Se afișează postările cu eticheta galeria aap. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta galeria aap. Afișați toate postările

sâmbătă, 15 martie 2014

Galeriile AAP din Herastrau stau nefolosite de un an de zile in timp ce artistii din Bucuresti nu au unde sa-si expuna lucrarile

Ieri am fost in Herastrau si am trecut si pe aleea artistilor unde sunt pavilioanele expozitionale A si B unde artistii din Bucuresti isi expuneau lucrarile pana antul trecut cand primaria a inchis in mod abuziv cele doua spatii mintind ca acestea au fost inchise doar temporar pentru a fi reamenajate. De un an de zile salile stau inchise si procesul de reamenajare nici macar nu a inceput. Am deschis si o petitie pentru redesschiderea acestor galerii de arta.


vineri, 27 decembrie 2013

Retrospectiva 2013 - Ultima expozitie in Herastrau

 A trecut aproape un an de la ultima mea expozitie de la galeria de arta AAP din Herastrau, expozitia "Univers eminescian" care s-a bucurat de un real succes la vremea respectiva. Din pacate la scurt timp dupa aceasta expozitie galeria AAP din Herastrau a fost inchisa de catre ALPAB la comanda politica


joi, 18 aprilie 2013

Decizia ALPAB: O noua amanare

Galeriile de arta de la pavilioanele expozitionale A si B din Herastrau raman inchise si nu se stie daca vor reintra in circuitul cultural al Bucurestiului. Mihai Boroiu nu a primit un raspuns positiv din partea ALPAB, obtinand doar o noua amanare de cel putin o luna, perioada in care sala va ramane inchisa

Problema salii de expozitie din Herastrau se discuta iar la ALPAB

Azi Mihai Boroiu este iar la ALPAB pentru a discuta problema galeriei de arta de la pavilionul B din Herastrau. Am aflat ca cei de la ALPAB au curtea de conturi pe cap in aceasta perioada si ma tem sa nu fie executati silit si obligati sa vanda sala din cauza datoriilor pe care le-au acumulat. Voi reveni cu detalii

marți, 9 aprilie 2013

Amintiri din Herastrau





In imaginile de mai sus sunt eu pe vremea cand expuneam in Herastrau. Eram atat de fericita ca aveam unde sa expun, chiar daca sala nu era cunoscuta si aveam putini vizitatori. Imi aduc aminte cat m-am luptat sa fac cunoscuta aceasta sala, cate harti am lipit pe stalpi si prin parc, cate pliante am impartit si cat postari am scris pe toate siturile si blogurile pe care le am si abia cand a inceput galeria de arta sa fie putin mai cunoscuta cei de la ALPAB au inchis-o. Oare ce nu a convenit?

duminică, 7 aprilie 2013

Galeria de arta din Herastrau ramane inchisa

Galwria de arta HerastrauGaleria de arta Herastrau inchisa 

Dina pacate galeria AAP din Herastrau, singurul loc unde mai puteau sa expuna membrii Asociatiei Artistislor Plastici din Bucuresti ramane inchisa. Am fost ieri in herastrau si am facut aceste fotografii. Parcul era plin si erau destui oameni care treceau prin zona vedeau galeriile inchise si goale si nu intelegeau ce se intampla si probabil ca multi bucuresteni sunt nemultumiti din cauza ca nu isi mai pot delecta privirea cu tablourile expuse la pavilioanele A si B.

06042013820 06042013821

joi, 7 martie 2013

Situatia salilor de expozitie din Herastrau, pavilioanele A si B ramane incerta

Galeria de arta Herastrau

Azi in Mihai Boroiu a obtinut de la ALPAB… o amanare si peste o luna va intra iar in audienta pentru sala din Herastrau.  Pana atunci sala ramane inchisa si problema e in aer. Urmeaza inca o luna fara arta in Herastrau, cel putin. Cei de la ALPAB au zis ca au primit ordin de sus ca sa scoata sala la licitatie. Ma intreb oare de la cine a venit acest ordin si mai ales de ce? Pe cine si cu ce au deranjat manifestarile artistice din Herastrau? Cum le-a venit lor ideea sa scoata la licitatie o sala care de mai bine de 30 de ani numai sala de expozitii a fost si pentru asta a si fost construita, nu ca sa intre pe mana cine stie carui om de afaceri mafiot care sa o transforme intr-o carciuma infecta? Nu m-as mira daca maine au poimaine voi auzi la televizor ca si parcul Herastrau incepe sa fie scos la licitatie bucata cu bucata si desfiintat. La halul in care romanii isi vand tara lasand-o pe mana unor afaceristi dubiosi cum a fost si Costica Constanda, care mai avea putin si punea laba pe parcul Bordei si cine stie ce facea in locul spatiului verde care si asa este insuficient pentru un oras ca Bucurestiul, nu ma mira nimic.

Pavilionul A din Herastrau

Azi cand m-am dus in Herastrau am gasit ambele pavilioane expozitionale inchise si cu peretii goi. Au disparut si expozitiile lui Andrei Branisteanu de la Expoflora (care intre timp s-a mutat la pavilionul A,  celelalte sali fiind transformate in acvarii)

Expoflora 07032013640 07032013644

Chiar acum se decide soarta galeriei de arta din Herastrau


Chiar acum, incepand cu ora 13 se decide soarta galeriei AAP din Herastrau. Mihai Boroiu este in audienta la primarie

Azi se decide soarta galeriei AAP din Herastrau

Azi Mihai Boroiu, presedintele AAP este in audienta la primarie pentru problema galeriei de arta din Herastrau, inchisa in mod abuziv de o luna. Voi reveni cu detalii. Sper ca galeria va fi redeschisa pentru ca inchiderea ei este o mare pierdere pentru activitatea culturala si asa saraca a Bucurestiului, acesta fiind singura sala unde membrii Asociatiei Artistilor Plastici din Bucuresti mai puteau sa expuna dupa ce s-au inchis galeriile de la Teatrul Foarte Mic si Piata C.A. Rosetti. Si acum imi aduc aminte si ma gandesc ce scandalos a fost ceea ce s-a intamplat in 2004 cand galeria de la C.A. Rosetti a fost desfiintata si cumparata de un om de afaceri, un mafiot care nu stiu ce a facut acolo dar se vorbea ca acest om de afaceri s-ar ocupa si cu proxenetismul folosind o parte din cladirile pe care le detinea ca bordeluri si nu m-ar mira pentru ca am cunoscut oameni de afaceri si stiu ce cararacter infect au multi dintre ei. Sper ca galeria din Herastrau sa nu aiba soarta celei de la Rosetti

vineri, 1 martie 2013

Renasterea primaverii

Azi e 1 martie, prima zi de primavara. Uitandu-ma pe acest tablou pe care l-am facut acum cateva luni mi-am adus aminte ca lucrarea ar fi trebuit sa fie la galeria AAP din Herastrau, expusa in cadrul salonului de primavara institulat "Renasterea primaverii" dar nu a fost sa fie asa din cauza situatiei incercete in care se afla galeria de arta din Herastrau, pavilionul expozitional B. In momentul de fata sala este in renovare si nu stiu ce se va intampla cu ea dupa finalizarea lucrarilor. Sper sa nu ajunga sa fie cumparata de cine stie ce om de afaceri infect. Imi aduc aminte cate expozitii au avut loc in acea galerie de arta si cum infrumuseta ea parcul si ar fi pacat sa se desfiinteze.

joi, 7 februarie 2013

Asociatia Artistilor Plastici din Bucuersti risca sa piarda si sala din Herastrau


Dupa ce in 2004 a pierdut salile de la Rosetti, anul acesta Asociatia Artistilor Plastici din Bucuresti risca sa piarda si sala de expozitii din Herastrau.
Pana acum s-au facut nenumrate presiuni pentru desfiintarea acestei galerii de arta, singura galerie de arta cu care mai ramasese asociatia, dar cei de la ALPAB totusi au tolerat activitatile artistice din aceasta sala.

Dupa alegeri s-au schimbat foarte multi oameni din ALPAB, incepand cu diversi directori si terminand cu ultimul paznic din parc si au venit altii, cu alta viziune. Oamenii vechi care sustineau arta si cultura au fost inlocuiti cu oamenii USLului, stalinisti, antidemocrati si pro-rusi care la fel ca si Ponta care ii conduce urasc arta si cultura pentru ca de fapt le depaseste nivelul de intelegere, asa cum si Stalin detesta cultura si trimitea intelectualii in lagare de exterminare.  In ultimul timp presiunile facute asupra asociatiei au fost din ce in ce mai mari. Am simtit asta cand am avut expozitia de arta eminesciana. Ne taiau curentul desire era platit, ne faceau tot felul de sicane si abia asteptau sa gaseasca un pretext ca sa ne dea afara de acolo.Cei de la ALPAB nu ne mai sustineau deloc, ba chiar cautau pretexte ca sa ne scoata de acolo. Pe hartile din parc galeria nu era figurata desi ar fi trebuit sa fie si nici in 7 seri nu aparea.
In ziua de azi politica anticulturala si antiartistica se face prin diverse mijloace si se gasesc diverse chichite legale si economice pentru ca arta sa fie falimentata si artistii sa nu fie lasati sa se exprime pentru ca suntem condusi de niste oameni insensibili si intoleranti, cu un caracter infect, mai rai decat comunistii. Ca aceasta decizie are un substrat politic este mai mult decat evident pentru ca in ziua de azi se face o adevata politica de nivelare si indobitocire a populatiei. Din aceasta politica facuta de guvernul stalinist care ne conduce face parte si inchiderea TVR Cultural. Din prima zi de cand a cazut guvernul Mihai Razvan Ungureanu si a venit Ponta am simtit o schimbare in rau. Numarul de activitati si evenimente culturale a scazut dramatic, locurile de munca care se gaseau erau mult mai putine si mai putin variate si totul parea sa mearga din ce in ce mai prost in tara asta, mai ales arta.

In momentul de fata sala intra in renovari si nu se stie ce destinatie va avea dupa ce lucrarile se vor termina.

luni, 21 ianuarie 2013

Critici si impresii dupa inca o zi de expozitie in Herastrau

Dupa cum ma si asteptam, deja multi dintre vizitatorii expozitiei mele de arta eminesciana din Herastrau  m-au intrebat in mod insistent de ce desenez numai femei si nu desenez barbati. Le-am explicat ca in primul rand muza lui Eminescu a fost o femeie si ca corpul unei femei este mult mai estetic decat corpul patratos si grosolan al unui barbat. Corpul unei femei are acea gratie pe care un barbat nu o are, acea finete care nu se poate compara cu nimic altceva. Un nud feminin inspira frumusete, gingasie si iubire. Prin formele sale rotunjite, prin rotunjimea sanilor si a coapselor corpul feminin a inspirat si inspira foarte multi artisti. Oare ei de ce nu au pictat sau sculptat barbati? Toti cei care ma intreaba mereu de ce nu desenez si pictez barbati ar trebui sa se gandeasca ca aproape toate operele de arta care au fost create pana acum au fost cu si despre femei, nu au fost inchinate barbatilor, nici macar cele realizate de femei. Aproape toti poetii au cantat femeia in versurile lor, aproape toti pictorii au pictat femei, nu barbati nud si in afara de Michelangelo si inca cativa toti sculptorii au avut ca muza femeia.


Se spune ca femeia este sexul frumos si se pare ca artistii cunosc asta mai bine decat oamenii obisnuiti.
Eu pana acum am desenat si barbatu nud la cursul de grafica de la facultatea de arte din 2006 pentru ca aveam numai modele de sex masculin, unul mai hidos decat altul si mai am tablouri in care apar personaje de sex masculin cum sunt cele de mai jos dar am constat ca aceste tablouri nu plac, nu sunt apreciate.


luni, 14 ianuarie 2013

Cum ajungeti la galeria AAP din Herastrau

Pentru ca foarte multi s-au plans ca nu stiu cum sa ajunga la galeria AAP din Herastrau unde pana pe 24 ianuarie pot fi admirate picturile mele inspirate din poeziile lui Mihai Eminescu am postat aceasta harta. Sper sa fie de folos
Related Posts with Thumbnails