Se afișează postările cu eticheta copii. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta copii. Afișați toate postările

vineri, 11 martie 2016

Desenand flori cu Mara, o fetita de 10 ani

Mara, o fetita de 10 ani a desenat o floare. I-am oferint in schimb o floare desenata de mine care sa-i ramana ca amintire. In imaginea de mai sus sunt florile noastre, fiecare in stilul ei, fiecare avand propria ei stralucire, floarea colorata si vesela a Marei alaturi de creatia mea.

miercuri, 7 octombrie 2015

Fabrica de copii

Cum ar fi o societate in care reproducerea sa nu mai fie un proces aletoariu, sa nu existe copii nedoriti si avorturi si femeile sa nu fie nevoite sa poarte in pantece o sarcina pentru a avea urmasi, fiecare embrion fiind obtinut prin fertilizare in vitro sau chiar prin clonare si tinut timp de 9 luni intr-un aparat care sa asigure toate conditiile din uter? In ziua de azi in cele mai multe cazuri sarcina este o intamplare mai mult sau mai putin fericita (cateodata chiar nefrericita), copilul fiind rodul hazardului, doar o consecinta nedorita a unei nopti de placere egoista in care nimeni nu s-a gandit la eventualitatea unei sarcini si la copilul care s-ar putea naste. Din acest motiv multi copii ajung sa fie avortati sau abandonati, pentru ca oamenii atunci ca i-au conceput nu s-au gandit la ei ci, in egoismul lor, au urmarit un singur scop, sa se simta bine impreuna, sa se bucure de placerea sexuala, problema nasterii unui copil punandu-se abia dupa ce a fost confirmata o sarcina. O lume in care fiecare copil, in loc sa apara din intamplare, face parte dintr-un plan foarte bine pus la punct, este obtinut prin fertilizare in vitro sau prin clonare, avand un bagaj genetic bine cunoscut si este crescut pe toata perioada "sarcinii" nu in uterul unei mame care poate sa fumeze, sa consume alcool sau sa traiasca intr-un mediu toxic, ci intr-un incubator special care asigura toate conditiile necesare pentru dezvoltarea embrionului si a fatului ar fi o lume mai buna din multe puncte de vedere. Femeile ar fi mai libere, nu si-ar mai distruge corpul ducand sarcini si ar putea munci mai mult, populatia ar fi constanta, fiind produsi copii exact cat e nevoie pentru a mentine echilibrul demografic, embrionii ar fi mult mai usor de monitorizat pe toata perioada dezvoltarii lor si oricine ar putea lasa urmasi fara sa se casatoareasca si fara sa aiba viata sexuala, fiind suficienta doar donarea de ovule sau sperma.
Am creat pictura de mai sus imaginandu-mi o asfel de lume, o lume in care fiecare copil se naste atunci cand este dorit si cand societatea are nevoie de el, o lume fara avorturi, si dezechilibre demografice, o lume in care femeile sunt cu adevarat egale cu barbatii nefiind obligate sa suporte povara unei sarcini pentru a avea copii.

luni, 1 iunie 2015

luni, 30 martie 2015

Esenta de mireasa

Acest tablou este o oda inchinata casatoriei, familiei si maternitatii. Mireasa, este in acelasi timp si o viitoare mama, acesta fiind scopul casatoriei ei.

vineri, 4 iulie 2014

Animismul si umanizarea caselor in picturile copiilor

Sapatamana trecuta cateva fetite prezente la Expo zar art au pictat casele florile si copacii din aceste imagini. Casa, copacul, floarea, soarele si norii se repeta in picturile copiilor si cu cat varsta acestora este mai mica cu atat subiectele si modul de a picta tind sa se incadreze intr-un anumit tipar ca si cum acesti copii ar fi programati de natura sa prefere anumite forme, culori si imagini.
Privind aceste picturi am vazut chipuri umane in case. Casele din imaginile de mai sus au ochii si gura si seamana izbitor de mult cu un portret stilizat.
In desenele si picturile copiilor casa nu este doar o constructie inerta din piatra, lemn sau alte materiale, ci ceva viu, uman. Casele pictate de copii chiar au fata umana pentru ca copilul nu vede casa ca pe o constructie ci ca pe ceva cald, primitor, uman, in pictura copilului casa fiind un simbol al familiei. Copilul nu picteaza ziduri, usi ferestre si tigle. Copilul picteaza sufletul casei, un portret al celor care locuiesc in casa, nu constructia ci ideea de "acasa". Copilul umanizeaza casa asa cum tinde sa umanizeze si soarele sau florile pictand ochi si guri zambitoare pentru ca noi toti facand parte dintr-o specie de mamifere avem tendinta sa vedem natura ca pe o mama si obiectele ca pe semenii nostri. Asta ne face o specie gregara, asta a contribuit la dezoltarea noastra ca si civilizatie umana dar reversul medaliei este ca aceasta tendinta innascuta pe care o avem aproape toti intr-o masura mai mare sau mai mica ne face sa fim mai putin rationali si sa credem intr-un dumnezeu inventat de mintea noastra.

miercuri, 30 aprilie 2014

Creatiile mele, sursa de inspiratie pentru elevii din ziua de azi

In urma unei cautari pegoogle am dat peste aceasta imagine si am fost surprinsa cand am gasit doua reproduceri dupa picturile mele in partea dreapta. Creatiile mele inspira tinerele generatii. Oare cati copii au realizat reprodiceri dupa desenele si picturile mele?
Mai jos sunt cele doua creatii reproduse de elevii care au participat la concursul "Visand la astri" din Bârlad, creatii pe care le-am realizat prin anul 2001, cand eram si eu ca ei.

sâmbătă, 1 februarie 2014

Copii facuti in eprubeta

Ce bine ar fi daca putea sa facem copii in eprubeta si sa-i crestem in aparate speciale timp de 9 luni astfel incat sa nu mai fie nevoie ca femeile sa fie insarcinate si sa nasca. Ma tem ca si daca tehnologia ar fi pusa la punct nu am avea acces la ea din cauza opozitiei bisericii, asa cum nu este permis sa ne clonam sau sa ne refacem sanatatea cu ajutorul celulelor stem

duminică, 26 februarie 2012

Copacul cu embrioni si fetusi

Azi, folosind doar un pix rosu am desensat un copac format din vase de sange cu embrioni si fetusi in diverse stadii de dezvoltare crescand ca fructele pe ramuri, fiecare ramura fiind un cordon ombilical pentru un copil care creste hranit prin sangele copacului
Related Posts with Thumbnails