Ma numesc Corina Chirila si am inceput sa desenez si sa pictez in anul 2000, cand aveam 13 ani, fiind inspirata de poezia Dorinta de Mihai Eminescu, poezie care m-a facut sa vad cu ochii mintii acea imagine de vis si sa-mi imaginez ca sunt eu acolo in codru in locul poetului.Imi place sa desenez si sa pictez toate lucrurile la care visez si la care nu pot sa ajung. Acest blog contine creatiile mele precum si trairile din spatele lor, acele sentimente si dorinte care m-au motivat
In copilarie eram fascinata de sirene. Ieri m-am gandit sa pictez doua sirene intr-un dans al iubirii. In filmuletul de mai jos ma puteti vedea pictand.
Au trecut 12 ani de cand am facut acest un desen in pix imaginandu-mi ca sunt alaturi de iubirea mea, ca suntem doar noi, orasul e departe, iar ea imi ofera o floare promitandu-mi ca ma va iubi mereu.
Ieri, dupa atatia ani,am reluat tema si am facut un tablou in ulei pe panza prin care am redat atmosfera gandurilor de atunci, de pe vremea cand puteam doar sa desenez toate lucrurile la care puteam doar sa visez.
Azi este dragobetele, ziua in care noi romanii sărbătorim iubirea. Azi m-am gandit sa repostez una dintre picturile mele avand ca tema iubirea, Focul pasiunii, o pictura fluorescenta ce poate fi admirata la Cercul Militar National, sala ronda, pana duminica
Acestea sunt doua viziuni asupra iubirii, diferite dar pronind de la o esenta comuna, sarutul si antisimetria iubirii dintre doua suflete pereche, doua jumatati ce par gemene dar se completeaza precum yin si yang. Desenul de mai sus a fost realizat de Cristina Eremia iar in imaginile de mai jos sunt creatiile mele, un tablou pe care a trebuit sa-l refac de 3 ori datorita succesului pe care l-a avut. Nu o cunosteam pe Cristina Eremia atunci cand a realizat creatia de mai sus, asa cum nici ea nu ma cunostea cand am pictat prima data sarutul. Cele doua creatii s-au nascut independent uma de alta, fara sa exista influente intr-un sens sau altul, izvorand dintr-o sursa din adancurile subconstientului, unde toti avem intiparite esentele sub forma de imagini, zona la nivelul careia suntem interconectati si rezonam unii cu altii.
Pictura de mai sus poate fi vazuta la Cercul Militar National, sala ronda pana pe 31 ianuarie. Lucrarea este expusa in cadrul salonului de iarna organizat de Asociatia Artistilor Plastici Bucuresti.
Aceasta este una dintre picturile mele despre frumusete, iubire si feminitate. Am facut pictura pornind de la unul dintre laitmotivele copilariei, printesa intr-o rochie voluminoasa, ca de mireasa.
Am facut aceasta pictura duminica fara o schita si fara un plan in minte. Pur si simplu am pictat ce mi-a venit si cum mi-a venit, iar in cele din urma pe panza s-au regasit galaxia, planetele, spirala vietii, sufletele pereche si floarea datatoare de viata, totul intr-o lumina violet
O pictura si o poezie despre doua fete care se iubesc
04.10.2015
17:09
Azi la sala foaier de la Cercul Militar National unde este expusa pictura de mai sus am scris poezia de mai jos. La fel ca si pictura poezia exprima povestea trista a unei iubiri imposibile, o iubire dintre doua femei, amandoua tinere frumoase si mult prea fragile pentru a rezista intr-o lume dura.
Tabloul si poezia isi au radacinile in realitatea sociala din Romania si din alte tari, in faptul ca toate femeile "de succes" au ajuns unde au ajuns nu prin munca lor ci prin barbatii cu care au avut relatii iar cele care incearca sa faca ceva prin propriile forte, femeile cu adevarat independente, raman doar cu munca si in cel mai bun caz ajung sa munceasca pana la epuizare nu ca sa se imbogateasca, nu ca sa-si cumpere macar o garsoniera care sa fie a lor, ci ca sa se mentina pe o oarecare linie de plutire tarandu-se de pe o zi pe alta intr-o permanenta lupta pentru supravietuire, fiind mereu expuse unor presiuni enorme. Pana acum nu am cunoscut niciodata o femeie care a ajuns sa puna pe pe picioare o afacere de succes sau sa ocupe o functie importanta fara sa aiba in spate un sot sau un iubit. Am cunoscut si foarte multe femei singure, atat lesbiene cat si heterosexuale care nu si-au gasit sufletul pereche. Toate stateau foarte post din punct de vedere profesional si social, desi ar fi avut potentialul de a face ceva. Cele mai multe dintre ele fie nu au fost niciodata angajate, fiind dependente de parinti, fie nu au mai lucrau de ani de zile. Putem sa zicem ca in tara noastra nu se fac discriminari? Am avut si eu sefi care ziceau ca fetele nu se ridica niciodata la nivelul baietilor, de exemplu nu sunt bune in IT unde stim cu totii ca sunt posturi foate bine platite, sau incercau sa-mi faca avansuri si cand refuzam nu mai dadeau 2 bani pe munca mea si pana la urma eram data afara sau plecam eu. La noi in tara nimeni nu pune problemele pe care le pun eu acum pentru ca feminismul adevarat nu exista, existand doar cateva pseudofeministe care se bat cu pumnul in piept ca au reusit singure dar au soti sau iubiti care invart afaceri mult mai mari decat ale lor.
Oare ce sanse are o iubire intre doua femei intr-o astfel de lume a barbatilor? Atata timp cat este atat de greu pentru o femeie singura sa se mentina muncind de dimineata pana seara tarziu este posibil ca ea sa poata sustine si pe altcineva atata timp cat ii este ei arat de greu? Pot doua femei sa se sustina una pe alta sau se vor prabusi amandoua? Pot doua femei sa-si faca o casa sau sa cumpere macar un apartament din munca lor? Isi permit doua femei macar un concediu impreuna?
Poate suna materialist dar dragostea din pacate trece prin stomac si totul in lumea asta trebuie sa aiba o baza, iar politica se face si prin mijloace economice. Prin mijloace economice multe femei sunt constranse sa aiba relatii cu barbati de care altfel nici macar nu s-ar apropia, pentru ca ei detin puterea, asa cum tot prin mijloace economice sunt ingradite diverse activitati culturale, cum ar fi expozitiile de pictura. Nici nu este nevoie de legi antidemocratice, taierea finantarii fiind suficienta pentru a ucide din fasa initiativele cetatenesti care nu convin, a se vedea cum faimoasa criza economica creata artificial acum cativa ani practic a abolit o multime de drepturi si libertati constitutionale, acestea ramanand doar cuvinte frumoase pe o hartie.
Cu tristete in suflet cu aceste ganduri in minte si cu speranta ca s-ar mai putea schimba ceva in societatea asta am pictat tabloul de mai sus si am scris poezia de mai jos.
Imbratisate in lumea potrivnica lor ele se iubesc
Iar in jurul lor si muntii se prabusesc
Atat de vulnerabile, singure imporiva tuturor
Ele inca mai spera ca iubirea lor poate avea un viitor?
Atat de fragile, precum doua trestii in vant
Ele abia mai rezista pe o instabila limba de pamant
Imbratisate, una pe umarul celeilalte plangand
Ele au prabusirea in abis si vantul ce le va desparti in gand
Sunt doar doua femei intr-o lume mult prea dura
Precum doua gingase flori lipsite de lumina si caldura,
Ce se scutura vantul iernii si mor
Neputand lupta pentru iubirea lor
Am facut aceasta pictura de iarna sambata pornind de la o idee veche de 15 ani. In anul 2000 am pictat o regina de gheata ce ocroteste doua suflete indragostite, totul intr-un decor cosmic. Ochii ei sunt albstrii precum cerul senin iar in par ea are turturi de gheata. Seducatoare cruda si rece ea ma atrage si as vrea ca in locul iernii dintre noi sa fie o primavara plina de iubire. Privirea ei imi da fiori. Ea ocroteste doua suflete indragostite a caror iubire genereaza energia vitala.
Acum cativa ani am mai facut un desen pe aceasta tema, iar pictura de sambata continua aceasta serie de creatii inceputa cu una dintre primele mele picturi. Mai sus este desenul din 2011 iar in imaginea de mai jos este pictura din anul 2000
O regina de gheata ocrotind doua suflete indragostite, pictura din anul 2000
Acesta este locul unde am alaturat 3 lucrari ce spun o poveste, o poveste usor trista despre o iubire imposibila intr-o lume mult prea intoleranta si ostila, un desen in creion despre lacrimile ce curg pentru o iubire pierduta, tabloul meu despre o iubire mult prea fragila pe un teren nesigur, fara o baza, in vantul tomnatic si Corinna, frumoasa muza a poetului Ovidiu.
Despre creatia de mai sus am mai scris. Este un tablou pe care l-am facut pornind de la o pictura de mai jos ce dateaza din anul 2002. Am facut aceste creatii ilustrand conceptul de iubire universala intre doua suflete pereche complementare. Iubirea lor inconjoara plneta dand viata precum lumina si caldura soarelui.
Indreptandu-ma spre patul gol si rece simt un dor ma curpinde. Mi-as dori ca in acest pat sa ma astepte ea, iubirea mea, sa o simt langa mine ca in pictura de mai sus, sa adorm in bratele ei. De o saptamana o visez in fiecare noapte. Visez mereu ca sunt langa ea, calatorim impreuna si ma insoteste atat pe strazile din centrul vechi cat si in locuri unde nu am fost niciodata.
Am facut pictura de mai sus anul trecut, cu putin timp inainte de 1 decembrie pornind de la un vechi vis de iubire. Mai jos sunt niste desene si picturi mai vechi avand acelasi subiect.
"Ploua infernal si noi ne iubeam", aceste versuri m-au inspirat trezind in mine un dor enorm de iubire, iar mai sus este o pictura in acrilice pe panza prin care am continuat seria "Ploaie in luna lui Marte". Pictura prezinta un moment de tandrete incarcat de emotie, un sarut pasional, apropierea dintre doua fiinte ce se doresc enorm. Deoarece multe fete cand scriu poezii de dragoste nu vorbesc despre muschii si barbatia unui fat-frumos si nu isi descriu absolut deloc fiinta iubita, iar de cele mai multe ori sexul personajului caruia ii este este adresata poezia nu poate fi dedus din versuri am ales sa pictez un personaj androgin cu trasaturi neclare, rezultand o pictura destul de versatila despre dragoste la modul general in care fiinta iubita poate fi orice, lasand privitorului liberatea sa aleaga genul si chipul acesteia . Mai jos sun celelalte lucrari din aceasta serie.
Am facut toate aceste desene si picturi dorindu-mi sa simt fiorul iubirii, dorindu-mi sa fie real, nu doar o imagine din mintea mea ce capata forma si culoare prin arta. Si acum mai simt aceasta dorinta vie, arzand in mine, acest dor ce imi da forta creatoare
Acesta este un tablou despre iubirea la are toti visam si spre care orice fiinta vie tinde, iubirea cosmica dintre doua suflete pereche, iubirea ce inconjoara lumea facand-o sa para mai mica. Tabloul pate fi vazut pana la sfarsitul lunii septembrie la fostul palat al bursei de langa BNR, la evenimentul Expo Bazar Art