In aceasta dimineata am visat ca o minge de foc a venit din cer si acolo unde a cazut s-a format ceva ce semana cu o ciuperca atomica si un val fierbinte ce se deplasa cu o viteza foarte mare si parjolea totul in jur, vitrificand si solul. Dupa acest vis am facut pictura de mai sus.
Ma numesc Corina Chirila si am inceput sa desenez si sa pictez in anul 2000, cand aveam 13 ani, fiind inspirata de poezia Dorinta de Mihai Eminescu, poezie care m-a facut sa vad cu ochii mintii acea imagine de vis si sa-mi imaginez ca sunt eu acolo in codru in locul poetului.Imi place sa desenez si sa pictez toate lucrurile la care visez si la care nu pot sa ajung. Acest blog contine creatiile mele precum si trairile din spatele lor, acele sentimente si dorinte care m-au motivat
Se afișează postările cu eticheta explozie colosala. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta explozie colosala. Afișați toate postările
duminică, 10 februarie 2013
luni, 14 martie 2011
Ce s-ar intampla daca un reactor de la o centrala nucleara ar exploda ca o bomba atomica?
Din cauza cutremurului din Japonia si a nenorocirii de la Fucushima care a urmat dupa cutremur si tzunami si seamana foarte mult cu ceea ce s-a intamplat in 1986 la Cernobal azi m-am gandit ce s-ar intampla daca un reactor de la o centrala nucleara ar exploda ca o bomba atomica, daca toata cantitatea aia de substanta de acolo care e de mii de ori mai mare decat cea folosita pentru o bomba atomica ar intra intr-o reactie in lant care ar duce la o explozie atomica. Daca o bomba care contine 2 kg de uraniu poate sa rada de pe suprafata pamantului un oras intreg si sa afecteze o zona destul de extinsa o explozie a unui reactor nuclear probabil ca ar face planeta bucati, fiind mai distructiva decat un asteroid de mari dimensiuni. O asemenea explozie ar face scoarta sa crape si ar arunca in spatiu cantitati mari de materie.
Asa imi imaginez eu o superciuperca atomica provocata de explozia unui reactor.
Am realizat acest tablou azi gandindu-ma la dezastrul din japonia.
Asa imi imaginez eu o superciuperca atomica provocata de explozia unui reactor.
Am realizat acest tablou azi gandindu-ma la dezastrul din japonia.
Abonați-vă la:
Postări (Atom)
