Se afișează postările cu eticheta doua fete. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta doua fete. Afișați toate postările

duminică, 17 noiembrie 2013

Doua fete sarutandu-se

Azi a fost una din putinele zile in care nu am desenat si nu am pictat nimic deoarece sunt destul de stresata, am o perioada incarcata si mai am si mama internata in spital cu pneumonie si a trebuit sa ma duc sa o vizitez, asa ca in putinul timp ramas m-am hotarat sa scriu o postare despre una dintre creatiile lui Boris Vallejo, unul dintre artistii mei preferati. Trebuie sa recunosc ca opera lui m-a inspirat inca din anul 2000, cand am inceput sa fac primele mele desene si picturi. Atunci aveam creatiile lui Vallejo si a le lui Royo decupate din diverse reviste si lipite pe uas dormitorului ca sa pot privi seara si dimineata frumusetea si armonia trupurilor atletice dar in acelasi timp feminine desenate de Royo si Vallejo. Amazoanele lui Vallejo m-au fascinat, fiind exactul genul de amazoana la care visam atunci dorindu-mi sa ma simt iubita si proetjata.
"Cantecul de sirena" dateaza din 1984 si prezinta doua femei sarutandu-se. Ma intreb cate controverse si scandaluri o fi iscat aceasta creatie? Oare a fost la vremea ei la fel de hulita ca si ale mele?

Pe vremea cand eram in liceu am desenat doua femei intr-o ipostaza ce ar sugera un sarut si o femeie care era colega de serviciu cu mama a dar peste desenul respectiv si a sarit la mine sa ma bata, iar acum dupa atatia ani desenele mele pe aceasta tema nasc controverse aprinse si scandaluri. Am fost acuzata ca "promovez imoralitatea lesbianismul si prostitutia"(care sunt tot una pentru mintile incuiate si ignorante) si "stric sufletele copiilor". Este trist ca romanii, rusii si alte popoare din estul Europei nu sunosc adevarul stiintific, si anume ca un copil nu va deveni homosexual sau lesbiana doar pentru ca vede desenele mele sau alte creatii ce abordeaza acest subiect, asa cum nu va deveni pedofil daca vede nuduri sau criminal daca vede filme cu criminali atata timp cat nu ii este scris in genom sa se comportre intr-un fel sau altul. Populatiile ignorante si indosctrinate de crestinism din estul Europei nu stiu si nu vor sa stie ca multe caracteristici comportamentale ale omului, cum ar fi tipul de personalitate, autismul sau homosexualitatea sunt determinate genetic, nu invatate. Am primit chiar si cuvinte grele, injuraturi si amenintari cu moartea din cauza acestor desene considerate imorale de diversi extremisti de dreapta, fundamentalisti religiosi si inapoiati ignoranti si cu tupeu.

Imi aduc aminte cum o pictorita care altceva decat flori nu a pictat toata viata ei zicea ca promovez prostitutia, confundand iubirea pura pe care o prezint in aceste desene si picturi cu sexul mecanic facut pentru bani si asociat de multe ori cu infractionalitatea. Cat de ignoranti si e intoleranti pot sa fie romanii.
Si desenul de mai sus a nascut controverse fiind aspru criticat de o pictorita de icoane care sustinea ca voi da socoteala in fata lui Dumnezeu si voi ajunge in iad pentu aceste desene, asa cum "Inger si demon" a generat atat reactii pozitive cat si reactii negative la expozitia "Univers eminescian" din Herastrau, unde a fost expus in ianuarie.




sâmbătă, 24 noiembrie 2012

Doua fete impreuna in bataia vantului, pictura facuta cu cafea



Aceasta pictura pe care am facut-o azi folosind cafea si cacao reflecta o imagine din mintea mea, un gand si un sentiment pe care l-am trait, doua femei imbratisate in bataia vantului de toamna, atat de firave, atat de singure, sub un cer intunecat de nori. Toata natura, totul in jur e impotriva lor, pamantul crapa si le fuge de sub picioare iar ele stau una in bratele celeilalte si nimic nu le poate desparti pentru ca se iubesc.

joi, 1 noiembrie 2012

O pictura controversata vanduta

Acesta tablou pictat doar cu cafea pe hartie de acuarela pentru care multi incuiati m-ar judeca aspru s-a vandut cu 250 RON dupa expozitia de la Harley Cafe, fiind una dintre cele mai apreciate lucrari din seria mea de tablouri pictate cu cafea. Tablourile pictate doar cu cafea si zahar au fost expuse in acest weekend la caefneaua Harley Cafe din zona Timpuri Noi.
Mai jos sunt cateva imagini de la aceasta expozitie









duminică, 21 octombrie 2012

Doua fete sarutandu-se, pictura facuta cu cafea

Cu riscul de a enerva toti pitceantropii becalisti care in numele credintei in Dumnezeu judeca si acuza fara sa gandeasca prea mult am mai facut un tablou pentru care probabil ca vor incepe iar sa curga injuraturile si comentariile negative. Traim intr-o tara mult prea intoleranta, ca mai toate tarile din estul Europei care isi oprima si isi toaca in mod sistematic populatia (a se vedea ceea ce se intampla in Rusia, Belarus si Ucraina unde drepturile omului sunt calcate in picioare si dupa interzicerea "propagandei homosexuale" au urmat si alte masuri antidemocratice care au avut ca scop ingradirea lubertatii de exprimare si interzicerea tuturor protestelor de strada, nu doar a paradelor gay si desi ei zic ca au luat aceste masuri vezi doamne pentru protectia copiilor si pentru buna lor dezvoltare morala in realitate in aceste tarii si copii sunt lasati sa moara de foame. Rusii se preocupa de "dezvoltarea morala si spirituala a copiilor" dar ii doare undeva de hrana acestora sau de faptul ca tot mai multi dintre ei incep sa foloseasca tigari cu substante sintetice care distrug creierul ireversibil, substante care nu au nicio legatura cu etnobotanicele facute din salvie si alte plante medicinale care risca si ele sa dispara din cauza fumatului, fiind mult mai periculoase decat acestea, krokodil si alte droguri foarte periculoase, mult mai daunatoare decat cele din vestul Europei, de la varste tot mai fragede). Pentru politicienii din estul Europei este de condamnat o parada gay care vezi doamne atenteaza la integritatea moarala si spirituala a tinerelor generatii dar nu conteaza ca tot mai multi tineri se drogheaza pana cand putrezesc de vii. Nu exagerez, astea sunt efectele drogurilor Krokodil si Coaxil provenite din Rusia. Incep sa ma gandesc ca politicienii din estul Europei si-au facut un scop din decimarea populatiei si din acest motiv zdrobesc drepturile omului, isi lasa populatia sa moara de foame in timp ce investesc in inarmare, si tolereaza consumul de droguri letale.

Revenind la pictura mea pe care am realizat-o folosind doar cafea si zahar si pentru care probabil ca as face puscarie fiind acuzata de "Propaganda homosexuala" daca as fi in Rusia, am facut-o ieri, cu gandul la o iubire pe care nu o am langa mine. Este vorba doar despre iubire, o iubire curata pe care am cautat-o mereu si nu inteleg de ce a promova iubirea in toate formele ei trebuie sa fie un lucru imoral sau chiar o infractiune, iar cei care nu fac altceva decat sa ridice piatra si sa judece, chipurile in numele unei religii care in acelasi timp vorbeste mereu in mod fals despre iubire, in realitate nici nu sunt capabili sa iubeasca .

joi, 17 noiembrie 2011

Doua fete sarutandu-se

Girls kissing pencil drawing - Doua fete sarutandu-se desen in creion
Probabil ca acest desen in creion pe care l-am facut azi va scandaliza iar privitorii plini de prejudecati, intoleranti, homofobi, misogini si ultrarelgiosi care din pacate sunt prea multi in Romania din ziua de azi. Desi suntem in Uniunea europeana si in secolul 21 multi romani inca mai gandesc ca in evul mediu sau ca in anii 40 si 50 cand presonaje ca Hitler sau Stalin au transformat lumea intr-un iad. In loc sa fie mai toleranti romanii raman inchistati in acelasi mentalitati depasite si judeca aspru tot ce nu se incadreaza in limitele rigide al “normalitatii” stabilite de ei.
Related Posts with Thumbnails