Neuronii piramidali se gasesc in scoarta cerebrala si sunt unele dintre cele mai mari celule ale sistemului nervos.
Am facut aceasta pictura in acrilice pe panza ieri, la evenimentul Expo Bazar Art de la Palatul Bursei de langa BNR, deschis zilnic pana la sfarsitul anului
Ma numesc Corina Chirila si am inceput sa desenez si sa pictez in anul 2000, cand aveam 13 ani, fiind inspirata de poezia Dorinta de Mihai Eminescu, poezie care m-a facut sa vad cu ochii mintii acea imagine de vis si sa-mi imaginez ca sunt eu acolo in codru in locul poetului.Imi place sa desenez si sa pictez toate lucrurile la care visez si la care nu pot sa ajung. Acest blog contine creatiile mele precum si trairile din spatele lor, acele sentimente si dorinte care m-au motivat
Se afișează postările cu eticheta celule. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta celule. Afișați toate postările
luni, 20 octombrie 2014
duminică, 18 martie 2012
Clonarea, o adevarata mina de aur la care medicina nu are acces din cauza bisericii
![]() |
| Morula, pictura ulei pe panza |
sâmbătă, 10 martie 2012
Cancerul, desen in creion
![]() |
| Celule canceroase, desen in creion |
Ideea aceasta mi-a venit ieri cand trebuit sa fac niste etichete pentru niste produse naturiste contra cancerului (Eu una ma indoiesc de eficienta lor pentru ca in cazurile de cancer singurul tratament cu adevarat eficient este cel chirurgical, fiind necesara indepartarea tuturor celulelor modificate tumoral din organism, inainte ca acestea sa se raspandeasca). Din pacate cei de la firma au preferat sa foloseasca imagini salvate de pe internet, facute de altii, mie revenindu-mi doar munca de aranjare a textului si a imaginilor folosind programul Corel Draw si doar pentru asta am fost platita, nu si pentru imaginile (atat desene clasice, cat si creatii realizate in Photoshop si Corel Photo Paint) pe care le facusem special pentru acele etichete. Nu de bani imi pare mie rau ci de faptul ca desenele la care am muncit nu au ajuns pe etichetele produselor. Chiar daca nu m-ar fi platit deloc as fi fost multumita daca creatiile mele ar fi ajuns pe acele etichete. Din pacate acelasi lucru il fac si editurile si multe alte firme si in acest mod graficienii si artistii vizuali isi pierd painea si raman niste ilustrii anonimi, firmele preferand sa ia imagini de pe internet pentru care nu platesc nimic, fara ca macar sa precizeze sursa si autorul. Eu le-as propune editurilor care fac chestia asta sa puna si cartile pe site in format electronic ca sa poata oricine sa le descarce si sa le citeasca fara sa plateasca pentru ele si sa le imparta gratis pe cele tiparite. Ar fi mult mai corect asa. Ar avea toata lumea acces la informatie.
Abonați-vă la:
Postări (Atom)


