Se afișează postările cu eticheta religie. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta religie. Afișați toate postările

marți, 28 iunie 2016

Ce face religia din mintea umana?

Ieri m-am gandit sa pictez si sa vorbesc despre religie. Religia nu vine de la Dumnezeu, manifestarile acestuia fiind doar subiective, pentru cine crede in el, ci tot de la oameni, de la alti oameni care au avut ca unic scop inrobirea populatiei si anihilarea elementelor rebel care gandeau mai mult decat le era permis. Dumnezeul a tot puternic din religiile abrahamice, monoteiste, reflecta imaginea unui dictator.
Oamenii au scris biblia, oamenii au construit bisericile, oamenii au numit preotii si s-ar putea spune ca omul l-a creat pe Dumnezeu, nu invers. Omul a inventat religia pentru a manipula masele, profitand de cele mai mari slabiciuni ale mintii umane, frica de moarte, setea de iubire pe care o simtim inca de cand suntem in uterul mamei, sentimentele de neputinta pe care le avem cateodata etc.  Ne place sa credem ca o parte din noi nu va muri niciodata si ca exista o fiinta suprema plina de iubire, o iubire mult mai mare decat iubirea oricarei fiinte umane de pe lumea asta, mai mare decat iubirea materna, mai mare decat iubirea partenerului sau a partenerei de viata, o iubire infinita. Ne place sa ne luam dorintele drept realitati si religia ne perverteste sentimentele facandu-ne sa cautam la un Dumnezeu care exista doar in mintea noastra ceea ce am fost programati genetic sa cautam la alti oameni.
Religia ne bate cuie in ochii mintii lasandu-ne orbi psihic in fata adevarului si a relaitatii in timp ce vorbeste in mod fals despre adevar si intelepciune, asa cum instiga la ura vorbind despre iubire si sta la baza a nenumrate razboaie in timp ce vorbeste despre pace.
Credinta ne crucifica creierul, incatusand ratiunea. Credinta nu ne lasa sa gandim liber si rational, mergand  dupa principiul "Crede si nu cerceta". Hypatia, Giordano Bruno si multi alti oameni de stiinta au fost ucisi de cre(s)tini, doar pentru ca au indraznit sa zica ca planeta noastra e rotunda si sa contrazica nonsensurile din biblie.
Ieri am facut o pictura care reda ceea ce se intampla cu mintea unui credincios.

miercuri, 22 mai 2013

Ce face religia din mintea umana

Acest desen spune totul despre ceea ce face religia cre(s)tina din om, o religie a iubirii care a ucis atatia oameni in evul mediu, o religie a intelepciunii care are la baza principiul "Crede si nu cerceta" si vede cunoasterea ca pe un pacat. Acesta este portretul interior al unui credincios, orb psihic mai ales cand e vorba de realitati care contrazic credinta lui (nu intamplator cuilele din desenul meu sunt batute in ochi) si cu creierul crucificat, asa cum a fost crucificat si Iisus Hrtistos, neputand sa mai paraseasca crucea, crucea acel instrument de tortura pe care romanii il foloseau ca sa ucida oameni in chinuri groaznice si crestinii il venereaza, ceea ce arata cat de sadici sunt ei de fapt.  Din pacate de multe ori indoctrinarea religioasa este atat de puternica incat creierul refuza sa mai gandeasca si se atrofiaza. Religia tot de oameni a fost inventata pentru a transforma masele in turme de sclavi si de prosti usor de manevrat. Din cate stiu eu nu a venit Dumnezeu sa ne dea biblia, sa ne construiasca bisericile, sa ne numeasca preotii si sa ne spuna ce sa facem si ce sa nu facem, toate acestea tot de oameni au fost facute, unii dintre ei scizofrenici care auzeau voci in cap si crezand ca le vorbeste Dumnezeu scriau texte din care a fost compusa biblia. Existenta lui Dumnezeu nu poate fi dovedita in schimb e plina biblia de texte absurde contrazise de datele stiintei elementare cum ar fi teoria geocentrica, omul facut din lut in cateva zile sau omenirea care a pornit doar de la doi indivizi.

marți, 1 mai 2012

Patriarhul Osama sau asemănarea izbitoare dintre creștinii ortodocși si talibani, desen in creion

Patriarhul ortodox Osama Bin Laden
Azi am mai facut un desen prin care vreau sa spun un singur lucru: Creștinii ortodocși nu sunt departe de talibani, creștinismul si islamul fiind doua religii abrahamice, surori, care au o serie de lucruri in comun intre care disprețul fata de femeie, războiul sfant in numele credinței si lupta contra cunoașterii si a adevărului, in ciuda faptului ca vorbesc mereu despre iubire, pace si înțelepciune, cuvinte care nu-i caracterizează absolut deloc. Creștinii ortodocși, începând cu babele de la biserica care insista in mod agresiv incarcand sa-i convingă si pe alții sa devina credincioși si terminând cu marile fete bisericești si din păcate si unii creștini care sunt băgați in politica care instiga la ura si discriminări de toate felurile, nu sunt departe de Osama si alții ca el care pun bombe si omoară omeni ca sa-si impună ei religia cu forța. Acesta si este motivul pentru care religiile abrahamice s-au răspândit ca un cancer pe planeta asta trăgând omenirea înapoi cu multe secole. Atât creștinismul cat si celelalte religii abrahamice s-au răspândit datorita agresivității lor, prin războaie “sfinte”, crime si diverse acte de cruzime.

vineri, 13 aprilie 2012

Ipocrizie bizantina

Sfintii pestru si pavel in ipostaze mult prea tandre pentru doia barbati heterosexuali intr-o icoana clasica in stil bizantin

Inainte de sfanta sarbatoare de Pasti m-am apucat sa fac putin pe criticul de arta bisericeasca de origine bizantina.
Stau si ma uit la icoanele bizantine cat de nenaturale, false si pline de misoginism si ipocrizie sunt, cat de imbracata este Maica domnului, ca o femeie musulmana care poarta burqa, si cat de bine sunt acoperite capetele personajelor de sex feminin astfel incat sa nu se vada nici macar un fir de par, cat de infofolit este pruncul din bratele sfintei fecioare, cat de ridicole si nenaturale sunt pozitiile sfintilor si mai ales cum prezinta icoanele lucruri pe care biserica le condamna si le judeca aspru pe nedrept, cum ar fi relatia foarte stransa, chiar intima dintre sfintii Petru si Pavel si sarutul dintre Iuda si Iisus.
Iuda il saruta pe Iisus Hristos PE BUZE intr-o icoana veche bizantina

In aceste icoane se vede in primul rand misoginismul abrahamic, intalnit intr-o forma putin mai accentuata si la musulmani. La fel ca si musulmanii crestinii considera ca femeia este inferioara si murdara si frumusetea ei trebuie sa fie ascunsa in spatele hainelor largi. In reprezentarile bizantine femeia este mereu acoperita din cap pana in picioare si hainele ei nu lasa sa se vada decat fata si mainile. Mai uit la o icoana a Maicii Domnului cu pruncul si ma mir cum de nu curgeau apele pe ea si cum nu murea de cald infofolita in halul asta in caldura din Israel. Cei care au conceput aceste icoane au fost atat de misogini si ipocriti incat au facut pieptul fecioarei plat, fara sani si acoperit de 3 straturi de haine. P:robabil ca micutul Iisus era alptat prin haine sau nu avea nevoie de lapte hranindu-se doar cu iubirea divina si cu energiile necreate ale lui Dumnezeu.
Crestinii in loc sa iubeasca femeia asa cum a fost ea lasata de natura sau de Dumnezeu sau de cine vreti voi, o dispretuiau si o considerau o ispita si o sursa a pacaturului, incepand cu Eva care in credinta lor a fost cea care l-a indemnat pe Adam sa cada in pacat. Crestinii in loc sa vada corpul femeii ca pe ceva natural si frumos, nimic mai mult, il pervertesc, il asociaza cu imoralitatea si desfraul, asa cum fac si cei care confunda nuditatea artistica cu pornografia si obscenitatea. Crestinii deformeaza gandirea oamenilor si mai ales a femeilor facandu-i sa-si dispretuiasca propriul corp, propria natura.
Fecioara Maria nud, o altfel de icoan a Maicii Domnului care a scandalizat foarte multi crestini puritani

Dupa parerea mea o icoana cu fecioara Maria nud fara conotatii sexuale nu o face pe aceasta mai putin sfanta si mai putin curata decat una cu ea imbracata ca o araboaica, doar o arata in toata splendoarea si naturaletea ei. Murdar nu este nudul feminin ci gandurile celor care il privesc intr-o maniera sexuala pervertindu-l. Nudul nu este pervers. Nudul este pervertit de unii dintre noi.
Mai jos este o icoana a Maicii Domnului care o prezinta pe aceasta in timp ce alapteaza pruncul, intr-un mod cat mai realist si natural posibil, asa cum alapteaza toate femeile. Am facut desenul in iarna si bineinteles ca pana acum a adunat foarte multe critici si reactii negative de la crestini.
O icoana a Maicii Domnului in timp ce alapteaza, desen in pix
Desi sanii unei femei care alapteaza sau un copil mic asa cum l-a facut mama lui nu are trebui sa aiba o semnificatie erotica (cel putin pentru oamenii normali, nu vorbim aici de pedofili care din cauza unor anomalii cerebrale CONGENITALE au erectii cand vad copii mici, instinctul sexual amestecandu-se cu cel matern ) multi crestini se scandalizeaza cand vad desenul de mai sus, uitand ca si ei au fost alaptati de mamele lor in acelasi mod si ca alaptarea copilului este un lucru cat se poate de normal.
Revenind la bizantini acestia nu au facut altceva decat sa traga inapoi Grecia, care fusese mult mai civilizata si mai deschisa la minte in antichitate, cand existau tot felul de filosofi poeti si oameni de stiinta.
Sappho, o poeta din Grecia antica ale carei creatii au fost distruse de crestini

Crestinii au fost cei care au ucis-o cu sange rece pe Hypatia, o mare matematiciana, o femeie cu o minte de geniu, au ars biblioteca din Alexandria, au distrus operele poetei Sappho pentru ca au fost scrise de o femeie, ceea ce lor, la cat de misogini erau, nu le convenea, au ingropat descoperiri stiintifice si au cufundat lumea  in ignoranta.
Sappho, pictura ulei pe panza

Bizantinii au ars si au distrus mai cea mai mare parte a poeziilor poetei Sappho din Grecia antica dar in acelasi timp pictau icoane cu sfinti in ipostaze mult prea tandre pentru doi barbati heterosexuali, ceea ce arata cat de ipocriti sunt crestinii. Pentru ei erau imorale poeziile in care Sappho canta femeia si ridica in slavi feminitatea dar nu era imoral ca o femeie sa fie considerata o fiinta inferioara si tratata ca un simplu accesoriu al barbatului util doar pentru reproducere, valorand mai putin decat o camila. Sappho a fost in primul rand o feminista si asta i-a infuriat la culme pe crestinii din Bizant care urau femeile, pur si simplu le dispretuiau, calcau in picioare tot ce era feminin. Cine stie cate alte femei valoroase impreuna cu realizarile lor au fost sterse din istorie de acesti cres(s)tini misogini.

Crestinismul a schimbat istoria Greciei si a schimbat-o in rau, nu in bine, chiar si grecii din ziua de azi fiind trasi inapoi de ortodoxia lor rigida. Ei au muntele Athos, unde accesul femeilor este strict interzis si desi nu o recunosc este plin de calugari homosexuali care in acelasi timp ii judeca pe altii, insiga la urma impotriva homosexualilor declarati si impacati cu propria orientare sexuala care au si ei un partener stabil pe care il iubesc, si pun umarul la interzicerea casatoriilor intre persoane de acelasi sex, ei au atatea biserici ortodoxe, ei sunt cei care trag toata Europa in jos din cauza asta. Nu intamplator criza economica din Europa a luat forma cea mai urata in Grecia si Romania, doua tari puternic marcate de ortodoxia aceasta care nu este departe de talibanismul din Afganistan ca ideologie. In aceste tari ortodoxe biserica inghite foarte multi bani contribuind la subminarea economiei. Am ajuns de nu avem bani ca sa dam pensii dar avem bani ca sa construim catedrala mantuirii nemului si preotii au salarii mai mari decat doctorii. Daca nu se face ceva pentru a scapa tara ce acest flagel o sa ajungem ca Afganistanul, Iranul si alte republici islamiste conduse dupa reguli religioase irationale, misogine, nestiintifice si in ultima instanita impotriva progresului civilizatiei. Ortodoxia nu este departe de islam.

vineri, 23 martie 2012

Botezul lui Iisus Hristos, desen in creion

Botezul lui Hristos - Iisus Hristos si Ioan Botezatorul in apa Iordanbului
Prin acest desen in creion am imortalizat momentul cand Iisus Hristos a fost botezat de către Ioan Botezătorul in apa Iordanului, atunci cand crestinii cred ca asupra lui s-a coborat duhul sfant.

duminică, 4 martie 2012

Iisus Hristos si Iuda cerandu-si iertare

Iisus Hristos rugandu-se pentru Iuda care sta in genunchi in fata sa si isi cere iertare pentru faptul ca l-a tradat sau ce credeti voi ca face acolo, o pictura in tempera pe care am facut-o in aceasta sfanta zi de duminica in loc sa ma duc la biserica ca toti crestinii.

miercuri, 29 februarie 2012

Iisus Hristos mort

Iisus Hristos mort dus la groapa de romani
Deși creștinii cred in învierea si inaltarea la cer a Iisus Hristos o descoperire recenta pare sa dovedească ca acesta a murit si a putrezit in mormântul sau ca oricare alt om. Langa Ierusalim a fost descoperit un mormânt care este foarte posibil sa fie mormântul lui Iisus Hristos.  Conform noilor descoperiri Iisus nu a înviat niciodată, învierea fiind un eveniment pe care primii creștini l-au tot așteptat, ei fiind cei care au scris pe capacul osuarului “Divine Iehova trezeste-te”
Acest desen in creion pe care l-am făcut azi surprinde momentul in care cadavrul lui Iisus Hristos a fost carat către mormânt.

vineri, 11 noiembrie 2011

Iisus Hristos si Ioan Botezătorul

Iisus Hristos si Ioan Botezatorul Acesta este un desen reprezentandu-l pe Iisus Hristos alaturi de Ioan Botezatorul in apa Iordanului pe care l-am facut acum

joi, 10 decembrie 2009

Icoana pacatului


Acest desen in creion ilstreaza foarte bine ipocrizia religioasa a multor credinciosi care fac pe sfintii si ii judeca pe altii in numele lui Dumnezeu pentru lucruri care fac parte din natura umana si pe care si ei le fac in spatele minciunii si al unei imagini false de "om cu frica de Dumnezeu" si de ingeras. Nu exista sfinti si degeaba isi neaga credinciosii natura umana si conditia biologica. Nu ne putem nega conditia biologica asa cum pretind credinciosii si atata timp cat au existat si preoti care au incalcat principiile religioase pe care le propavaduiau este absurd sa credem ca poate exista pe lumea asta un om fara de pacat si sa-i judecam pe altii pentru lucruri care tin de conditia lor biologica
Related Posts with Thumbnails