Azi am mai facut un desen prin care vreau sa spun un singur lucru: Creștinii ortodocși nu sunt departe de talibani, creștinismul si islamul fiind doua religii abrahamice, surori, care au o serie de lucruri in comun intre care disprețul fata de femeie, războiul sfant in numele credinței si lupta contra cunoașterii si a adevărului, in ciuda faptului ca vorbesc mereu despre iubire, pace si înțelepciune, cuvinte care nu-i caracterizează absolut deloc. Creștinii ortodocși, începând cu babele de la biserica care insista in mod agresiv incarcand sa-i convingă si pe alții sa devina credincioși si terminând cu marile fete bisericești si din păcate si unii creștini care sunt băgați in politica care instiga la ura si discriminări de toate felurile, nu sunt departe de Osama si alții ca el care pun bombe si omoară omeni ca sa-si impună ei religia cu forța. Acesta si este motivul pentru care religiile abrahamice s-au răspândit ca un cancer pe planeta asta trăgând omenirea înapoi cu multe secole. Atât creștinismul cat si celelalte religii abrahamice s-au răspândit datorita agresivității lor, prin războaie “sfinte”, crime si diverse acte de cruzime.
Ma numesc Corina Chirila si am inceput sa desenez si sa pictez in anul 2000, cand aveam 13 ani, fiind inspirata de poezia Dorinta de Mihai Eminescu, poezie care m-a facut sa vad cu ochii mintii acea imagine de vis si sa-mi imaginez ca sunt eu acolo in codru in locul poetului.Imi place sa desenez si sa pictez toate lucrurile la care visez si la care nu pot sa ajung. Acest blog contine creatiile mele precum si trairile din spatele lor, acele sentimente si dorinte care m-au motivat
marți, 1 mai 2012
Patriarhul Osama sau asemănarea izbitoare dintre creștinii ortodocși si talibani, desen in creion
Azi am mai facut un desen prin care vreau sa spun un singur lucru: Creștinii ortodocși nu sunt departe de talibani, creștinismul si islamul fiind doua religii abrahamice, surori, care au o serie de lucruri in comun intre care disprețul fata de femeie, războiul sfant in numele credinței si lupta contra cunoașterii si a adevărului, in ciuda faptului ca vorbesc mereu despre iubire, pace si înțelepciune, cuvinte care nu-i caracterizează absolut deloc. Creștinii ortodocși, începând cu babele de la biserica care insista in mod agresiv incarcand sa-i convingă si pe alții sa devina credincioși si terminând cu marile fete bisericești si din păcate si unii creștini care sunt băgați in politica care instiga la ura si discriminări de toate felurile, nu sunt departe de Osama si alții ca el care pun bombe si omoară omeni ca sa-si impună ei religia cu forța. Acesta si este motivul pentru care religiile abrahamice s-au răspândit ca un cancer pe planeta asta trăgând omenirea înapoi cu multe secole. Atât creștinismul cat si celelalte religii abrahamice s-au răspândit datorita agresivității lor, prin războaie “sfinte”, crime si diverse acte de cruzime.
duminică, 29 aprilie 2012
Sfantul Kiril si Osama Bin Laden
![]() |
| Doi "sfinti" reprezentativi pentru religiile abrahamice, desen in creion |
La fel ca si Osama Bin Laden "sfantul" Kiril a fost un criminal care a ucis cu sange rece o femeie si nu pe oricine ci pe Hypatia, un geniu al matematicii si al astronomiei si ordonat distrugerea bibliotecii din Alexandria.
Asemanartile intre crestinism, mai ales cel ortodox si islam sunt foarte multe, incepand cu purtarea valului pe cap de catre femei si misoginismul dus la extrem si terminand cu spiritul belicos, agresiv si distructiv si lupta impotriva cunoasterii si a adevarului in timp ce vorbesc in mod fals despre iubire, pace si intelepciune, cuvinte care nu-i caracterizeaza deloc pe adeptii religiilor abrahamice.
M-am dus acolo mai mult de dragul mamei mele care din păcate a luat-o foarte rău pe panta bolnăvicioasa a credinței.
După ce am coborât din mașina vecinilor mei primul lucru care m-a izbit a fost cântarea preoților care imi aducea aminte de musulmani si mă făcea sa mă simt ca intr-o tara islamica, la fel ca si baticul pe care trebuia sa-l port pe cap pentru ca a sa a zis sfântul Pavel ca trebuie sa poarte femeile in semn de supunere, de inferioritate, batic pe care am refuzat sa-l port.
Contactul cu oamenii adunați acolo mi-a lăsat o impresie dezagreabila. Erau tot felul de cersetori, babe nespalate si inculte si bolnavi psihic.
Acolo dupa ce am ascultat discrusul plictisitor al patriarhului Daniel in timpul caruia am cascat de nenumărate ori m-am așezat la coada pentru sfintele moaste. Am vrut sa plec dar mama si cu vecina cu care am fost acolo m-au rugat sa stau. Acolo am intrat in vorba cu doua femei foarte habotnice care stăteau si ele la coada si isi apărau cu agresivitate convingerile si spre marea mea surprindere când le-am citat din scrisorile lui Pavel către Corinteni am avut surpriza sa aflu ca dumnealor nici măcar nu au citit biblia pe motiv ca este… prea greu de inteles. Nu are rost sa ma gandesc ce IQ aveau si cate clase au absolvit daca nici măcar biblia pe care eu o citeam înainte sa intru in școala primara era mult prea greu de inteles pentru ele. Ma surprinde si faptul ca exista atatia oamenii care habar nu au in ce cred si se duc in fiecare duminica la biserica ca niste oi care merg dupa turma. Cum poti sa crezi in ceva fara ca măcar sa știi despre ce e vorba? E ca si cum te-ai inscrie intr-un partid sau intr-o alta organizatie fara sa-i cunoști statutul si doctrina, te-ai angaja la o firma fara știi o iota despre domeniul de activitate al acelei firme sau te-ai duce pe front fara sa stii pentru cine lupți.
Eu am citit biblia cu si pot spune ca după ce am citit-o si am văzut cat de stupida si ridicola e am scăpat definitiv si de ultima farama de credința care mai rămăsese in străfundurile mintii mele si am devenit total imuna la religie pentru ca mi-am dat seama ca biblia nu este altceva decât o adunătura de texte puerile si subiective scrise de diverși oameni destul de primitivi si inapoiati, multi dintre ei suferind de schizofrenie sau alte boli psihice, in nici un caz cuvântul lui Dumnezeu. Daca Dumnezeu e atotsiutor cum poate spune ca lumea fost facuta in 6 zile cand vietii i-au trebuit 3 miliarde de ani ca evolueze? E clar ca aberatiile din biblie nu vine de la Dumnezeu cel atotputernic si atatstiutor ci de la niște oameni care nu aveau mare lucru in cap.
După ce am înghițit tot gunoiul informațional al credincioșilor din jur care încercau sa ma convinga sa ma apropii de biserica si insistau intr-un mod foarte agresiv si am vazut moastele, o simpla bucata de carne de om, am plecat de acolo cu o durere cumplita de cap si plina de draci desi mama si cu vecina se rugau de mine sa raman acolo pana se intra in altar. Dupa ce ca ma durea deja capul mai trebuia sa mai stau si in soare sa ascult discursul interminabil al patriarhului Daniel.
miercuri, 13 iulie 2011
Prea multe simboluri si elemente religioase de pe bancnota de 1 leu – Eu le-as înlocui cu elemente dacice
Zilele astea jucandu-ma cu niște verzișori… romanești nu am putut sa nu observ cat de incarcati de simboluri si elemente religioase sunt. Trăim in Romania secolului 21 sau in eu știu ce republica ortodoxa la fel de înapoiata ca si Afganistanul sau republica islamica a Iranului, eu știu ce tara rămasa in evul mediu? Ca sa fim corecți intre islam si creștinism distanta nu e atât de mare amadoua fiind religii abrahamice provenite din același trunchi comun. Cat de ironica e situația in care creștinii si musulmanii care de fapt au o origine comuna se iau la bătaie din cauza religiei lor. Nu de multe ori religia este un mar al discordiei de la care pornesc atâtea conflicte si războaie. Toate religiile abrahamice vorbesc in mod ipocrit mereu despre iubire in timp ce instiga la ura si război. Atât in islam cat si in creștinism deși se vorbește mereu de iubire si înțelepciune femeile sunt disprețuite drepturile lor fiind călcate in picioare, oamenii sunt invatati sa-si judece aspru semenii si sa fie cat mai ignoranți (“Crede si nu cerceta”) si intoleranți (atât in islam cat si in creștinismul timpuriu au fost omorați oameni in numele religiei chipurile ca pedeapsa pentru ca erau vrăjitoare, pentru ca au făcut nu știu ce erezii, pentru ca erau femei si au fost acuzate de adulter chiar daca in realitate fuseseră violate, pentru ca erau homosexuali sau multe altele). Religiile abrahamice au fost si din păcate inca mai sunt o frâna in calea progresului civilizației umane. Oare religia asta ortodoxa cu toata barbaria ei ne definește ca stat? Oare a fi roman este sinonim cu a fi creștin ortodox? Sa nu uitam ca in tara asta exista destui oameni care aparțin altor religii sau sunt atei. Tot uitandu-mă la acești bani de 1 leu m-am gândit cum i-as face eu. După părerea mea aceste elemente ortodoxe nu au ce căuta pe un lucru atât de lumesc cum sunt banii de 1 leu, bani pe care ii folosesc toți romanii, nu doar ortodoxii si si daca ar fi sa privim problema din perspectiva ortodoxiei orice credincios ar trebui sa știe ca banul este ochiul dracului iar asocierea dintre bani si cele sfinte este o mare blasfemie.
Eu in primul rand as înlocui crucea din ciocul acelei pasări care pana la urma este un simbol al morții fiind instrument de tortura pe care a fost omorât Hristos cu lupul dacic si as înlocui si biserica cu sfinxul din Bucegi, construcție megalitica de pe vremea dacilor.
Uitandu-ma la cealaltă fata a bancnotei m-am gândit sa înlocuiesc chipul lui Nicolae Iorga cu chipul lui Decebal, un personaj foarte important pentru acest popor, deoarece prea au fost uitați strămoșii noștri geto-dacii si asta pe nedrept. Mereu se vorbește de latinitate când e vorba de istoria poporului roman dar niciodată de dacism când de fapt romanii au fost adevărații barbari care au distrus tot ce au construit dacii, toata cultura si toata civilizația lor si ce nu au distrus au luat si si-au însușit ei iar noi acum credem ca sunt creațiile romanilor sau ale grecilor ceea ce de fapt au făcut dacii.
Îmi doresc foarte mult ca cei de la Banca Naționala a României sa vadă acest material si sa se gândească serios sa scoată elementele ortodoxe de pe bancnotele de 1 leu. Poate ideea mea nu e cea mai buna dar a pune simboluri religioase pe bani este la fel de nepotrivit ca si a pune Icoane pe pereții școlilor sau ai altor instituții de stat care nu au nici-o legătura cu biserica sau chiar pe strada in locul panourilor publicitare. Eu una sunt pentru scoaterea religiei din scoli si din toate locurile unde chiar nu are ce căuta
