Acesta este un alt desen in pix având ca tema lumina raiului cu iubirea ei nesfârșita, floarea iubirii divine, iubirea aceea mai pura si mai puternica decât orice sentiment de pe lumea asta
Ma numesc Corina Chirila si am inceput sa desenez si sa pictez in anul 2000, cand aveam 13 ani, fiind inspirata de poezia Dorinta de Mihai Eminescu, poezie care m-a facut sa vad cu ochii mintii acea imagine de vis si sa-mi imaginez ca sunt eu acolo in codru in locul poetului.Imi place sa desenez si sa pictez toate lucrurile la care visez si la care nu pot sa ajung. Acest blog contine creatiile mele precum si trairile din spatele lor, acele sentimente si dorinte care m-au motivat
joi, 22 septembrie 2011
luni, 5 septembrie 2011
O entitate care ne învăluie cu lumina si iubirea ei nesfarsita
Acestea sunt doua desene prin care am încercat sa pun pe hârtie o trăire unica pe care a avut-o o persoana pe care o cunosc, așa cum a văzut-o cu ochii mintii. După parcurgerea tunelului aburos si întunecat cu o lumina la capăt pe care il vad toți oamenii când mor. Respectiva persoana a simțit ca se integrează in acel ceva plin de lumina care o învăluie si ii transmite iubire, o iubire infinita, mult mai puternica decât iubirea oricărei ființe de pe lumea asta, o iubire asemănătoare cu iubirea materna dar mult mai puternica. Acel ceva plin de lumina si de iubire o învăluia precum o floare cu petale de lumina. O farama din acea lumina divina se regăsește si in noi, in sufletul nostru. Aceasta este lumina pe care o vad si o simt mulți dintre noi înainte sa moara.