Azi este dragobetele, ziua in care noi romanii sărbătorim iubirea. Azi m-am gandit sa repostez una dintre picturile mele avand ca tema iubirea, Focul pasiunii, o pictura fluorescenta ce poate fi admirata la Cercul Militar National, sala ronda, pana duminica
Ma numesc Corina Chirila si am inceput sa desenez si sa pictez in anul 2000, cand aveam 13 ani, fiind inspirata de poezia Dorinta de Mihai Eminescu, poezie care m-a facut sa vad cu ochii mintii acea imagine de vis si sa-mi imaginez ca sunt eu acolo in codru in locul poetului.Imi place sa desenez si sa pictez toate lucrurile la care visez si la care nu pot sa ajung. Acest blog contine creatiile mele precum si trairile din spatele lor, acele sentimente si dorinte care m-au motivat
Se afișează postările cu eticheta dragobete. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta dragobete. Afișați toate postările
miercuri, 24 februarie 2016
luni, 20 februarie 2012
Desene si ganduri pentru luna iubirii
Se spune ca februarie este luna iubirii. In februarie fiecare popor sarbatoreste iubirea in felul sau, incepand cu dragobetele nostru si alte sarbatori poplare si terminand cu kitchoasa sarbatoare americana a sfantului Vanlentin. Chiar si in natura luna februarie este luna iubirii, aceasta fiind perioada de imperechere pentru foarte multe specii. Luna februarie face trecerea de la iarna la primavara fiind luna cand toata natura incepe sa se trezeasca la viata si iubirea infloreste si nu intamplator oamenii au ales zile din luna februarie pentru a sarbatori iubirea si popoare diferite, fara schimburi culturale intre ele, sarbatoresc iubirea in aceasta perioada, datele fiind destul de apropiate.
Pentru ca suntem in luna iubirii m-am gandit sa trec in revista cateva dintre creatiile mele avand ca tema iubirea, doar o parte din ele pentru ca am mii si mii de nuduri si alte desene pe care le-am facut gandindu-ma la iubirea pe care nu pot sa o am din cauza societatii intolerante in care traiesc, permitandu-mi doar sa visez la ea.
O parte dintre aceste desene si picturi sunt expuse la Casa Matasari, pe strada Matsari nr 17, aproape de sediul PRO TV, unde puteti sa le vedeti pana la sfarsitul lunii februarie.
Pentru ca suntem in luna iubirii m-am gandit sa trec in revista cateva dintre creatiile mele avand ca tema iubirea, doar o parte din ele pentru ca am mii si mii de nuduri si alte desene pe care le-am facut gandindu-ma la iubirea pe care nu pot sa o am din cauza societatii intolerante in care traiesc, permitandu-mi doar sa visez la ea.
O parte dintre aceste desene si picturi sunt expuse la Casa Matasari, pe strada Matsari nr 17, aproape de sediul PRO TV, unde puteti sa le vedeti pana la sfarsitul lunii februarie.
Abonați-vă la:
Postări (Atom)
















.jpg)





