Se afișează postările cu eticheta pictura pe sticla. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta pictura pe sticla. Afișați toate postările

miercuri, 10 decembrie 2014

Vise erotice intre flori rosii de mac

"Ea este frumoasa ca un vis de opiu" au fost cuvintele lui Edgar Allan Poe, iar eu fiind inspirata de aceste versuri am facut o serie de desene din picturi din care face parte si pictura de mai sus, o pictura pe sticla pe care am facut-o duminica.

joi, 4 decembrie 2014

Eternul feminin in univers, pictura pe sticla

Am facut aceasta pictura pe sticla ieri, pornind de la un desen in pix si o pictura pe hartie ce dateaza din anul 2001. Ideea e veche. Am facut aceste creatii visand la univers si la un ideal feminin pus in centrul acestui univers, in lumina galaxiilor.



marți, 18 februarie 2014

O zana a iernii, o craiasa a zapezilor atunci si acum

Prin anul 2000 am pictat pe sticla o craiasa a zapezilor, o superba zana cu parul lung de aur si o cununa de raze. Ieri, dupa atatia ani, am desenat iar aceasta zana. Mai jos este pictura din anul 2000

miercuri, 13 noiembrie 2013

Euforia iubirii

Am facut aceasta pictura pe sticla cu ceva timp in urma dupa ce am ascultat melodia Euphoria cantata de Loreen si m-am gandit sa o intitulez "Euforia iubirii", fiind vorba de doua suflete indragostite pana la sfarsitul veacurilor plutind in infinit, inaltandu-se spre univers.

vineri, 1 martie 2013

Cal inaripat pictat cu acrilice pe sticla

Pegas pictura pe sticla

In urma scandulului carnii de cal m-am gandit sa pictez si eu un cal, si nu orice fel de cal ci un cal inaripat, un Pegas sau sufletul unui cal inaltandu-se spre cer.
Oare cati cai or fi fost sacrificati pana acum? Se tot vorbeste despre carnea de cal ca si cum ar fi toxica, scarboasa si necomestibila dar e ciudat cum de iubitorii de animale, care sar in sus imediat daca cineva incearca sa ia masuri contra cainilor de pe strazi, care sunt cel putin la fel de daunatori ca si sobolanii, mustele, tantarii si gandacii si umplu orasul de excremente si mizerie fiind un adevarat focar de infectie si mai si musca trecatorii, nu au fost impresionati de numarul mare de cai ucisi cu sange rece pentru ca apoi carnea lor sa fie vanduta in loc de carne de vita si nu au reactionat deloc pentru a stopa exterminarea cailor.
Eu consider ca problema nu e carnea de cal care se poate manca la fel ca si carnea de vita si nu ar avea de ce sa puna sanatatea in pericol ci faptul ca la fel ca si in anii '50 cand au fost sacrificati si bagati in mezeluri cai de curse, cai valorosi obtinuti prin munca indelungata de amelioarare si selectie, exemplare unice de o frumusete rara sau cu performante deosebite, sunt ucise cu sange rece niste animale foarte prietenoase si utile omului. Cat de mult seamana situatia actuala cu ce se intampla in perioada intunecata si de trista amintirea a anilor '50 cand rusii pentru a distruge tot ce mai exista aici ne exterminau caii, asa cum distrugeau tot ce nu puteau lua si folosi pentru ei.



miercuri, 27 februarie 2013

Lucrez la o pictura cu un pegas pe sticla

Pegasus - Acrylic on glass painting work in progress - Pegas pictura pe sticla in lucru

Azi am pictat un pegas pe sticla folosind culori metalizate si sidefate (acrilice cumparate de la Lidl). Maine voi termina aceasta lucrare.

luni, 26 noiembrie 2012

Legenda caii lactee, o noua pictura pe sticla

The legend of the milky way oil on glass painting - Legenda caii lactee pictura in ulei pe sticla

Ieri am mai facut o pictura pe sticla, pe tema legendei Caii Lactee din mitologia greaca. Grecii credeau ca Calea Lactee sau Calea Laptelui este laptele zeitei Hera scurs dupa ce aceasta l-au aruncat de la sanul ei pe Hercule, copilul nascut dintr-o mama muritoare.

joi, 20 septembrie 2012

Pamantul si o galaxie, pictura pe sticla

 Azi am terminat pictura mea pe sticla reprezentand Pamantul alaturi de o galaxie spirala. Mi-a luat mult timp pentru ca uleiul se usuca foarte incet.


marți, 18 septembrie 2012

O noua pictura pe sticla in lucru


Ieri dupa ce am primit doua geamuri de aceeasi dimensiune m-am gandit sa le folosesc pentru o pitctura pe sticla tridimensionala si am pictat Pamantul pe unul dintre ele dupa care am lipit celalalt geam peste pictura cu planeta noastra, geam pe care voi picta o galaxie care se afla undeva in spate, la mare distanta de planeta albastra atunci cand pictura cu Pamantul se va usca si cele doua geamuri vor ramane lipite. Voi reveni cu o noua postare cand pictura va fi gata
Related Posts with Thumbnails