Ma numesc Corina Chirila si am inceput sa desenez si sa pictez in anul 2000, cand aveam 13 ani, fiind inspirata de poezia Dorinta de Mihai Eminescu, poezie care m-a facut sa vad cu ochii mintii acea imagine de vis si sa-mi imaginez ca sunt eu acolo in codru in locul poetului.Imi place sa desenez si sa pictez toate lucrurile la care visez si la care nu pot sa ajung. Acest blog contine creatiile mele precum si trairile din spatele lor, acele sentimente si dorinte care m-au motivat
Se afișează postările cu eticheta Sfinxul din Bucegi. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Sfinxul din Bucegi. Afișați toate postările
vineri, 23 august 2024
Sfinxul din Bucegi, perseidele, calea lactee si aurora boreala
Poluarea luminoasa din Bucuresti m-a impeidicat sa vad perseidele si aurora boreala dar neputand sa le fotografiez m-am gandit sa le pictez, asa cum se vad ele de langa sfinxul din Bucegi
vineri, 3 octombrie 2014
Deceneu intre sfinxul din Egipt si cel din Bucegi
Mana dreapta a lui Burebista, preot si filosof, Deceneu a fost omul de legatura intre Dacia si Egipt, iar prin acest desen am subliniat legatura culturala care exista intre daci si egipteni dovedita de prezenta in muntii Bucegi a unui sfinx. Dupa desenul in pix de mai sus voi realiza si un tablou pe aceasta tema
marți, 30 septembrie 2014
Lupul dacic si sfinxul din Bucegi la Marshal garden Hotel
Doua dintre creatiile mele avand ca subiect dacii, cultura si credintele lor, sunt expuse pe Dorobanti, la Marshal Garden Hotel, in cadrul expozitiei Atat de romanesc, deschisa pana pe 19 octombrie, Vernisajul va avea loc maine, 1 octombrie, la ora 18.Este vorba despre una dintre lucrarile prin care am surprins asemanarea izbitoare dintre sfinxul din Bucegi si un dac tarabostes si un tablou prin care am dar viata lupului dacic
luni, 22 septembrie 2014
Burebista, lupul dacic, Zamolxis si sfinxul din Bucegi
Am facut aceasta pictura in acest weekend la evenimentul Expo Bazar Art de la palatul bursei (fosta biblioteca nationala) din centrul vechi. Daca aveti timp puteti vedea acest tablou la locatia mai sus mentionata Am reluat o tema mai veche punand in evidenta semanarea dintre sfinxul din Bucegi si un dac purtand caciula specifica clasei tarabostes.
Mai jos sunt tablourile mai vechi din seria de lucrari facute pe aceasta tema.
Mai jos sunt tablourile mai vechi din seria de lucrari facute pe aceasta tema.
joi, 10 iulie 2014
Sfinxul din Bucegi, portretul unui dac Tarabostes?
Oare sfinxul din Bucegi a fost sculptat de daci pentru a eterniza in piatra chipul unui rege al dacilor? Dupa cum se observa si in pictura de mai sus sfinxul seamana cu un dac purtand caciula specifica clasei tarabostes. Am facut ieri tabloul in ulei pe panza la dimensiunile 40x80 dupa ce o lucrare asemanatoare s-a vandut la Expo Bazar Art.
marți, 27 august 2013
Un dac tarabostes fata in fata cu sfinxul din Bucegi
Este izbitoare asemanarea dintre sfinxul din Bucegi si un dac din clasa nobiliara tarabostes purtand caciula specifica acestei clase din randul careia se ridicau preotii si conducatorii dacilor. Aceasta asemanare dovedeste ca sfinxul a fost facut de daci. Se pare ca sfinxul a reprezentat chipul unui personaj inportant pentru daci, un rege sau poate chiar Zamolxis. Am facut acest desen ieri avand ca sursa de inspiratie faimosul sfinx din Bucegi
marți, 20 august 2013
Despre sfinxul dacic si celelalte constructii megalitice din Bucegi
![]() |
| Zamolxis xu mainile spre cer, marele lup alb si sfinxul dacic din Bucegi, desen in pix |
Acestea sunt desenele mele reprezentandu-l pe Zamolxis alaturi de marele lup alb si de sfinxul dacic din Bucegi.
![]() |
| Zamolxis, marele lup alb si sfinxul dacic, desen in pix |
![]() |
| Sfinxul de la Varful Omu |
Sambata am fost iar in Bucegi si am facut traseul de la babele spre Omu. Am vazut ca in zona sunt mai multi sfincsi, cum e si cel de langa Sarutul Babelor, o alta formatiune din piatra care seamana foarte mult cu sarutul lui Constantin Brancusi, probabil sursa de inspiratie a sculptorului.
![]() |
| Un sfinx mai mic si mai putin cunoscut dar foarte important pentru daci |
![]() |
| Babele si un sfinx mai mic si mai putin cunoscut din Bucegi |
joi, 11 august 2011
Zamolxis rugându-se la sfinxul din Bucegi
Conform legendelor dacilor Zamolxis se ruga la sfinxul din Bucegi și se sfătuia cu acesta de fiecare dată când își dorea să afle ceva sau să cunoască viîtorul. Pentru daci sfinxul era sfânt. Am făcut acest desen în pix reprezentând rugăciunea lui Zamolxis ieri când ploua și nu puteam să ies din casă
----------
Trimis de pe telefonul Nokia
----------
Trimis de pe telefonul Nokia
luni, 8 august 2011
Zamolxis marele lup alb si sfinxul dacic
Am facut acest desen ieri folosind un banal pix albastru şi un carton. M-a inspirat sfinxul din Bucegi pe care l-am vizitat vinerea trecută, sfinxul dacic vechi de mii de ani, sfinxul în faţa căruia dacii se rugau la Zamolxis. Din păcate doar jumatate din sfinx s-a păstrat până în ziua de azi partea dreaptă a acestuia fiind distrusă. Din acest motiv multi cred că sfinxul e natural. Eu una cred că Bucegii au fost unul dintre locurile sacre ale dacilor iar sfinxul a fost sculptat de ei.
----------
Trimis de pe telefonul Nokia
----------
Trimis de pe telefonul Nokia
duminică, 6 martie 2011
Sfinxul din Bucegi facut din lut
Pe langa miile de desene si picturi mai am si cateva creatii tridimensionale pecare le-am facut modeland lutul. Mi-ar fi placut sa ma ocup si de sculptura dar nu am materialul si ustensilele necesare.
Aceasta este o replica in lut a sfinxului din Bucegi. Sfinxul din Bucegi a fost realizat in aceeasi perioada in care a fost realizat si cel din Egipt si a fost venerat de daci dar din pacate s-a deteriorat si probabil ca s-a si tras in el in primul razboi mondial si din acest motiv nasul si partea dreapta a fetei sfinxului lipsesc.
Aceasta este o replica in lut a sfinxului din Bucegi. Sfinxul din Bucegi a fost realizat in aceeasi perioada in care a fost realizat si cel din Egipt si a fost venerat de daci dar din pacate s-a deteriorat si probabil ca s-a si tras in el in primul razboi mondial si din acest motiv nasul si partea dreapta a fetei sfinxului lipsesc.
Abonați-vă la:
Postări (Atom)
















