Ma numesc Corina Chirila si am inceput sa desenez si sa pictez in anul 2000, cand aveam 13 ani, fiind inspirata de poezia Dorinta de Mihai Eminescu, poezie care m-a facut sa vad cu ochii mintii acea imagine de vis si sa-mi imaginez ca sunt eu acolo in codru in locul poetului.Imi place sa desenez si sa pictez toate lucrurile la care visez si la care nu pot sa ajung. Acest blog contine creatiile mele precum si trairile din spatele lor, acele sentimente si dorinte care m-au motivat
marți, 14 iunie 2011
Desenul "Fantezia craterului" un superb nud feminin intr-un cadru cosmic participa la salonul de grafica
Atunci imi placea sa-mi imaginez ca sunt cu ea, imi placea sa ma imaginez pe mine langa ea si am facut si un desen in care sunt eu cu ea in acel crater.
Acesta este desenul pe care l-am facut tot atunci in 2004 imaginandu-mi ca sunt eu langa acea fata si ca pot sa o tin de mana si sa o ating.
Atat desenele vechi cat si cel nou au fost realizate folosind doar o coala a4, un pix albastru si unul rosu.
Desenul nou din seria "Fantezia craterului" este expus pana in data de 23 Iunie in pavilionul expozitional B din Herastrau (De la fantani se merge spre biciclete apoi pe aleea cartii spre Byblos pana la cele doua sali de expozitie sala fiind cea din stanga, sala unde asocitaia artistilor plastici din Bucuresti organizeaza diverse expozitii), fiind unul dintre cele 14 desene realizate de mine care participa la salonul de grafica
vineri, 16 aprilie 2010
Un ideal de feminitate
Pentru realizarea acestui desen am folosit un banal pix si un creion roz. EA este idealul meu de feminitate: tanara, frumoasa, suava, cu pielea de un alb luminos si parul negru strălucind in lumina lunii(luna fiind unul dintre simbolurile femitatii). Ea este fata pe care am întâlnit-o de atâtea ori in visele mele, fata aceea inaltuta si subțirica cu parul lung si negru, pielea alba si ochii albaștrii care prefera sa îmbrace in haine in culori deschise, mai ales in alb sau roz. Pe la 15-16 ani o visam foarte des si in unele dintre visele mele o chema Simona. Am realizat acest desen ieri cu gândul la ea, fata de o frumusețe ireala pe care doar in vise am întâlnit-o. Si acum parca o vad, suava si frumoasa precum florile albe de cireș, cu o cununa de flori albe si stele in parul ei negru ca noaptea si as vrea sa fiu langa ea in apa cristalina printre florile de nufăr si sa simt sărutul ei ca o ploaie de vara intr-un desert.
joi, 15 aprilie 2010
Gratie in zbor
Acesta este un desen in pix prin care am încercat sa redau gratia si gingasia unei tinere fete ce se înalta spre luna de argint si stelele ce strălucesc in noaptea albastra si plutește purtata de aripi de fluture.Așa o vad eu: frumoasa, cu trupul ei gingaș si cu aripile ei strălucind in lumina argintie a lunii
vineri, 27 noiembrie 2009
Un alt desen pe care l-am realizat in clipele mele de singuratate
Acesta este unul dintre multele desene pe care le-am realizat in momentele mele de singuratate gandindu-ma la acea EA pe care o voi astepta toata viata desi stiu ca nu o voi gasi niciodata si singuratatea este cruce pe care v-a trebui sa o duc pentru ca sunt ceea ce sunt si singurii mei prieteni sunt materialele de pictura cu ajutorul carora pot sa exprim tot ceea ce simtluni, 9 noiembrie 2009
Un alt nud in pix, o alta fantezie asternuta pe hartie



