Se afișează postările cu eticheta ganduri. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta ganduri. Afișați toate postările

vineri, 22 mai 2015

Energia gandurilor, desen facut cu pixul


vineri, 10 octombrie 2014

Oul gandurilor

Acesta este oul gandurilor, o structura biologica pe care am pictat-o in fata palatului bursei din centrul vechi, situat langa BNR, in cadrul evenimentului Expo Bazar Art, deschis zilnic pana la sfarsitul anului

marți, 9 iulie 2013

Istoria unui tablou

Acesta este tabloul pe care l-am intitulat "O fantezie". Despre acest tablou si mai ales despre gandurile si trairile care m-au determinat sa-l fac am mai scris de nenumrate ori pana acum. Pana sa fac tabloul de mai sus am facut destul de multe schite si chiar si o alta pictura pornind de la aceeasi idee: doua fete intr-un decor oniric, cosmic, de o frumusete nereala, stand goale in lumina galaxiilor, departe de Pamant, printre sfere, una dintre ele avand aripi albastre de fluture si o floare in par. Trecand peste latura artistica aceste desene si picturi au o inestimabila valoare sentimentala pentru mine, chiar daca nu sunt niste capodopere si altii nu le-ar aprecia. Pentru mine cel mai mult conteaza sentimentul, emotia pe care am trait-o cand le-am creat si mai ales atunci nu-mi pasa ca am facut ceva care nu respecta anatomia sau regulile de compozitie. Tot ce conta pentru mine atunci era sa ma exprim, sa ma eliberez, asa cum alte fete care scriau poezii sau jurnale nu le scriau visand sa scoata carti care vor ajunge best seller si sa ramana in istorie ca mari poete sau scriitoare, ci doar ca sa-si exprime trairile ascunse, toate lucrurile despre care nu puteau discuta cu altii pentru ca ar fi fost judecate.
Pana acum am facut peste 3880 de desene si picturi si nu pentru a deveni celebra, pentru a ma umple de bani sau pentru a face o cariera din arta ci pentru a ma elibera, pentru a da viata viselor mele de iubire si nu pot renunta la desenele si picturile mele vechi asa cum altii nu ar putea renunta la iubirea vietii lor. Da, in aceste desene si picturi este ea, iubirea pe care nu am avut-o niciodata pentru ca nu mi-a fost permis sa o am, pentru ca societatea m-ar fi judecat ca pe o criminala daca as fi incercat macar sa o caut.
 In 2003 am facut cele doua desene de mai sus. Au fost primele pe aceasta tema dupa care a urmat pictura de mai jos. Si acum imi amintesc cat de singura ma simteam si cat de mult imi doream ca femeile pe care le desenez sa fie reale. Initial m-am desenat pe mine (femeia blonda intoarsa cu spatele) in fata unei zeite a primaverii cu aripi de fluture si o floare albastra in par dupa care am schimbat personajele, blonda fiind inlocuita de o bruneta care seamana cu fata cu parul lung si negru care aparea in visele mele din adolescenta desi nu am intalnit-o niciodata.

Tebuie sa recunosc ca m-a inspirat putin si Boris Vallejo cu Gemenii lui. Am fost indragostita de femeile atletice din picturile lui Boris Vallejo si de amazoanele lui Luis Royo in adolescenta si stilul lor m-a influentat putin.

marți, 11 iunie 2013

Cu gandul la o iubire...


De aproape o sapatamana am inceput sa ma gandesc iar la iubirea pe care nu o am si sa simt un dor puternic.Orice faceam gandul acesta revenea in mintea mea. Aceste ganduri nu mi-au dat pace pana nu le-am materializat in schitele de mai sus

joi, 3 ianuarie 2013

Ganduri despre univers sau viziunea cosmica a lui Eminescu din Scrisoarea 1

Cosmic mind oil on canvas painting cu gandul la univers si la Big-Bang sau viziunea lui Mihai Eminescu din scrisoarea 1 pictura ulei pe panza

Ieri am facut acest tablou in ulei pe panza la dimesiunile 80x100 pornind de la viziunea lui Mihai Eminescu asupra universului, mintea poetului ce cuprindea pamantul, punctul din care a a aparut universul(ceea ce seamana foarte mult cu teoria Big-Bangului), galaxiile, stelele si planetele iesind toate din aceasta singularitate primordiala din expansiunea careia s-a nascut universul nostru inainte de care cum zicea si Eminescu nu exista nimic, nici macar timpul. 

Related Posts with Thumbnails