Ma numesc Corina Chirila si am inceput sa desenez si sa pictez in anul 2000, cand aveam 13 ani, fiind inspirata de poezia Dorinta de Mihai Eminescu, poezie care m-a facut sa vad cu ochii mintii acea imagine de vis si sa-mi imaginez ca sunt eu acolo in codru in locul poetului.Imi place sa desenez si sa pictez toate lucrurile la care visez si la care nu pot sa ajung. Acest blog contine creatiile mele precum si trairile din spatele lor, acele sentimente si dorinte care m-au motivat
sâmbătă, 15 martie 2014
Galeriile AAP din Herastrau stau nefolosite de un an de zile in timp ce artistii din Bucuresti nu au unde sa-si expuna lucrarile
vineri, 27 decembrie 2013
Retrospectiva 2013 - Ultima expozitie in Herastrau
joi, 18 aprilie 2013
Decizia ALPAB: O noua amanare
Problema salii de expozitie din Herastrau se discuta iar la ALPAB
marți, 9 aprilie 2013
Amintiri din Herastrau
In imaginile de mai sus sunt eu pe vremea cand expuneam in Herastrau. Eram atat de fericita ca aveam unde sa expun, chiar daca sala nu era cunoscuta si aveam putini vizitatori. Imi aduc aminte cat m-am luptat sa fac cunoscuta aceasta sala, cate harti am lipit pe stalpi si prin parc, cate pliante am impartit si cat postari am scris pe toate siturile si blogurile pe care le am si abia cand a inceput galeria de arta sa fie putin mai cunoscuta cei de la ALPAB au inchis-o. Oare ce nu a convenit?
duminică, 7 aprilie 2013
Galeria de arta din Herastrau ramane inchisa
Dina pacate galeria AAP din Herastrau, singurul loc unde mai puteau sa expuna membrii Asociatiei Artistislor Plastici din Bucuresti ramane inchisa. Am fost ieri in herastrau si am facut aceste fotografii. Parcul era plin si erau destui oameni care treceau prin zona vedeau galeriile inchise si goale si nu intelegeau ce se intampla si probabil ca multi bucuresteni sunt nemultumiti din cauza ca nu isi mai pot delecta privirea cu tablourile expuse la pavilioanele A si B.
joi, 7 martie 2013
Situatia salilor de expozitie din Herastrau, pavilioanele A si B ramane incerta
Azi in Mihai Boroiu a obtinut de la ALPAB… o amanare si peste o luna va intra iar in audienta pentru sala din Herastrau. Pana atunci sala ramane inchisa si problema e in aer. Urmeaza inca o luna fara arta in Herastrau, cel putin. Cei de la ALPAB au zis ca au primit ordin de sus ca sa scoata sala la licitatie. Ma intreb oare de la cine a venit acest ordin si mai ales de ce? Pe cine si cu ce au deranjat manifestarile artistice din Herastrau? Cum le-a venit lor ideea sa scoata la licitatie o sala care de mai bine de 30 de ani numai sala de expozitii a fost si pentru asta a si fost construita, nu ca sa intre pe mana cine stie carui om de afaceri mafiot care sa o transforme intr-o carciuma infecta? Nu m-as mira daca maine au poimaine voi auzi la televizor ca si parcul Herastrau incepe sa fie scos la licitatie bucata cu bucata si desfiintat. La halul in care romanii isi vand tara lasand-o pe mana unor afaceristi dubiosi cum a fost si Costica Constanda, care mai avea putin si punea laba pe parcul Bordei si cine stie ce facea in locul spatiului verde care si asa este insuficient pentru un oras ca Bucurestiul, nu ma mira nimic.
Azi cand m-am dus in Herastrau am gasit ambele pavilioane expozitionale inchise si cu peretii goi. Au disparut si expozitiile lui Andrei Branisteanu de la Expoflora (care intre timp s-a mutat la pavilionul A, celelalte sali fiind transformate in acvarii)
Chiar acum se decide soarta galeriei de arta din Herastrau
Chiar acum, incepand cu ora 13 se decide soarta galeriei AAP din Herastrau. Mihai Boroiu este in audienta la primarie
Azi se decide soarta galeriei AAP din Herastrau
vineri, 1 martie 2013
Renasterea primaverii
joi, 7 februarie 2013
Asociatia Artistilor Plastici din Bucuersti risca sa piarda si sala din Herastrau
Dupa ce in 2004 a pierdut salile de la Rosetti, anul acesta Asociatia Artistilor Plastici din Bucuresti risca sa piarda si sala de expozitii din Herastrau.
Pana acum s-au facut nenumrate presiuni pentru desfiintarea acestei galerii de arta, singura galerie de arta cu care mai ramasese asociatia, dar cei de la ALPAB totusi au tolerat activitatile artistice din aceasta sala.
Dupa alegeri s-au schimbat foarte multi oameni din ALPAB, incepand cu diversi directori si terminand cu ultimul paznic din parc si au venit altii, cu alta viziune. Oamenii vechi care sustineau arta si cultura au fost inlocuiti cu oamenii USLului, stalinisti, antidemocrati si pro-rusi care la fel ca si Ponta care ii conduce urasc arta si cultura pentru ca de fapt le depaseste nivelul de intelegere, asa cum si Stalin detesta cultura si trimitea intelectualii in lagare de exterminare. In ultimul timp presiunile facute asupra asociatiei au fost din ce in ce mai mari. Am simtit asta cand am avut expozitia de arta eminesciana. Ne taiau curentul desire era platit, ne faceau tot felul de sicane si abia asteptau sa gaseasca un pretext ca sa ne dea afara de acolo.Cei de la ALPAB nu ne mai sustineau deloc, ba chiar cautau pretexte ca sa ne scoata de acolo. Pe hartile din parc galeria nu era figurata desi ar fi trebuit sa fie si nici in 7 seri nu aparea.
In ziua de azi politica anticulturala si antiartistica se face prin diverse mijloace si se gasesc diverse chichite legale si economice pentru ca arta sa fie falimentata si artistii sa nu fie lasati sa se exprime pentru ca suntem condusi de niste oameni insensibili si intoleranti, cu un caracter infect, mai rai decat comunistii. Ca aceasta decizie are un substrat politic este mai mult decat evident pentru ca in ziua de azi se face o adevata politica de nivelare si indobitocire a populatiei. Din aceasta politica facuta de guvernul stalinist care ne conduce face parte si inchiderea TVR Cultural. Din prima zi de cand a cazut guvernul Mihai Razvan Ungureanu si a venit Ponta am simtit o schimbare in rau. Numarul de activitati si evenimente culturale a scazut dramatic, locurile de munca care se gaseau erau mult mai putine si mai putin variate si totul parea sa mearga din ce in ce mai prost in tara asta, mai ales arta.
In momentul de fata sala intra in renovari si nu se stie ce destinatie va avea dupa ce lucrarile se vor termina.
luni, 21 ianuarie 2013
Critici si impresii dupa inca o zi de expozitie in Herastrau
Se spune ca femeia este sexul frumos si se pare ca artistii cunosc asta mai bine decat oamenii obisnuiti.
Eu pana acum am desenat si barbatu nud la cursul de grafica de la facultatea de arte din 2006 pentru ca aveam numai modele de sex masculin, unul mai hidos decat altul si mai am tablouri in care apar personaje de sex masculin cum sunt cele de mai jos dar am constat ca aceste tablouri nu plac, nu sunt apreciate.











