Dupa atatia embrioni si fetusi normali sau mutanti cu anencefalie sau alte malformatii m-am gandit la o alta malformatie congenitala si anume ciclopia si am desenat si un ciclop. Desi ciclopul meu este adult in realitate acesti copii nu supravietuiesc mai mult de câteva ore după naștere, malformația fiind letala in toate cazurile pentru ca pe langa prezenta unui singur ochi plasat central si creierul este malformat fiind alcatuit dintr-o singura emisfera si lipsit de anumite structuri vitale.
Ma numesc Corina Chirila si am inceput sa desenez si sa pictez in anul 2000, cand aveam 13 ani, fiind inspirata de poezia Dorinta de Mihai Eminescu, poezie care m-a facut sa vad cu ochii mintii acea imagine de vis si sa-mi imaginez ca sunt eu acolo in codru in locul poetului.Imi place sa desenez si sa pictez toate lucrurile la care visez si la care nu pot sa ajung. Acest blog contine creatiile mele precum si trairile din spatele lor, acele sentimente si dorinte care m-au motivat
luni, 19 martie 2012
vineri, 2 decembrie 2011
Ciclopi
Am facut acest desen in creion reprezentând niste ciclopi cu ceva timp in urma. Ciclopii aveau in loc de doi ochi un singur ochi mare. Este foarte probabil ca ciclopii din legende sa fi fost o specie extraterestra. Ramane un mister in ce conditii evolutia ar favoriza fiintele cu un singur ochi mare in loc de doi ochi. Ma intreb cum vedeau ciclopii cu acel ochi daca chiar au existat si nu au fost o creatie a unor minti pline de imaginatie. Un lucru este cert. Având un singur ochi ciclopii nu puteau sa vada in spatiu ca noi, vederea lor fiind plana.