Ma numesc Corina Chirila si am inceput sa desenez si sa pictez in anul 2000, cand aveam 13 ani, fiind inspirata de poezia Dorinta de Mihai Eminescu, poezie care m-a facut sa vad cu ochii mintii acea imagine de vis si sa-mi imaginez ca sunt eu acolo in codru in locul poetului.Imi place sa desenez si sa pictez toate lucrurile la care visez si la care nu pot sa ajung. Acest blog contine creatiile mele precum si trairile din spatele lor, acele sentimente si dorinte care m-au motivat
luni, 28 august 2017
Portret de razboinica
marți, 5 iulie 2016
O poveste cu o printesa si cu o amazoana
luni, 8 iulie 2013
O amazoana neagra, pictura tempera si desen in pix sin 2004
Atat pictura cat si desenul de mai sus, amebele reprezentand o amazoana de culoare tinand in mana un labris (arma simbol a amazoanelor), au fost facute in 2004. Le-am facut dorindu-mi langa mine o amazoana neagra, puternica, neinfricata, care sa-mi dea acel sentiment de siguranta. Aveam 17 ani atunci si eram la fel de singura ca si acum.
luni, 19 martie 2012
O amazoana facuta de Olga Chirila, strabunica mea
Aceasta amazoana nu a fost facuta de mine, ci de strabunica mea, Olga Chirila, in urma cu zeci de ani.
sâmbătă, 5 martie 2011
sâmbătă, 8 ianuarie 2011
Inca o amazoana
Aceasta este una dintre amazoanele mele, o razboinica neinfricata, o femeie puternica pe care am desenat-o acum o saptamana. Mai ales in adolescenta ma fascinau amazoanele cu forta lor. Atunci imi doream langa mine o femeie puternica care sa ma faca sa ma simt iubita si protejata. Mereu mi-au placut femeile puternice si mi-as fi dorit sa am langa mine o amazoana, puternica dar feminina in acelasi timp.



