Ma numesc Corina Chirila si am inceput sa desenez si sa pictez in anul 2000, cand aveam 13 ani, fiind inspirata de poezia Dorinta de Mihai Eminescu, poezie care m-a facut sa vad cu ochii mintii acea imagine de vis si sa-mi imaginez ca sunt eu acolo in codru in locul poetului.Imi place sa desenez si sa pictez toate lucrurile la care visez si la care nu pot sa ajung. Acest blog contine creatiile mele precum si trairile din spatele lor, acele sentimente si dorinte care m-au motivat
Se afișează postările cu eticheta istorie. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta istorie. Afișați toate postările
duminică, 15 martie 2015
vineri, 8 noiembrie 2013
Corinna, muza poetului Ovidiu
Azi am realizat acest desen reprezentand-o pe Corinna, muza poetului roman Ovidiu, asa cum acesta a descris-o in poezia Amores
Din pacate nu am gasit o traducere in limba romana a a cestui text si poezia odata tradusa isi pierde muzicalitate asa ca am preferat sa postez versurile originale, asa cum le-a scris Ovidiu
aestus erat, mediamque dies exegerat horam;
adposui medio membra levanda toro.
pars adaperta fuit, pars altera clausa fenestrae,
quale fere silvae lumen habere solent,
qualia sublucent fugiente crepuscula Phoebo,
aut ubi nox abiit, nec tamen orta dies.
illa verecundis lux est praebenda puellis,
qua timidus latebras speret habere pudor.
ecce, Corinna venit, tunica velata recincta,
candida dividua colla tegente coma,
qualiter in thalamos famosa Semiramis isse
dicitur, et multis Lais amata viris.
deripui tunicam; nec multum rara nocebat,
pugnabat tunica sed tamen illa tegi;
quae cum ita pugnaret, tamquam quae vincere nollet,
victa est non aegre proditione sua.
ut stetit ante oculos posito velamine nostros,
in toto nusquam corpore menda fuit:
quos umeros, quales vidi tetigique lacertos!
forma papillarum quam fuit apta premi!
quam castigato planus sub pectore venter!
quantum et quale latus! quam iuvenale femur!
singula quid referam? nil non laudabile vidi,
et nudam pressi corpus ad usque meum.
cetera quis nescit? lassi requievimus ambo.
proveniant medii sic mihi saepe dies.
Din pacate nu am gasit o traducere in limba romana a a cestui text si poezia odata tradusa isi pierde muzicalitate asa ca am preferat sa postez versurile originale, asa cum le-a scris Ovidiu
aestus erat, mediamque dies exegerat horam;
adposui medio membra levanda toro.
pars adaperta fuit, pars altera clausa fenestrae,
quale fere silvae lumen habere solent,
qualia sublucent fugiente crepuscula Phoebo,
aut ubi nox abiit, nec tamen orta dies.
illa verecundis lux est praebenda puellis,
qua timidus latebras speret habere pudor.
ecce, Corinna venit, tunica velata recincta,
candida dividua colla tegente coma,
qualiter in thalamos famosa Semiramis isse
dicitur, et multis Lais amata viris.
deripui tunicam; nec multum rara nocebat,
pugnabat tunica sed tamen illa tegi;
quae cum ita pugnaret, tamquam quae vincere nollet,
victa est non aegre proditione sua.
ut stetit ante oculos posito velamine nostros,
in toto nusquam corpore menda fuit:
quos umeros, quales vidi tetigique lacertos!
forma papillarum quam fuit apta premi!
quam castigato planus sub pectore venter!
quantum et quale latus! quam iuvenale femur!
singula quid referam? nil non laudabile vidi,
et nudam pressi corpus ad usque meum.
cetera quis nescit? lassi requievimus ambo.
proveniant medii sic mihi saepe dies.
marți, 20 august 2013
Despre sfinxul dacic si celelalte constructii megalitice din Bucegi
![]() |
| Zamolxis xu mainile spre cer, marele lup alb si sfinxul dacic din Bucegi, desen in pix |
Acestea sunt desenele mele reprezentandu-l pe Zamolxis alaturi de marele lup alb si de sfinxul dacic din Bucegi.
![]() |
| Zamolxis, marele lup alb si sfinxul dacic, desen in pix |
![]() |
| Sfinxul de la Varful Omu |
Sambata am fost iar in Bucegi si am facut traseul de la babele spre Omu. Am vazut ca in zona sunt mai multi sfincsi, cum e si cel de langa Sarutul Babelor, o alta formatiune din piatra care seamana foarte mult cu sarutul lui Constantin Brancusi, probabil sursa de inspiratie a sculptorului.
![]() |
| Un sfinx mai mic si mai putin cunoscut dar foarte important pentru daci |
![]() |
| Babele si un sfinx mai mic si mai putin cunoscut din Bucegi |
marți, 17 aprilie 2012
Moartea Hypatiei
![]() |
| Moartea Hypatiei, desen in creion |
Desi este plin de violenta si ar putea fi considerat ofensator desenul de mai
sus prezintă o realitate cruda, felul in care a murit o femeie de geniu,
filosoafa si matematiciana Hypatia, ucisa cu sange rece de creștinii conduși de
sfântul Kiril. Nu vreau sa ofensez pe nimeni dar asta e adevarul, astea sunt
faptele istorice care nu pot fi negate.
Hypatia din Alexandria fost una dintre mințile luminate ale antichității, o femeie pasionata de matematicile superioare si de astronomie care a elaborat o serie de teorii matematice si a inventat hidrometrul, folosit pentru a determina densitatea materialelor, diverse dispozitive pentru calcularea poziției corpurilor cerești la o anumita data, instrumente muzicale si multe alte invenții. Din păcate o mare parte din munca ei s-a pierdut odată cu arderea bibliotecii din Alexandria.
In anul 415 după Hristos, cand Hypatia se întorcea acasă creștinii conduși de sfântul Kiril au atacat-o, au dezbrăcat-o, au tarat-o așa goala prin oras ca sa o umilească, probabil au si violat-o, au jupuit-o de vie in fata unei biserici si i-au ciopârțit corpul după care i-au dat foc. Tot ei in misoginismul lor au fost cei care au distrus o mare parte din opera ei așa cum au distrus si poeziile scrise de Sappho ca sa nu cumva sa ramana in istorie un lucru de valoare făcut de o femeie care sa le darame teoriile lor misogine. Din cauza unor oameni ca ei s-au pierdut foarte multe lucruri create de femei si in ziua de azi se găsesc destui care sa spună ca nu au existat femei de geniu in istorie si ca femeile nu au realizat niciodată nimic fiind incapabile sa faca ceva de calitate.
Sfantul Kiril a fost un criminal si un ticălos, in niciun caz un om bun si plin de iubire care sa raspandeasca pacea, armonia si iubirea in jurul sau, un psihopat, un sadic care a violat si a ucis cu sânge rece o femeie, si nu orice femeie ci un geniu al matematicii si al astronomiei. Acest lucru este revoltător si ar trebui sa fie mult mai bine cunoscut.
Tot acești creștini primitivi si retrograzi au distrus si biblioteca din Alexandria pentru ca acolo erau foarte multe texte științifice unde se scria ca Pamantul e rotund, face parte dintr-un sistem solar cu 9 planete si se invarteste in jurul soarelui, ca speciile au evoluat in milioane de ani si multe alte adevăruri care contraziceau tâmpeniile din biblie si nu le conveneau creștinilor. Creștinii au fost mereu cei mai mari dușmani ai cunoașterii mergând după principiul “crede si nu cerceta” si din cauza asta au fost arși pe rug o mulțime de oameni care au îndrăznit sa spună ca Pamantul e rotund sau sa se ocupe de știința, o mulțime de alchimiști si “vrăjitoare”. Sa nu uitam ca povestea din geneza cu pomul cunoașterii a fost inventata tot de niște oameni care aveau interesul sa tina populația in neștiința si întuneric pentru a domina si a controla masele, nu de Dumnezeu. Creștinii urau de moarte oamenii cu o inteligenta peste medie, vrăjitoarele care de fapt puteau sa fie persoane cu puteri paranormale, femeile care încercau sa-si depaseasca condiția, homosexuali si lesbienele si cam toate elementele rebele care ieșeau din normele lor rigide. Religiile abrahamice au fost o adevărata frâna in calea progresului si daca nu ar fi existat ele oamenii ar fi zburat printre stele in ziua de azi si clonarea ar fi fost libera oamenii putând sa aibă copii obținuți si pe cale artificiala, prin clonare, folosind gameți din celule stem prelevate de la un partener de același sex sau chiar prin inginerie genetica si ar fi fost permis si sa se folosească aparate care pot înlocui uterul mamei, unde embrionii sa se dezvolte pe perioada celor 9 luni.
Deși încercau sa para niște sfinți vorbind mereu despre iubire si pace primii creștini au fost niște sălbatici si niște criminali care s-au impus prin violenta si agresivitate, lucru specific pentru toate religiile abrahamice, religii caracterizate de misoginism, agresivitate (a se vede Jihadul islamic) si discursuri false si ipocrite despre iubire, pace, armonie si înțelepciune. La fel ca si musulmanii si alți adepți ai religiilor abrahamice creștinii au fost si sunt extrem de misogini si au ucis-o pe Hypatia pentru ca era femeie si nu le convenea ca o femeie sa ridice puțin capul si sa facă ceva mai bine decât mulți barbati in loc sa se supună bărbatului cum a zis sfantul Pavel care nu se deosebea mult de criminalul de Kiril. Din acelasi motiv crestinii au distrus si o mare parte din creatia poetei Sappho si cine stie cate opere de arta, inventii si texte stiintifice realizate de femei. Adeptii religiilor abrahamice vad femeia ca pe ceva inferior, si se simt loviți in orgoliul lor de masculi dominanți daca o femeie face ceva mai bine decât ei ceea ce dovedește ca doctrina lor nu provine de la un dumnezeu metafizic atotștiutor si a tot puternic ci din propriile lor instincte de cocoși care nu suporta sa fie concurați de o femeie. Ei sunt cei care susțin ca femeia nu e om.
Desenul este șocant dar tot nu reda toata cruzimea cu care creștinii au comis aceasta crima oribila si ar trebui sa-l vadă in primul rând femeile care se duc cu regularitate la biserica si cred tot ce scrie in biblie si se roagă mereu la acest Dumnezeu pe care oameni ca Moise, Pavel si Kiril l-au creat după chipul si asemănarea lor (si nu invers), un Dumnezeu mincinos, fals, dictatorial, dominant, misogin si intolerant care exista doar pentru oile naive care cred in el. Toate femeile care se duc in fiecare Duminica la biserica ar trebui sa știe cum gândeau oamenii care au inventat religia lor si au scris biblia, cum mințeau când vorbeau despre iubire pace si înțelepciune in timp ce instigau la ura si omorau cu sânge rece când se simțeau loviți in orgoliul lor de cimpanzei dominanți, cum calcau in picioare femeile si feminitatea pentru ei o femeie valorând mai puțin decât o cămila si cum disprețuiau adevărul.
Hypatia din Alexandria fost una dintre mințile luminate ale antichității, o femeie pasionata de matematicile superioare si de astronomie care a elaborat o serie de teorii matematice si a inventat hidrometrul, folosit pentru a determina densitatea materialelor, diverse dispozitive pentru calcularea poziției corpurilor cerești la o anumita data, instrumente muzicale si multe alte invenții. Din păcate o mare parte din munca ei s-a pierdut odată cu arderea bibliotecii din Alexandria.
In anul 415 după Hristos, cand Hypatia se întorcea acasă creștinii conduși de sfântul Kiril au atacat-o, au dezbrăcat-o, au tarat-o așa goala prin oras ca sa o umilească, probabil au si violat-o, au jupuit-o de vie in fata unei biserici si i-au ciopârțit corpul după care i-au dat foc. Tot ei in misoginismul lor au fost cei care au distrus o mare parte din opera ei așa cum au distrus si poeziile scrise de Sappho ca sa nu cumva sa ramana in istorie un lucru de valoare făcut de o femeie care sa le darame teoriile lor misogine. Din cauza unor oameni ca ei s-au pierdut foarte multe lucruri create de femei si in ziua de azi se găsesc destui care sa spună ca nu au existat femei de geniu in istorie si ca femeile nu au realizat niciodată nimic fiind incapabile sa faca ceva de calitate.
Sfantul Kiril a fost un criminal si un ticălos, in niciun caz un om bun si plin de iubire care sa raspandeasca pacea, armonia si iubirea in jurul sau, un psihopat, un sadic care a violat si a ucis cu sânge rece o femeie, si nu orice femeie ci un geniu al matematicii si al astronomiei. Acest lucru este revoltător si ar trebui sa fie mult mai bine cunoscut.
Tot acești creștini primitivi si retrograzi au distrus si biblioteca din Alexandria pentru ca acolo erau foarte multe texte științifice unde se scria ca Pamantul e rotund, face parte dintr-un sistem solar cu 9 planete si se invarteste in jurul soarelui, ca speciile au evoluat in milioane de ani si multe alte adevăruri care contraziceau tâmpeniile din biblie si nu le conveneau creștinilor. Creștinii au fost mereu cei mai mari dușmani ai cunoașterii mergând după principiul “crede si nu cerceta” si din cauza asta au fost arși pe rug o mulțime de oameni care au îndrăznit sa spună ca Pamantul e rotund sau sa se ocupe de știința, o mulțime de alchimiști si “vrăjitoare”. Sa nu uitam ca povestea din geneza cu pomul cunoașterii a fost inventata tot de niște oameni care aveau interesul sa tina populația in neștiința si întuneric pentru a domina si a controla masele, nu de Dumnezeu. Creștinii urau de moarte oamenii cu o inteligenta peste medie, vrăjitoarele care de fapt puteau sa fie persoane cu puteri paranormale, femeile care încercau sa-si depaseasca condiția, homosexuali si lesbienele si cam toate elementele rebele care ieșeau din normele lor rigide. Religiile abrahamice au fost o adevărata frâna in calea progresului si daca nu ar fi existat ele oamenii ar fi zburat printre stele in ziua de azi si clonarea ar fi fost libera oamenii putând sa aibă copii obținuți si pe cale artificiala, prin clonare, folosind gameți din celule stem prelevate de la un partener de același sex sau chiar prin inginerie genetica si ar fi fost permis si sa se folosească aparate care pot înlocui uterul mamei, unde embrionii sa se dezvolte pe perioada celor 9 luni.
Deși încercau sa para niște sfinți vorbind mereu despre iubire si pace primii creștini au fost niște sălbatici si niște criminali care s-au impus prin violenta si agresivitate, lucru specific pentru toate religiile abrahamice, religii caracterizate de misoginism, agresivitate (a se vede Jihadul islamic) si discursuri false si ipocrite despre iubire, pace, armonie si înțelepciune. La fel ca si musulmanii si alți adepți ai religiilor abrahamice creștinii au fost si sunt extrem de misogini si au ucis-o pe Hypatia pentru ca era femeie si nu le convenea ca o femeie sa ridice puțin capul si sa facă ceva mai bine decât mulți barbati in loc sa se supună bărbatului cum a zis sfantul Pavel care nu se deosebea mult de criminalul de Kiril. Din acelasi motiv crestinii au distrus si o mare parte din creatia poetei Sappho si cine stie cate opere de arta, inventii si texte stiintifice realizate de femei. Adeptii religiilor abrahamice vad femeia ca pe ceva inferior, si se simt loviți in orgoliul lor de masculi dominanți daca o femeie face ceva mai bine decât ei ceea ce dovedește ca doctrina lor nu provine de la un dumnezeu metafizic atotștiutor si a tot puternic ci din propriile lor instincte de cocoși care nu suporta sa fie concurați de o femeie. Ei sunt cei care susțin ca femeia nu e om.
Desenul este șocant dar tot nu reda toata cruzimea cu care creștinii au comis aceasta crima oribila si ar trebui sa-l vadă in primul rând femeile care se duc cu regularitate la biserica si cred tot ce scrie in biblie si se roagă mereu la acest Dumnezeu pe care oameni ca Moise, Pavel si Kiril l-au creat după chipul si asemănarea lor (si nu invers), un Dumnezeu mincinos, fals, dictatorial, dominant, misogin si intolerant care exista doar pentru oile naive care cred in el. Toate femeile care se duc in fiecare Duminica la biserica ar trebui sa știe cum gândeau oamenii care au inventat religia lor si au scris biblia, cum mințeau când vorbeau despre iubire pace si înțelepciune in timp ce instigau la ura si omorau cu sânge rece când se simțeau loviți in orgoliul lor de cimpanzei dominanți, cum calcau in picioare femeile si feminitatea pentru ei o femeie valorând mai puțin decât o cămila si cum disprețuiau adevărul.
miercuri, 29 februarie 2012
Sinuciderea lui Decebal
Decebal, regele dacilor inconjurat de romani in timp ce isi taia gatul pentru a nu cadea prizonier, desen facut cu pixul
sâmbătă, 21 ianuarie 2012
Sappho si Gongyla, un nou desen in pix si cate ceva despre misoginismul abrahamic si pierderea operei poetei din Grecia antica
Azi am mai facut un desen in pix reprezentand-o pe poeta Sappho alaturi de Gongyla, una dintre muzele ei.
Mai jos este poezia pe care Sappho a scris-o gandindu-se la aceasta femeie si simtind un dor imens, o poezie foarte sensibila si incarcata de emotie care m-a inspirat, la fel ca si poeziile lui Eminescu.
Te rog
Vino inapoi la mine , Gongila , in aceasta noapte ,
Tu , trandafirul meu , cu lira ta lidiana ,
Deliciul pluteste de-a pururi in juru-ti ,
O dorita frumusete.
Chiar si simplele tale straie imi fura privirea .
Sunt vrajita , eu cea care odata
Am fost parata zeitei nascute in Cipru ,
Dar pe care o implor acum
Sa nu lase vreodata ca vraja sa imi rapeasca gratia ,
Ci , mai curand, sa te aduca inapoi la mine ,
Pe tine doar din muritoarele femei ,
Aceea ce-mi doresc mai mult s-o vad.
Din pacate multe texte s-au pierdut si nu se stie cine a fost Gongyla si care a fost soarta ei dar Sappho a avut un destin tragic ajungand sa se sinucida aruncandu-se de pe stanci. E pacat ca foarte multe poezii scrise de aceasta poeta geniala s-au pierdut, in mare parte din cauza clericilor incuiati si misogini care le-au distrus pentru ca erau scrise de o femeie si nu le convenea sa ramana dovezi ca si femeile pot crea si pot lasa o mostenire culturala omenirii, ei fiind crescuti in spiritul misogin intolerant si retrograd al religiilor abrahamice. Putin a lipsit ca acesti salbatici care cred si nu cerceteaza si dau ci piatra cand e vorba de orice sa nu distruga si statuile Afroditei si ale lui Apollo. Si asa "marele sfant" Kiril din Alexandria a omorat-o pe Hepatia, o mare femeie de stiinta si filosoafa din acele timpuri si a contribuit si la distrugerea bibliotecii din Alexandria dupa care au venit musulmanii si au distrus ce a mai ramas. Toti cei care au tupeul sa zica ca vezi doamne nu au existat femei inteligente, femei care faceau filosofie, femei care scriau poezii sau femei om de stiinta ar trebui sa stie ca NU AU DELOC DREPATE si ca au existat femei care au creat, femei care au inventat, femei care au ridicat civilizatia dar ele au fost uitate, sterse cu buretele din istorie din cauza unor misogini care le-au distrus creatiile sau le-au pus pe numele lor (Cum a fost cazul Shakespeare ale carui opere erau scrise, de fapt, de o femeie al carei nume nu a ramas in istorie). Nu mai vorbesc de faimoasele covoare arabesti care erau toate confectionate de femei, barbatii ocupandu-se doar cu comercializarea lor.
Dupa parerea mea crestinarea Greciei a tras foarte mult aceasta tara in jos si a influentat-o negativ. Din cauza ortodoxiei grecii din ziua de azi sunt extrem de misogini homofobi si intoleranti. Religiile abrahamice sunt ca niste virusi mentali care invrajbesc oamenii intre ei si impiedica progresul societatii, fiind in ultima instanta incompatibile cu civilizatia.
Sappho a fost o feminista si o poeta de geniu ca si Mihai Eminescu, o poeta care stia foarte bine sa transpuna in versuri emotiile unei femei si incerca sa le invete si pe tinerele fete sa citeasca, sa scrie poezii, sa cante si sa iubeasca frumosul si arta, detestand femeile needucate care acceptau un statut inferior si luptand pentru promovarea valorilor feminine si acest lucru nu le-a placut pitecantropilor misogini care au distrus o mare parte din ceea ce a lasat ea in urma. Mai jos este o poezie in care poeta spune clar ca o femeie needucata va muri in anonimat, uitata, deci Sappho aprecia femeia inteligenta ceea ce ii enerveaza la culme pe masculii dominanti care se simt raniti in orgoliul lor de mari barbati daca o femeie face ceva mai bine decat ei sau da dovada de inteligenta.
Mai jos este poezia pe care Sappho a scris-o gandindu-se la aceasta femeie si simtind un dor imens, o poezie foarte sensibila si incarcata de emotie care m-a inspirat, la fel ca si poeziile lui Eminescu.
Te rog
Vino inapoi la mine , Gongila , in aceasta noapte ,
Tu , trandafirul meu , cu lira ta lidiana ,
Deliciul pluteste de-a pururi in juru-ti ,
O dorita frumusete.
Chiar si simplele tale straie imi fura privirea .
Sunt vrajita , eu cea care odata
Am fost parata zeitei nascute in Cipru ,
Dar pe care o implor acum
Sa nu lase vreodata ca vraja sa imi rapeasca gratia ,
Ci , mai curand, sa te aduca inapoi la mine ,
Pe tine doar din muritoarele femei ,
Aceea ce-mi doresc mai mult s-o vad.
Din pacate multe texte s-au pierdut si nu se stie cine a fost Gongyla si care a fost soarta ei dar Sappho a avut un destin tragic ajungand sa se sinucida aruncandu-se de pe stanci. E pacat ca foarte multe poezii scrise de aceasta poeta geniala s-au pierdut, in mare parte din cauza clericilor incuiati si misogini care le-au distrus pentru ca erau scrise de o femeie si nu le convenea sa ramana dovezi ca si femeile pot crea si pot lasa o mostenire culturala omenirii, ei fiind crescuti in spiritul misogin intolerant si retrograd al religiilor abrahamice. Putin a lipsit ca acesti salbatici care cred si nu cerceteaza si dau ci piatra cand e vorba de orice sa nu distruga si statuile Afroditei si ale lui Apollo. Si asa "marele sfant" Kiril din Alexandria a omorat-o pe Hepatia, o mare femeie de stiinta si filosoafa din acele timpuri si a contribuit si la distrugerea bibliotecii din Alexandria dupa care au venit musulmanii si au distrus ce a mai ramas. Toti cei care au tupeul sa zica ca vezi doamne nu au existat femei inteligente, femei care faceau filosofie, femei care scriau poezii sau femei om de stiinta ar trebui sa stie ca NU AU DELOC DREPATE si ca au existat femei care au creat, femei care au inventat, femei care au ridicat civilizatia dar ele au fost uitate, sterse cu buretele din istorie din cauza unor misogini care le-au distrus creatiile sau le-au pus pe numele lor (Cum a fost cazul Shakespeare ale carui opere erau scrise, de fapt, de o femeie al carei nume nu a ramas in istorie). Nu mai vorbesc de faimoasele covoare arabesti care erau toate confectionate de femei, barbatii ocupandu-se doar cu comercializarea lor.
Dupa parerea mea crestinarea Greciei a tras foarte mult aceasta tara in jos si a influentat-o negativ. Din cauza ortodoxiei grecii din ziua de azi sunt extrem de misogini homofobi si intoleranti. Religiile abrahamice sunt ca niste virusi mentali care invrajbesc oamenii intre ei si impiedica progresul societatii, fiind in ultima instanta incompatibile cu civilizatia.
Sappho a fost o feminista si o poeta de geniu ca si Mihai Eminescu, o poeta care stia foarte bine sa transpuna in versuri emotiile unei femei si incerca sa le invete si pe tinerele fete sa citeasca, sa scrie poezii, sa cante si sa iubeasca frumosul si arta, detestand femeile needucate care acceptau un statut inferior si luptand pentru promovarea valorilor feminine si acest lucru nu le-a placut pitecantropilor misogini care au distrus o mare parte din ceea ce a lasat ea in urma. Mai jos este o poezie in care poeta spune clar ca o femeie needucata va muri in anonimat, uitata, deci Sappho aprecia femeia inteligenta ceea ce ii enerveaza la culme pe masculii dominanti care se simt raniti in orgoliul lor de mari barbati daca o femeie face ceva mai bine decat ei sau da dovada de inteligenta.
Unei femei needucate
Când vei fi murit, vei zace pe veci,
fără ca cineva să-şi aducă aminte de tine;
tu n-ai avut niciodată parte de trandafirii Pieirii;
fără renume aici, tot aşa vei rămâne şi în Hades,
rătăcind încolo şi încoace printre morţii necunoscuţi.
fără ca cineva să-şi aducă aminte de tine;
tu n-ai avut niciodată parte de trandafirii Pieirii;
fără renume aici, tot aşa vei rămâne şi în Hades,
rătăcind încolo şi încoace printre morţii necunoscuţi.
Este trist ca si multe femei valoroase, talentate inteligente au ajuns sa fie ingropate in uitare din cauza misoginismului pe care atat islamul cat si crestinismul l-au sadit adanc in mentalitatea generala. Nu dumnezeu a venit sa le spuna oamenilor ca femia este inferioara ci oamenii care au inventat religia, au scris biblia si au numit preotii au cultivat aceasta mentalitate.Constrar teoriei biblice primul impuls al naturii este acela de a crea o femela. In natura toti embrionii sunt femele inainte sa intervina masculinizarea la unii dintre ei deci femeia este "default"si biblia ar fi fost mult mai corecta daca in geneza in loc sa fie Adam primul creat ar fi aparut intai Eva si din coasta ei Adam. Ceea ce scrie in biblie e exact invers fata de adevarul stiintific. In natura femelele fiind mult mai importante decat masculii si indispensabile pentru supravietuirea speciei, in timp ce masculii sunt utili doar pentru pastrarea diversitatii genetice si a adaptabilitatii speciei, evolutia a facut ca starea initiala, planul de baza al dezvoltarii, calea default sa fie nu masculinizarea ca in biblie, care de fapt nu e mai mult decat o adunatura de texte scrise diversi oameni inapoiati si fara cunostiinte stiintifice, unii dintre ei scizofrenici care auzeau voci in cap si aveau impresia ca Dumnezeu le dicteaza ce sa scrie, ci feminizarea. Primitivii salbatici si misogini care au pus bazele religiilor abrahamice nu stiau ca in natura exista specii ale caror femele se pot inmultii prin partenogeneza dar nu exista absolut nici-o specie ai carei masculi se pot inmulti in lipsa femelelor, deci fara femele viata nu ar putea exista.
Una peste alta, desi au trait cu mii de ani in urma, Sappho si alti filosofi si poeti din Grecia antica erau mult mai evoluati, mai destupati la minte si mai civilizati decat crestinii din ziua de azi, care degeaba au facut scoala ca continua sa creada ineptiile din biblie la care ar rade in hohote si un absolvent de 7 clase care a mai dat din cand in cand pe la scoala si stie ca lumea nu a fost facuta in 6 zile si omul nu a fost facut din lut.
Abonați-vă la:
Postări (Atom)








