Am pictat acest portret de fata miercuri. Pictura emana prospetime si tinerete fiind una dintre picturile mele despre rimavara, natura si frumusete. Tabloul in acrilice pe panza este fosforescentt si poate fi admirat la fostul palat al bursei, fost biblioteca nationala de langa BNR, centrul vechi.
Ma numesc Corina Chirila si am inceput sa desenez si sa pictez in anul 2000, cand aveam 13 ani, fiind inspirata de poezia Dorinta de Mihai Eminescu, poezie care m-a facut sa vad cu ochii mintii acea imagine de vis si sa-mi imaginez ca sunt eu acolo in codru in locul poetului.Imi place sa desenez si sa pictez toate lucrurile la care visez si la care nu pot sa ajung. Acest blog contine creatiile mele precum si trairile din spatele lor, acele sentimente si dorinte care m-au motivat
Se afișează postările cu eticheta portret de fata. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta portret de fata. Afișați toate postările
vineri, 18 iulie 2014
luni, 10 iunie 2013
Aceeasi femeie pe o insula pustie si aceleasi sentimente dupa 12 ani
In anul 2001, cand aveam 14-15 ani am facut pictura de mai jos imaginandu-mi ca sunt pe o insula pustie alaturi de o superba femeie satena cu ochii albastrii si parul lung si ondulat. Sapatamana trecuta reluand aceasta idee am facut desenul de mai sus, un portret mult mai expresiv care o reprezinta tot pe aceasta Eva ancestrala a mintii mele. Voi pastra mereu pictura din 2001 pentru ca pentru mine inseamna mult mai mult decat o incercare de a picta facuta cu stangacie si greseli de anatomie, in aceasta pictura fiind femeia pe care imi doream sa o iubesc atunci. Dincolo de forma continutul si mesajul este ceea ce conteaza pentru mine. Desi unele dintre ele nu respecta anatomia si regulile de compozitie aceste picturi imi vor alina mereu singuratatea si imi vor mangia sufletul si din acest motiv nu pot renunta ala ele asa cum altii nu ar putea renunta la o iubire. In aceste picturi vechi si noi este iubirea pe care nu am avut-o niciodata si pe care nu am dreptul sa o am, desenata si pictata de mii de ori, in mii si mii de chipuri.
joi, 11 aprilie 2013
sâmbătă, 9 februarie 2013
vineri, 8 februarie 2013
Portret de fata cu poetale de trandafir in par, desen in creion
Am facut acest desen imaginandu-mi ca sunt langa aceasta fata, ca o pot privi in ochi cand scoarele rasare
miercuri, 26 decembrie 2012
Venre si madona, portret in creion
Aam facut acest desen dupa ce am citit poezia Venre si madona de Mihai Eminescu. Asa mi-am imaginat-o eu pe fata pe care Mihai Eminescu, o numea "Venere si madona", fata cu ochii mari si negrii care apare si in poezia "De ce sa mori tu" cu numele Marta. Ramane o enigma cine a fost de fapt Marta.
duminică, 16 decembrie 2012
sâmbătă, 13 octombrie 2012
duminică, 19 august 2012
Portret de toamna in creion
Etichete:
desen,
desen in creion,
desene in creion,
Desene in creion cu fete,
portret,
portret de fata,
portret de toamna,
portrete,
portrete in creion,
toamna
joi, 9 august 2012
Abonați-vă la:
Postări (Atom)









