Se afișează postările cu eticheta vis. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta vis. Afișați toate postările

luni, 23 octombrie 2017

Un vis, o pictura si o poezie

Atat pictura cat si pozie din aceasta postare isi gasesc inspiratia intr-un vis pe care l-am avut intr-o dimineata.
Am visat ca mergeam singura prin pustiu spre un oras de pe malul marii, orasul unđ speram sa o intalnesc pe ea, iubirea mea. Mergeam prin desertul invaluit intr-o lumina crepusculara si numai la ea ma gandeam. mergeam si nu gaseam nici orasul, nici marea.
Poezia de mai jos, alaturi de pictura de mai sus, ar putea descrie cel mai bine trairea mea din vis.


Sub cerul rosu merg catre mare
Si fantoma ta in minte imi apare
Sunt o umbra intre oameni
Aici unde nu ma cunoaste nimeni


De tine iubito imi amintesc
Cand stau si in gol privesc
Si cu privirea cuprind marea
Oare imi vei asculta chemarea

De tine iubito imi amintesc
Cand prin pustiu ratacesc
Si langa tine as vrea sa fiu
Dar sunt singura in pustiu

Pustiu e orasul intre zi si noapte
Si mi-e dor de ale tale fierbinti soapte
Merg spre orasul de langa mare
Si ma insotesc doar gandurile amare

Intr-un desert de clipe reci
Singura, pierduta pe veci
Doar la tine ma mai gandesc
Oare inca te mai iubesc?



duminică, 24 septembrie 2017

Un vis

Azi am visat ca eram undeva la o cafenea pe malul marii.. Eram alaturi de o femeie mai mare decat mine ca varsta, o femeie cu ochii albastrii sau verzi si parul saten deschis si priveam marea. Apa era linistita si limpede se vedeam stancile care semanau cu babele din Bucegi. Pe marese vedea si o curabie veche.  Am lasat-o pe ea sa ma astepte cat timp ma duc sa fac o baie in mare cand am intrat in apa am vazut marea se retrage. Am mers spre larg. Am coborat pe niste stanci abrupte, am trecutprintr-o mica padure si am ajuns intr-o campie cu flori. Eram singura acolo si nu aveam haine pe mine. Eram ca Eva in gradina Edenului

duminică, 23 iulie 2017

Desenul din vis

Acum 2 zile am visat o foaie de hartie cu un desen cu o femeie tunsa scurt, purtand pantaloni evazati si o geaca de piele. Vederea acelui desen m-a facut sa tresar de emotie amintindu-mi de o femeie pe care candva am iubit-o si sa simt iar emotia pe care am trait-o atunci cand ea m-a luat in brate si m-a sarutat.
Am incercat sa fac desenul din vis dar de fiecare data a iesit altceva, ca si cum mana nu m-ar fi ascultat.
Dupa ce am avut acest vis m-am intalnit intamplator cu cineva care a cunoscut-o

marți, 22 martie 2016

Un cosmar despre o statie de metrou si portretul unui terorist

Azi am visat ca eram la metrou dar nu semana deloc cu metroul bucurestean.  Erau mai multe magistrale si statiile erau mult mai mari, astfel incat m-am ratacit pe acolo. Parea sa fie undeva in alta tara. Un barbat dubios ma urmarea si incercam sa ies de acolo dar nu stiam pe unde. S-a facut intuneric, m-am speriat foarte tare si am luat-o pe o scara rulanta foarte lunga care parea sa duca afara. (se vedea putina lumina venind di directia aia). M-am uitat in apoi, am vazut o imagine intunecata si dezolanta, cu pereti afumati si ceva rosu pe jos. Barbatul acela ma urmarea in continuare si incerca sa ma prinda de la spate si sa ma ia ostatica. Parea sa fie inarmat. Inaltimea lui era peste 1 75 si era brunet, cu parul prins intr-o coada scurta.  Avea nasul ascutit, putin coroiat, si fruntea mica si era imbracat urat, cu un pullover negru si un fel de geaca cenusie. Eu am reusit sa ies de acolo si am trecut pe langa niste magazine si pe langa niste oameni care vorbeau franceza. Am crezut ca sunt la Paris. Probabil ca as fi uitat acest vis daca azi nu s-ar fi intamplat ce s-a intamplat la Bruselles. Azi am desenat portretul barbatului dubios din visul meu. Oare ar putea fi unul dintre teroristi?

vineri, 20 noiembrie 2015

Statuia de pe un meteorit

Cu ceva timp in urma am visat ca o statuie de tipul celor din Grecia antica a fost descoperita pe un meteorit. In timpul visului ma intrebam cum a ajuns statuia acolo. Ieri am pictat aceasta statuie exact cum am visat-o

luni, 27 aprilie 2015

Gara intalnirilor

Am facut aceasta pictura ieri pornind de la un vis care se repeta. In acest vis eu sunt in gara si stau pe peron asteptand trenul cu care vine ea, femeia care ma insoteste in multe dintre visele mele. Ea este o enigma si din acest motiv in pictura mea apare ca o umbra. Nu am intalnit-o decat in visele in care o percep mai mult ca pe o prezenta feminina calda si placuta, chipul ei nefiind clar. Am incercat de mai multe ori sa desenez portretul ei dar de fiecare data parca nu era ea in desen. Din vise imi amintesc doar ca are in jur de 30 de ani, e putin mai inalta decat mine, zvelta  si cu parul saten, nu foarte lung.

marți, 21 aprilie 2015

Trenul si femeia misterioasa din visele mele

Am facut acest desen in pix cu gandul la un vis care se repeta, o calatorie cu trenul alaturi de o enigmatica prezenta feminina. Am facut desenul amintindu-mi aceste vise. Parca o vad coborand din tren, cu silueta ei zvelta, putin atletica. Parca o vad venind grabita spre mine. Oare cine ar putea fi ea?

duminică, 15 martie 2015

O plimbare romantica dupa ploaie

Intr-o dimineata am visat ca eram intr-un oras cu strazi mari si multi copaci si ma plimbam alaturi de o fata de varsta mea, putin mai inalta decat mine. Ploaia se oprise si era atat de placut incat nju am putut uita cel vis. Acum cateva zile am facut o pictura prin care am redat ceea ce am visat

luni, 21 iulie 2014

Ce am visat in dimineata unei zile de duminica

Ieri am visat creatura umanoida din desenul de mai sus. Nu avea deloc par, iar in cutia craniana existau dou orificii prin care iesea creierul sub form unor prelungiri cu aspect de antene sau coarne. Eu nu intelegeam cum supravietuia aceasta fiinta cu creierul creierul in afara craniului

luni, 9 iunie 2014

Fata din visul Ioanei Dascalu



Privind tabloul Ioanei Dascălu un dor puternic mă cuprinde. Am facut desenul in pix de mai sus azi la Galeria T din DSrumul Taberei, pornind de la pictura realizata de Ioana. Femeia din tablou imi pare cunoscută. Albastrul ochilor ei mari si buzele ei cărnoase și rosii îmi trezesc atâtea amintiri și sentimente intense. Ioana a facut pictura după ce această femeie i-a apărut în vis și este frapantă asrmanarea cu Simona din visele mele. Oare cine este aceasta femeie cu ochii albastrii care a aparut atat in visele mele cat si in cele ale Ioanei Dascalu?

duminică, 30 martie 2014

Inca un vis de iubire

In aceasta dimineata am avut impresia ca m-am trezit si langa mine este o femeie precum cea din desenul de mai sus (pe care l-am facut azi incercand sa pun pe hartie visul) si m-am intors sa vad cine este dupa care am simtit nevoia sa o tin in brate, sa o ating. Abia dupa ce m-am trezit mi-am dat seama ca a fost doar un vis.

luni, 17 martie 2014

Autoportretul meu si portretul iubitei din vis


Am facut acest desen sambata. In dreapta sunt eu iar in stanga este portretul femeii pe care o visez mereu desi nu am intalnit-o niciodata. In visele mele ea e o prezenta calda si iubitoare, mereu alaturi de mine. Oare cine o fi ea?
Ieri am visat ca eram cu ea undeva la munte si era zapada, ca in desenul de mai jos.


joi, 6 februarie 2014

Un vis de acum doua zile

Acum doua zile am visat ca am coborat din tren si am inceput sa merg pe strazile unui oras necunoscut. Am ajuns intr-o zona unde era mult spatiu verde. Eu mergeam pe langa un gardulet metalic iar in fata mea era o femie cu parul saten de lungime medie purtand o bluza maro si niste pantaloni crem putin evazati (ca in desenul de mai sus pe care l-am facut ieri). Am crezut ca ea EA, femeia misterioasa care este alaturi de mine in multe vise. Imi doream foarte mult sa-i vad chipul, sa pot vorbi cu ea, sa stiu cine este cu adevarat. M-am apropiat de ea si atunci am vazut un chip aspru imbatranit si foarte ridat si mi-am dat seama ca nu este EA si m-am inselat.

luni, 3 februarie 2014

Masca sau chipul din vis

Acum doua zile m-a luat somnul in timpul zilei si am visat imaginea din desenul de mai sus. Dupa ce m-am trezit am facut imediat desenul

miercuri, 29 ianuarie 2014

Visul timișorean


In aceasta dimineață am visat ca am mers cu trenul pana la Timisoara. Eram insotita de femeia pe care o tot visez desi nu o cunosc. In schita de mai sus imaginea ei este foarte clara (si sintre toate desenele de pana acum seamana cel mai mult cu ea) in timp ce eu apar ca o umbra. Am visat ca ne-am plimbat cateva ore prin oras dupa care ne-am suit intr-un tren sau autocar (nu mai tin minte exact ce era) si am plecat mai departe, nu stiu unde. Visele mele sunt ca niste papirusuri roase de timp, fragmentate, ca un puzzle cu multe elemente lipsa.

sâmbătă, 25 ianuarie 2014

Cu ea am visat ca am fost la Sinaia


Cu ea am visat ca am fost la Sinaia acum 2 zile. Oare este o persoana reala sau doar o creatie a mintii mele? In imaginea de mai sus este unul dintre desenele mele in creion modificat in photoshop in asa fel incat sa semene cu ea

vineri, 24 ianuarie 2014

Enigmatica femeie din visele mele



Acum doua zile am visat ca am fost la Sinaia si eram alaturi de femeia ce ma insoteste in visele mele, cu ea ea eram in trem cu ea am mers prin oras, cu ea am urcat spre cota 1400. O visez mereu si am incercat sa o desenez de nenumarate ori dar parca in niciunul dintre aceste desene nu este ea. Oricat de mult as incerca nu reusesc sa-mi amintesc si sa redau fidel chipul ei asa ca am preferat sa o desenez fara chip, ca pe o umbra misterioasa. Ea este o stare, o prezenta, mai mult o simt decat o vad in visele mele. O simt calda si iubitoare alaturi de mine, avand un aer usor matern. Singurul lucru care mi-a ramas clar in minte este ca e mai inalta decat mine, are parul saten, nu foarte lung, forme rotunjite si pielea alba si fina

miercuri, 4 decembrie 2013

Visul unei nopti de revelion

In octombrie am visat ca era noaptea de revelion, iar eu imi tineam iubita in brate. Eram fericita langa ea. Ea era mai inalta decat mine si nu avea parul foarte lung. Nu stiu cine este. Ea este o enigma si din acest motiv in acest desen apare ca o umbra plina de mister

marți, 19 noiembrie 2013

Nunta din visul meu

Se spune ca atunci cand te visezi mireasa e semn rau. Eu nu cred in aceasta supertitie si nu sunt obsedata de nunti, cum sunt altii, dar cu multi ani in urma am avut un vis care m-a surprins. Azi nu stiu din ce motiv mi-a revenit im minte acel vis si am simtit nevoia sa fac desenul de mai sus. Emotia a fost atat de puternica incat mi-a tremurat mana pe creion cand am desenat asa cum in tremura si acum cand scriu aceasta postare. Este unul dintre putinele desene unde apare si autoportretul meu.
Atunci am visat ca era o zi plina de soare si de lumina. Eu eram imbracata intr-o rochie de mireasa iar langa mine era iubirea mea (doar in acel vis aveam senzatia ca o cunosc si o iubesc) imbracata in alb. Eram atat de fericita ca sunt cu ea. In jurul nostru erau oameni veseli cu baloane colorate dar noi nu-i vedeam pe ei. Eu o vedeam numai pe ea, pielea ei alba, parul ei saten de lungime medie, ochii ei albastrii.
Desenul prezinta unul dintre cele mai emotionante momente din acel vis, dar mai prezinta si un element din realitate. In locul oamenilor veseli si colorati din visul meu sunt niste siluetele intunecate ce apar ca niste umbre malefice, ca niste demoni cu aura neagra ce se cred ingeri sau sfinti si privesc indignati si plini de sentimente negative de pe margine

sâmbătă, 21 septembrie 2013

Ce am visat acum doua zile


Acum doua zile, intr-o dimineata am visat ca eram in bratele unei femei pe care o iubeam. Era doar un vis dar l-am trait atat de intens incat nu imi mai doream sa ma intorc in cenusiul meu cotidian si desi ceasul suna de o jumatate de ora nu imi venea sa ma trezesc. Dupa ce m-am trezit am uitat visul care a revenit in memoria mea abia seara tarziu
Related Posts with Thumbnails