Ma numesc Corina Chirila si am inceput sa desenez si sa pictez in anul 2000, cand aveam 13 ani, fiind inspirata de poezia Dorinta de Mihai Eminescu, poezie care m-a facut sa vad cu ochii mintii acea imagine de vis si sa-mi imaginez ca sunt eu acolo in codru in locul poetului.Imi place sa desenez si sa pictez toate lucrurile la care visez si la care nu pot sa ajung. Acest blog contine creatiile mele precum si trairile din spatele lor, acele sentimente si dorinte care m-au motivat
vineri, 7 octombrie 2016
Lalele albastre si alte flori desenate cu pixul
vineri, 11 martie 2016
Desenand flori cu Mara, o fetita de 10 ani
luni, 1 februarie 2016
Eranna Gyrinna Gyara si Gorgo in gradina poetei Sappho
![]() |
| Gradina poetei Sappho, pictura ulei pe panza |
Acesta este cântecul meu despre fecioarele ce imi sunt dragi.
Eranna, o fată subțire te enumăr,
Când m-am uitat prima data forma și fata ta,
Supla ca o trestie, și total lipsita de gratie.
Dar odată cu statura ta impunătoare, au venit si grația și frumusețea
Cu tine atâția ani - O, nu imi este rușine
Pentru asta, Eranna, pentru că mândria ta are crescut
Totodată? Vai de tine! N-am cunoscut
O frumusețe parând mereu atat de disprețuitoare,
Ca și cum ai fi regina peste toate fiicele pământului !
Mnasidika este într-un fel mai plăcuta,
Decât Gyrinna mea - Ah, dar dulce suna
Vocea fără pereche a Gyrinnei! In extaz-transa
Ascult, ascult, în timp ce cântă Gyrinna.
Punctul tare al Gyarei este iuteala piciorului
Ca o caprioara, cu picioarele atat de usoare în dans,
Dansul l-aa învățat pe măsurile leutei mele.
Veșnic-pasionla Gorgo! - Este ciudat
Că am obosit de schimbari ale schimbărilor
Ale celor adorate de tine? - Ale rapsodiilor tale
De fiecare noua prietena, în timp ce iubirea vechi moare?
Bucurie ție, fata de rasă princiara,
Pentru ultima pe care o îndrăgești! Stai în îmbrățișarea ei -
Până strălucește o nouă stea în ochi tai răpiți!
Atașata de fecioare tu ești, eu cred, apoi ea.
Fantoma care fura noaptea fete tinere, pentru a fi
Alături de ea in tristețe in Hades
Aceasta este frumoasa mea gradina de fete: dulce cresc ele -.
Trandafir, violeta, asphodel și crinde zapada;
Și care este ce mai dulce, nu știu;
Pentru ca bratele roz și ochii înstelati sunt acolo.
Voci dulci ca mierea și obrajii in treceri frumoase.
Și asta va insemna ca, ma voi gandi, amintindu-mi mereu;
Pentru ca acestea vor înflori pentru totdeauna în cântecul meu.
luni, 25 ianuarie 2016
Lacrimi si flori
Lacrimi si flori
S- a aplecat salcamul
sa stearga lacrimile
dorului...
O lacrima…o floare
Acoperind trupul
cu dorul tau,
cu mangaierea ta…
Cu sufletul plin de iubire
ochii tai
Stralucind in noapte,
in adierea vantului
Alunga lacrima
linistea intunericului
spulberand
joi, 12 iunie 2014
Inca o pictura despre natura, frumusete si iubire
joi, 27 martie 2014
Renasterea primaverii la sediul AAP de pe Gheorghe Pop de Basesti
sâmbătă, 1 martie 2014
luni, 17 februarie 2014
Desene si picturi cu flori
duminică, 29 septembrie 2013
Mireasa sufletului meu
vineri, 12 aprilie 2013
Flori de Aspergilius
sâmbătă, 6 aprilie 2013
duminică, 16 decembrie 2012
duminică, 26 august 2012
Pictura fantezie de primavara
O banala natura moarta
Totusi astazi am facut si eu o vaza cu flori pentru simplul motiv ca oamenilor le place sa vada asa ceva si multi mi-au cerut sa pictez si o vaza cu flori.
vineri, 15 iunie 2012
Flori de tei povestea ei sau ochiul albastru al iubitei lui Eminescu, pictura tempera
![]() |
| Ochiul albastru al iubitei lui Eminescu privind pe sub florile de tei, pictura tempera |
luni, 11 iunie 2012
Ochiul albastru al iubitei lui Eminescu privind printre florile de tei
Am facut acest desen in creion ieri fiind inspirata de mirosul dulce al florilor de tei pe care le-am cules acum cateva zile, florile de tei care l-au inspirat si pe Mihai Eminescu amintindu-i de plimbarile romantice alaturi de fata care a fost prima si marea lui iubire. Dupa ce am studiat florile de tei proaspat culese le-am desenat si am facut si ochiul albastru al fetei din poeziile lui Mihai Eminescu alaturi de ele, privind printre ele.
sâmbătă, 9 iunie 2012
Inocenta in doua chipuri angelice si pline de naturalete si prospetime pictate in tempera pe carton
Acestea sunt doua chipuri angelice, curate si pline de naturalete pe care le-am pictat azi pe doua bucati de carton
joi, 26 ianuarie 2012
joi, 22 decembrie 2011
vineri, 20 mai 2011
De ce nu-mi place sa desenez si sa pictez vaze cu flori
Vaza cu flori este subiectul preferat al multor pictori. Pana acum am văzut prin expoziții foarte multe vaze cu flori, atât de multe incat multe dintre ele seamănă izbitor de mult cu altele făcute de alți artiști. Foarte mulți artiști reiau iar si iar in mod obsesiv subiectul acesta al vazei cu flori.
De ce evit eu sa pictez si sa desenez vaze cu flori? Motivul e simplu. Nu-mi plac florile in vaza pentru ca o floare rupta e o floare moarta iar o pictura cu o glastra cu flori e după cum bine ii spune si numele o natura moarta. Eu prefer sa vad plantele in mediul lor natural, vii, cu rădăcinile in pamant, crescând, înflorind, făcând fructe si in loc sa pierd vremea picatand flori prefer sa le fotografiez pentru ca o fotografie cu o floare in mediul ei natural lăsata acolo este mult mai vie decât o pictura cu flori rupte si puse intr-un vas cu apa. Am văzut multe persoane care au prostul obicei de a rupe florile. Eu nu sunt de acord cu așa ceva pentru ca o floare rupta sau tăiata, separata de radacina este o floare moarta, e o mortaciune la fel ca si un animal jupuit si împăiat chiar daca inca nu a început sa se vestejească.
Mai jos sunt cateva flori pe care am preferat sa le fotografiez.
Ca sa nu ziceți ca sunt certata cu lumea vegetala iată câteva dintre desenele mele reprezentand plante, plante vii, nu moarte cum picteaza alții.
Aceasta este o floare vie, o floare tanara care inca nu s-a deschis.
Aceștia sunt niște nuferi înfloriți, iar mai jos este o planta extraterestra sau mai bine zis o ființa extraterestra care este in acelasi timp si planta si animal.



















