Se afișează postările cu eticheta tigari. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta tigari. Afișați toate postările

duminică, 26 octombrie 2025

Tigara, cea mai redutabila arma de distrugere in masa

 

Tigara este cea mai redutabila arma de distrugere in masa. Tigara a ucis mai multi oameni decat bombele atomice si razboaiele si din pacate si acum inca mai imbolnaveste si ucide. Dupa ce am pierdut rude si prieteni din cauza fumatului, recent am aflat ca inca una dintre prietenele mele, fumatoare inraita, are cancer. 

Despre unchiul meu care a murit de cancer la plamani dupa ce a fumat 3 pachete pe zi incepand cu varsta de 14 ani si despre mama mea care fuma 57 de tigari pe zi si acum are BPOC am mai scris.

Pot doar sa-mi multumesc pentru ca nu am facut si eu greseala sa ma apuc de fumat deoarece, atata timp cat am mostenit variantele de risc ale genelor CHRNA3 si CHRNA5 de la mama mea nu as fi putut sa ma las si as fi ajuns sa fumez peste 50 de tigari pe zi, la fel ca ei

marți, 19 august 2014

Vicii

Nu, nu vreau sa incurajez consumul de droguri prin acest desen, vreau doar sa trag un semnal de alarma. Din pacate vad tot mai des asa ceva. Din ce in ce mai multi tineri fumeaza si nu fumeaza numai tutun, beau alcoolul ca pe apa si se drogheaza.

joi, 20 octombrie 2011

Portret de fumător – desen in creion pentru Haloween

151020112039

Acesta este portretul unui fumător înrăit care nu s-ar lăsa de tigari nici mort. Am făcut acest desen in creion acum cateva zile. Ma întristează si mă sperie amploarea pe care a luat-o tabagismul in ultimul timp. Din ce in ce mai mulți tineri fumează si se apuca la vârste din ce in ce mai mici prajindu-si neuronii si imbacsindu-si plamanii cu gudroane monoxid de carbon si alte substanțe toxice si cancerigene. Marți am trecut prin Piața romana si nu puteam sa respir puțin aer curat pentru ca ma sufocau fumurile oamenilor care fumau pe strada. Desi fumatul are numai efecte negative asupra sanatatii si o mulțime de bani se duc pe tigari  multi fumători prefera sa fumeze pana fac cancer si ii mai îmbolnăvesc si pe cei din jur care sunt nevoiți sa le înghită fumurile.

Eu cred ca ar trebuie sa se fac mai multe campanii anti-fumat in scoli si elevii sa fie mai bine supravegheata pentru ca majoritatea fumatorilor se apuca de fumat la vârste fragede când sunt in școala sau in liceu si cu cat s-au apucat mai devreme de fumat cu atât au sanse mai mare sa se apuce si de droguri.

Related Posts with Thumbnails