Se afișează postările cu eticheta dor de iubire. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta dor de iubire. Afișați toate postările

duminică, 20 mai 2018

Amurg sentimental - o pictura si o poezie


As puea scrie romane intregi penru a exprima ceea ce am simtit cand am realizat pictura de mai sus dar poezia de mai jos o face cel mai bine

Si acum imi mai e dor de ea
De noptile cand ma iubea
Si cu o voce calda imi spunea
„Vreau sa fii mereu a mea”
Acum stau iar singura in amurg
Si in zadar lacrimile-mi curg
Singura azi, singura pe veci
Ratacesc prin pustietati reci
Pe drumuri lungi spre nicaieri
Pierduta, regretand ziua de ieri
Merg, nici eu nu stiu unde oare
Caci a apus al iubirii soare

sâmbătă, 13 aprilie 2013

Desene nascute din dor de iubire intr-un weekend de singuratate

Probabil ca aceste desene pe care la-am facut in acest weekend vor genera un val de injuraturi si comentarii negative, avand in vedere cat de intolerant, misogin si homofob este poporul roman, dar cu toate acestea am curajul sa le postez. Aceste desene reflecta gandurile mele din ultimele zile, ganduri care nu mi-au dat deloc pace in ultimul timp, ganduri ce imi reapareau in vise desi ziua incercam sa le scot din mintea mea. In ultimele zile am simtit iar un dor puternic, un dor de iubire iar in visele mele iar era ea, iubita mea pe care nu am intalnit-o niciodata in viata reala. In ultimele zile am tot visat ca eram in bratele ei, ca o simteam langa mine si desi incercam sa uit aceste vise ele imi reveneau in memorie in anumite momente pe parcursul zilei cand simteam si acel dor puternic. Chiar si azi privind pomii infloriti si vremea superba de afara imi doream sa nu ma plimb iar singura prin parc cia alaturi de ea, cea pe care o intalnesc mereu in vise. Am facut aceste desene pentru a ma elibera si pentru a da viata si forma acestor trairi, asa cum am realizat si miil e de nuduri feminine despre care am tot scris in postarile anterioare, avand aceeasi motivatie. 



luni, 20 februarie 2012

Desene si ganduri pentru luna iubirii

Se spune ca februarie este luna iubirii. In februarie fiecare popor sarbatoreste iubirea in felul sau, incepand cu dragobetele nostru si alte sarbatori poplare si terminand cu kitchoasa sarbatoare americana a sfantului Vanlentin. Chiar si in natura luna februarie este luna iubirii, aceasta fiind perioada de imperechere pentru foarte multe specii. Luna februarie face trecerea de la iarna la primavara fiind luna cand toata natura incepe sa se trezeasca la viata si iubirea infloreste si nu intamplator oamenii au ales zile din luna februarie pentru a sarbatori iubirea si popoare diferite, fara schimburi culturale intre ele, sarbatoresc iubirea in aceasta perioada, datele fiind destul de apropiate.
Pentru ca suntem in luna iubirii m-am gandit sa trec in revista cateva dintre creatiile mele avand ca tema iubirea, doar o parte din ele pentru ca am mii si mii de nuduri si alte desene pe care le-am facut gandindu-ma la iubirea pe care nu pot sa o am din cauza societatii intolerante in care traiesc, permitandu-mi doar sa visez la ea.









































O parte dintre aceste desene si picturi sunt expuse la Casa Matasari, pe strada Matsari nr 17, aproape de sediul PRO TV, unde puteti sa le vedeti pana la sfarsitul lunii februarie.






Related Posts with Thumbnails