Ma numesc Corina Chirila si am inceput sa desenez si sa pictez in anul 2000, cand aveam 13 ani, fiind inspirata de poezia Dorinta de Mihai Eminescu, poezie care m-a facut sa vad cu ochii mintii acea imagine de vis si sa-mi imaginez ca sunt eu acolo in codru in locul poetului.Imi place sa desenez si sa pictez toate lucrurile la care visez si la care nu pot sa ajung. Acest blog contine creatiile mele precum si trairile din spatele lor, acele sentimente si dorinte care m-au motivat
Se afișează postările cu eticheta inorog. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta inorog. Afișați toate postările
joi, 4 iulie 2013
Femeie calare pe un unicorn
Continuand sapaturile prin mormanul meu de desene vechi am dat si peste aceasta superba femeie goala calarind un unicorn pe care am desenat-o pe vremea cand eram in liceu si parca o vedeam, puternica si hotarata ca o amazoana, calarind un unicorn alb, simbol al puritatii.
vineri, 1 martie 2013
Cal inaripat pictat cu acrilice pe sticla
| Pegas pictura pe sticla |
Oare cati cai or fi fost sacrificati pana acum? Se tot vorbeste despre carnea de cal ca si cum ar fi toxica, scarboasa si necomestibila dar e ciudat cum de iubitorii de animale, care sar in sus imediat daca cineva incearca sa ia masuri contra cainilor de pe strazi, care sunt cel putin la fel de daunatori ca si sobolanii, mustele, tantarii si gandacii si umplu orasul de excremente si mizerie fiind un adevarat focar de infectie si mai si musca trecatorii, nu au fost impresionati de numarul mare de cai ucisi cu sange rece pentru ca apoi carnea lor sa fie vanduta in loc de carne de vita si nu au reactionat deloc pentru a stopa exterminarea cailor.
Eu consider ca problema nu e carnea de cal care se poate manca la fel ca si carnea de vita si nu ar avea de ce sa puna sanatatea in pericol ci faptul ca la fel ca si in anii '50 cand au fost sacrificati si bagati in mezeluri cai de curse, cai valorosi obtinuti prin munca indelungata de amelioarare si selectie, exemplare unice de o frumusete rara sau cu performante deosebite, sunt ucise cu sange rece niste animale foarte prietenoase si utile omului. Cat de mult seamana situatia actuala cu ce se intampla in perioada intunecata si de trista amintirea a anilor '50 cand rusii pentru a distruge tot ce mai exista aici ne exterminau caii, asa cum distrugeau tot ce nu puteau lua si folosi pentru ei.
luni, 31 ianuarie 2011
Unicornul in creatiile mele
Am realizat unicornul de mai sus acum doi ani pentru o prietena de atunci iar mai jos este un alt inorog, de data aceasta unul cu aripi, un Pegas pe care l-am pictat cand aveam 14 ani. Aceste fiinte sunt fascinante prin gratia lor dar daca ar fi reale mi-ar fi frica de ele pentru ca caii sunt destul de imprevizibili si daca ar avea si un corn in frunte ar putea sa impunga oricand.
Abonați-vă la:
Postări (Atom)


