desenat si am facut si ochiul albastru al fetei din poeziile lui Mihai Eminescu alaturi de ele, privind printre ele.

vineri, 20 mai 2011

De ce nu-mi place sa desenez si sa pictez vaze cu flori

Vaza cu flori este subiectul preferat al multor pictori. Pana acum am văzut prin expoziții foarte multe vaze cu flori, atât de multe incat multe dintre ele seamănă izbitor de mult cu altele făcute de alți artiști. Foarte mulți artiști reiau iar si iar in mod obsesiv subiectul acesta al vazei cu flori.

De ce evit eu sa pictez si sa desenez vaze cu flori? Motivul e simplu. Nu-mi plac florile in vaza pentru ca o floare rupta e o floare moarta iar o pictura cu o glastra cu flori e după cum bine ii spune si numele o natura moarta. Eu prefer sa vad plantele in mediul lor natural, vii, cu rădăcinile in pamant, crescând, înflorind, făcând fructe si in loc sa pierd vremea picatand flori prefer sa le fotografiez pentru ca o fotografie cu o floare in mediul ei natural lăsata acolo este mult mai vie decât o pictura cu flori rupte si puse intr-un vas cu apa.  Am văzut multe persoane care au prostul obicei de a rupe florile. Eu nu sunt de acord cu așa ceva pentru ca o floare rupta sau tăiata, separata de radacina este o floare moarta, e o mortaciune la fel ca si un animal jupuit si împăiat chiar daca inca nu a început sa se vestejească.

Mai jos sunt cateva flori pe care am preferat sa le fotografiez.

Ca sa nu ziceți ca sunt certata cu lumea vegetala iată câteva dintre desenele mele reprezentand plante, plante vii, nu moarte cum picteaza alții.

O floare - Un mugure floral ce se pregateste de inflorire desen in creion

Aceasta este o floare vie, o floare tanara care inca nu s-a deschis.

Nufar

Aceștia sunt niște nuferi înfloriți, iar mai jos este o planta extraterestra sau mai bine zis o ființa extraterestra care este in acelasi timp si planta si animal.

Planta

Related Posts with Thumbnails