Se afișează postările cu eticheta ciclopi. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta ciclopi. Afișați toate postările

luni, 19 martie 2012

Ciclopul

The cyclop - Ciclopul

Dupa atatia embrioni si fetusi normali sau mutanti cu anencefalie sau alte malformatii m-am gandit la o alta malformatie congenitala si anume ciclopia si am desenat si un ciclop. Desi ciclopul meu este adult in realitate acesti copii nu supravietuiesc mai mult de câteva ore după naștere, malformația fiind letala in toate cazurile pentru ca pe langa prezenta unui singur ochi plasat central si creierul este malformat fiind alcatuit dintr-o singura emisfera si lipsit de anumite structuri vitale.

vineri, 2 decembrie 2011

Ciclopi

Cei 3 ciclopi - 3 cyclops

Am facut acest desen in creion reprezentând niste ciclopi cu ceva timp in urma. Ciclopii aveau in loc de doi ochi un singur ochi mare. Este foarte probabil ca ciclopii din legende sa fi fost o specie extraterestra. Ramane un mister in ce conditii evolutia ar favoriza fiintele cu un singur ochi mare in loc de doi ochi. Ma intreb cum vedeau ciclopii cu acel ochi daca chiar au existat si nu au fost o creatie a unor minti pline de imaginatie. Un lucru este cert. Având un singur ochi ciclopii nu puteau sa vada in spatiu ca noi, vederea lor fiind plana.

Related Posts with Thumbnails