Ma numesc Corina Chirila si am inceput sa desenez si sa pictez in anul 2000, cand aveam 13 ani, fiind inspirata de poezia Dorinta de Mihai Eminescu, poezie care m-a facut sa vad cu ochii mintii acea imagine de vis si sa-mi imaginez ca sunt eu acolo in codru in locul poetului.Imi place sa desenez si sa pictez toate lucrurile la care visez si la care nu pot sa ajung. Acest blog contine creatiile mele precum si trairile din spatele lor, acele sentimente si dorinte care m-au motivat
miercuri, 10 decembrie 2014
Vise erotice intre flori rosii de mac
joi, 4 decembrie 2014
Eternul feminin in univers, pictura pe sticla
joi, 27 martie 2014
marți, 18 februarie 2014
O zana a iernii, o craiasa a zapezilor atunci si acum
miercuri, 13 noiembrie 2013
Euforia iubirii
vineri, 1 martie 2013
Cal inaripat pictat cu acrilice pe sticla
| Pegas pictura pe sticla |
Oare cati cai or fi fost sacrificati pana acum? Se tot vorbeste despre carnea de cal ca si cum ar fi toxica, scarboasa si necomestibila dar e ciudat cum de iubitorii de animale, care sar in sus imediat daca cineva incearca sa ia masuri contra cainilor de pe strazi, care sunt cel putin la fel de daunatori ca si sobolanii, mustele, tantarii si gandacii si umplu orasul de excremente si mizerie fiind un adevarat focar de infectie si mai si musca trecatorii, nu au fost impresionati de numarul mare de cai ucisi cu sange rece pentru ca apoi carnea lor sa fie vanduta in loc de carne de vita si nu au reactionat deloc pentru a stopa exterminarea cailor.
Eu consider ca problema nu e carnea de cal care se poate manca la fel ca si carnea de vita si nu ar avea de ce sa puna sanatatea in pericol ci faptul ca la fel ca si in anii '50 cand au fost sacrificati si bagati in mezeluri cai de curse, cai valorosi obtinuti prin munca indelungata de amelioarare si selectie, exemplare unice de o frumusete rara sau cu performante deosebite, sunt ucise cu sange rece niste animale foarte prietenoase si utile omului. Cat de mult seamana situatia actuala cu ce se intampla in perioada intunecata si de trista amintirea a anilor '50 cand rusii pentru a distruge tot ce mai exista aici ne exterminau caii, asa cum distrugeau tot ce nu puteau lua si folosi pentru ei.
miercuri, 27 februarie 2013
Lucrez la o pictura cu un pegas pe sticla
Azi am pictat un pegas pe sticla folosind culori metalizate si sidefate (acrilice cumparate de la Lidl). Maine voi termina aceasta lucrare.
luni, 26 noiembrie 2012
Legenda caii lactee, o noua pictura pe sticla
Ieri am mai facut o pictura pe sticla, pe tema legendei Caii Lactee din mitologia greaca. Grecii credeau ca Calea Lactee sau Calea Laptelui este laptele zeitei Hera scurs dupa ce aceasta l-au aruncat de la sanul ei pe Hercule, copilul nascut dintr-o mama muritoare.
duminică, 23 septembrie 2012
joi, 20 septembrie 2012
Pamantul si o galaxie, pictura pe sticla
marți, 18 septembrie 2012
O noua pictura pe sticla in lucru
Ieri dupa ce am primit doua geamuri de aceeasi dimensiune m-am gandit sa le folosesc pentru o pitctura pe sticla tridimensionala si am pictat Pamantul pe unul dintre ele dupa care am lipit celalalt geam peste pictura cu planeta noastra, geam pe care voi picta o galaxie care se afla undeva in spate, la mare distanta de planeta albastra atunci cand pictura cu Pamantul se va usca si cele doua geamuri vor ramane lipite. Voi reveni cu o noua postare cand pictura va fi gata












