As avea multe de spus despre aceasta pictura emblematica pentru politica din ziua de azi dar va las pe voi sa recunoasteti personajul si sa cititi mesajul
Ma numesc Corina Chirila si am inceput sa desenez si sa pictez in anul 2000, cand aveam 13 ani, fiind inspirata de poezia Dorinta de Mihai Eminescu, poezie care m-a facut sa vad cu ochii mintii acea imagine de vis si sa-mi imaginez ca sunt eu acolo in codru in locul poetului.Imi place sa desenez si sa pictez toate lucrurile la care visez si la care nu pot sa ajung. Acest blog contine creatiile mele precum si trairile din spatele lor, acele sentimente si dorinte care m-au motivat
Se afișează postările cu eticheta politica. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta politica. Afișați toate postările
sâmbătă, 16 august 2025
joi, 23 mai 2019
Eu votez dar nu cu dusmanii Europei
Prin acest desen am redat imaginea unei familii traditionale sau mai bine zi traditionaliste cu doi parinti autoritari, dictatoriali as putea spune, si un copil ascultator care nu iese din cuvantul lor. Nu-i votati duminica nici pe ei nici pe oamenii lor. Ar insemna sfarsitul Uniunii Europene
joi, 9 august 2018
Marele inchizitor si moartea Hypatiei
Banuiesc ca recunoasteti personajul principal din acest desen, omul care prin cea mai recenta rectificare bugetara a ucis cercetarea romaneasca asa cum alti cre(s)tini ca el au ucis-o pe Hypatia, omul care a luat de la cercetare pentru a da la catedrala manturirii neamului si la referendumul pentru familie, omul pentru care este mult mai important sa scrie in constitutie CACAsatoria trebuie sa fie intre o femeie si un barbat decat sa functioneze motorul progresului societii adica cercetarea, omul rusilor, marioneta lui putin, conservator,homofob,dusman al stiintei si al drepturilor omului.
sâmbătă, 23 august 2014
Fresca cu politicieni romani la Expo Bazar Art
Scoala de la Atena pictata de Raphael? Daca va uitati mai bine cu siguranta veti recunoaste personajele, cei 3 presedinti ai Romaniei alaturi de o serie de politicieni. Puteti vedea acest obiect (care nu este creatia mea) la Targul Expo Bazar Art.
luni, 10 martie 2014
Atunci cand muzele tac se aud armele
Atunci cand muzele tac se aud armele, asa zice o vorba din popor si acu realizez cat adevar exista in aceste cuvinte. Din pacate asta e ceea ce se intampla in ziua de azi. Acum 10-15 ani pe vremea asta nu numai ca erau mai multe galerii de arta pentru artistii plastici dar si muzica inflorea, atat in Romania cat si in restul lumii in timp ce acum abia daca au mai ramas cativa cantareti din acea generatie si altii noi nu prea au aparut (in afara de Lady Gaga si alte cateva exemple care se pot numara pe degete). Acum, odata cu involutia domeniului artistic se simte si o tendinta a intregii umanitati si mai ales a estului Europei de a se indrepta spre razboi. Oare ne apropiem de al 3lea razboi mondial? Ceea ce face Putin atat in propria tara, cu propriul popor cat si in Ucraina seamana tot mai mult cu ceea ce facea Hitler inainte de al doilea razboi mondial si in urma unei discutii cu o pictorita din Rusia am inteles ca mai ales in Rusia arta este lovita si cenzurata sub diverse pretexte cum ar fi legea blasfemiei sau legea propagandei homosexuale, ducandu-se un razboi anticultural mai aprig decat cel din Romania. Desi mai picteaza si el din cand in cand Vladimir Putin nu sustine deloc artistii. Stiu ca in Rusia un artist a fost arestat pentru ca l-a desenat pe Putin ca femeie. Si eu daca ar fi fost in Rusia aproape sigur as fi fost arestata atat pentru desenul de mai sus cat si pentru nudurile care probabil ca ar fi incadrate la propaganda homosexuala.
Aproape ca nu-mi vine sa cred cat de mult s-a schimbat politica din estul Europei, de la democratia si libertatea rusa de acum 10-15 ani pana la Rusia din ziua de azi unde esti arestat si in cel mai bun caz amendat daca ai curajul sa exprimi ceea ce gandesti sau ceea ce simti prin arta, arta fiind restrictionata si prin mijloace economice in timp ce sume colosale din buget sunt investite in inarmare si razboi, atat impotriva altor state cum este acum cazul Ucrainei cat si un razboi tacit impotriva populatiei prin mijloace economice prin droguri letale cum este krokodil si prin legi antidemocratice.
miercuri, 5 iunie 2013
Valul retrovers
Azi am atipit putin in timpul zilei si am visat o figura simpla pe care am desenat-o
imediat dupa ce m-am trezit. Era o forma care seamana cu un val ce se intoarce de la calea sa spre a se prabusi in propriile ape, o figura intoarsa catre sine, o miscare care initial a mers
intr-un sens pentru a se intoarce la 180 de grade si a o lua inapoi intr-un mod distructiv si autodistructiv,
ceea ce se intampla si in politica. Oare acest desen este reprezentativ pentru procesul de modificare a constitutiei aflat in plina desfasurare?
luni, 15 aprilie 2013
Dupa arta si cultura si cercetarea stiintifica e lovita prin mijloace economice
Dupa plimbarile prin Herastrau din acest weekend care mai mult mi-au stricat weekendul dupa ce am vazut ca se pregateste schimbarea destinatiei salilor de expozitie de la pavilioanele A si B care pana acum numai sali de expozitie au fost fiind construite de la inceput in acest scop azi am mai primit o veste proasta.
Citind acest articol am aflat ca in tara asta se duce si un adevarat razboi economic impotriva cercetarii stiintifice prin tairea fondurilor alocate proiectelor. Se pare ca in tara asta de fiecare data cand cineva vrea sa faca ceva constructiv este lovit dur in timp ce sunt lasate sa infloreasca diverse afaceri care pentru societate, pe termen lung sunt ca o molima, ca un cancer care mananca acest stat muribund si oamenii de afaceri mafioti cu caracterul lor infect prospera.
Cei care ne conduc ne vor o turma amorfa, un popor de prosti care sa nu cumva sa depaseasca nivelul intelectual al lui Becali, Vanghelie sau plagiatorul involuat spre stadiul de maimuta suferind de microcefalie si retard mintal.
Daca proiectele de cercetare raman doar cu 50% din fonduri ma intreb ce se intampla cu restul banilor. Unde se duc ei? In loc sa investim in viitor societatii, cercetarea fiind motorul principal al progresului noi o subminam prin mijloace economice ca si cum ar fi ceva daunator care trebuie starpit. Oare de ce au devenit artistii si aomenii de stiinta atat de incomozi incat sa fie loviti in halul asta si pe cine deranjeaza activitatile culturale sau cercetarea stiintifica?
Citind acest articol am aflat ca in tara asta se duce si un adevarat razboi economic impotriva cercetarii stiintifice prin tairea fondurilor alocate proiectelor. Se pare ca in tara asta de fiecare data cand cineva vrea sa faca ceva constructiv este lovit dur in timp ce sunt lasate sa infloreasca diverse afaceri care pentru societate, pe termen lung sunt ca o molima, ca un cancer care mananca acest stat muribund si oamenii de afaceri mafioti cu caracterul lor infect prospera.
Cei care ne conduc ne vor o turma amorfa, un popor de prosti care sa nu cumva sa depaseasca nivelul intelectual al lui Becali, Vanghelie sau plagiatorul involuat spre stadiul de maimuta suferind de microcefalie si retard mintal.
Daca proiectele de cercetare raman doar cu 50% din fonduri ma intreb ce se intampla cu restul banilor. Unde se duc ei? In loc sa investim in viitor societatii, cercetarea fiind motorul principal al progresului noi o subminam prin mijloace economice ca si cum ar fi ceva daunator care trebuie starpit. Oare de ce au devenit artistii si aomenii de stiinta atat de incomozi incat sa fie loviti in halul asta si pe cine deranjeaza activitatile culturale sau cercetarea stiintifica?
sâmbătă, 9 februarie 2013
Doi dictatori
Azi m-am gandit sa desenez doua personaje odioase din istorie fara de care cu siguranta am fi trait intr-o lume mult mai buna, doi tirani care au ucis milioane de oameni si pentru ca din pacate si in ziua de azi exista politicieni care le calca pe urme, un Hitler al zilelor noastre care il tine in brate pe ciobanul necioplit care isi punea armata de ultrasi sa bata oamenii pe strada si un Stalin care detesta tot ce este peste nivelul sau intelectual si duce un adevarat razboi anticultural prin inchiderea TVR Cultural si a galeriilor de arta si pe deasupra mai loveste si in IMMuri si fermeieri prin taxe si impozite absurde cum ar fi impozitarea animalelor din curtea taranului i-am desenat putin altfel decat aratau ei. Cred ca observati si voi cine sunt cei doi dictatori din desenul meu.
joi, 7 februarie 2013
Arta este sugrumata prin mijloace economice
Desi avem o constitutie democratica si avem dreptul legal de a ne exprima prin arta suntem impiedicati prin mijloace economice sa o facem asa cum se intampla cu multe alte lucruri, drepturi constitutionale de care cetatenii practic nu benefiaza, cum ar fi dreptul la munca care de fapt este abolit prin blocarea posturilor din sectorul de stat sub pretextul crizei economice. Din politica actuala face parte si reprimarea artei prin mijloace economice, falimentarea ei. Cei de la ALPAB au incercat sa transforme galeria AAP intr-un restaurant sau altceva pe motiv ca ar fi mai profitabil, ca vezi doamne galeria noastra nu produce bani, ca totul trebuie sa produca bani ca sa existe. Nu au facut asta pana acum pentru ca sala nu este racordata la utilitati si un restaurant fara apa si WC nu poate primi autorizatie. Nu s-au gandit ca galeria nu produce bani pentru ca nu e promovata si fiind si dosita pe o alee laturalnica nimeni nu stie de ea. Daca ar fi existat interesul si vointa politica aceasta galerie nu ar fi fost atat de neprofitabila si ar fi putut deveni una dintre atractiile parcului.
In ziua de azi artistii sunt redusi la tacere prin mijloace economice. Stiu din propria experienta. Am mii de tablouri care nu se vand, tablouri in care am inevstit destul de mult, si toata lumea imi zice ca nu se poate trai din pictura, ca trebuie sa las pictura si sa ma plafonez intr-un servici care sa-mi rapeasca tot timpul si toata viata, sa fiu la dispozitia altora sa fiu SCLAVA pentu ca societatea ne vrea SCLAVI si lupta din rasputeri contra artei si a certivitatii, cei care au diverse initiative fiind loviti dur pana ajung muritori de foame, inglodati in datorii. Stiu cat se investeste in arta, cat costa o expozitie, cati bani se baga in materiale si ca arta nu este sustinuta, mai ales cand e vorba de tineri artisti contemporani, si inghite mai multi bani decat produce pentru ca oamenii de afaceri care detin banii si puterea prefera sa dea sute de mii de euro pe un tablou simplist facut de un mare pictor care acum e oale si ulcele in loc sa cumpere o lucrare muncita de un artist in viata. Eu consider ca asta si este motivul pentru care lumea in care traim e atat de rea: faptul ca este condusa de oameni de afaceri infecti care au banii si puterea in mana si sunt mai presus de legi, de guverne si de orice. Iar vorbesc din propria experienta. Am cunoscut diversi oameni de afaceri care mai degraba ar da banii pe tigari ajutand companiile producătoare de tigarete sa se dezvolte, pe jocuri de noroc in cazinou sau pe alte lucruri daunatoare care cateodata implica si umilirea altora decat pe tablouri. Imi aduc aminte ca acum cativa ani am vorbit cu un asemenea om de afaceri si nu il interesa deloc arta mea in schimb imi cerea sa ma fac sex pe bani cu el. Unii dintre ei sunt atat de josnici de spurcati si de mizerabili incat prefera sa foloseaca banii pe care ii au pentru umilirea altora, fie ca e vorba de femei pe care le imping spre prostitutie, fie ca e vorba de angajati pe care ii transforma in sclavi in loc sa dea banii in scopuri nobile. Asemenea oameni nu investesc in arta asa cum nu investesc nici in cercetarea stiintifica. Nu generalizez, poate or fi si unii care nu sunt asa si inca mai sper ca acestia au puterea de a schimba lumea dar cei pe care i-am cunoscut eu erau foarte cinici, inumani si lipsiti de orice forma de sensibilitate si simt artistic, erau doar niste stapani de sclavi care cautau sa-i exploateze si sa-i umileasca pe altii, asa cum se comporta si cu femeile din viata lor si cu cat sunt mai sus cu atat sunt mai putin umani, a se vedea cazul celor care sunt stapani peste mari companii si nu le pasa nici de mediu nici de drepturile omului, de nimic, calcand totul in picioare. Aici avea dreptate Marx. Capitalismul monopolist incepe din ce in ce mai mult sa semene cu comunismul in ceea ce priveste aspectele negative dar este mai rau din multe puncte de vedere. Marile companii sunt conduse de asemenea oameni cu un caracter execrabil care scuzati-mi expresia vor as futa pe toata lumea cum vor ei si din acest motiv lumea aceasta este atat de haotica, nedreapta si de multe ori drepturile omului sunt povesti frumoase care exista numai pe hartie.
Arta este lasata sa moara prin taierea finantarii, ca un organ care nu mai primeste sange si se necrozeaza, moare incet dar sigur si din cauza asta pe zi ce trece traim intr-o lume din ce in ce mai cenusie si mai urata. Ma gandesc cate sali de expozitie si cate expozitii si cati artisti erau acum 10 ani si ce a mai ramas acum si ma intristez. Imi aduc aminte de galeriile AAP de la Rosetti si Teatrul Foarte Mic. Erau alte vremuri atunci. Acum ce a mai ramas ? Noi artistii suntem oarecum contra curentului si din cauza asta nu avem bani. Desi legal vorbind suntem liberi sa ne exprimam prin arta prin mijloace economice ne este interzis acest lucru.
In ziua de azi artistii sunt redusi la tacere prin mijloace economice. Stiu din propria experienta. Am mii de tablouri care nu se vand, tablouri in care am inevstit destul de mult, si toata lumea imi zice ca nu se poate trai din pictura, ca trebuie sa las pictura si sa ma plafonez intr-un servici care sa-mi rapeasca tot timpul si toata viata, sa fiu la dispozitia altora sa fiu SCLAVA pentu ca societatea ne vrea SCLAVI si lupta din rasputeri contra artei si a certivitatii, cei care au diverse initiative fiind loviti dur pana ajung muritori de foame, inglodati in datorii. Stiu cat se investeste in arta, cat costa o expozitie, cati bani se baga in materiale si ca arta nu este sustinuta, mai ales cand e vorba de tineri artisti contemporani, si inghite mai multi bani decat produce pentru ca oamenii de afaceri care detin banii si puterea prefera sa dea sute de mii de euro pe un tablou simplist facut de un mare pictor care acum e oale si ulcele in loc sa cumpere o lucrare muncita de un artist in viata. Eu consider ca asta si este motivul pentru care lumea in care traim e atat de rea: faptul ca este condusa de oameni de afaceri infecti care au banii si puterea in mana si sunt mai presus de legi, de guverne si de orice. Iar vorbesc din propria experienta. Am cunoscut diversi oameni de afaceri care mai degraba ar da banii pe tigari ajutand companiile producătoare de tigarete sa se dezvolte, pe jocuri de noroc in cazinou sau pe alte lucruri daunatoare care cateodata implica si umilirea altora decat pe tablouri. Imi aduc aminte ca acum cativa ani am vorbit cu un asemenea om de afaceri si nu il interesa deloc arta mea in schimb imi cerea sa ma fac sex pe bani cu el. Unii dintre ei sunt atat de josnici de spurcati si de mizerabili incat prefera sa foloseaca banii pe care ii au pentru umilirea altora, fie ca e vorba de femei pe care le imping spre prostitutie, fie ca e vorba de angajati pe care ii transforma in sclavi in loc sa dea banii in scopuri nobile. Asemenea oameni nu investesc in arta asa cum nu investesc nici in cercetarea stiintifica. Nu generalizez, poate or fi si unii care nu sunt asa si inca mai sper ca acestia au puterea de a schimba lumea dar cei pe care i-am cunoscut eu erau foarte cinici, inumani si lipsiti de orice forma de sensibilitate si simt artistic, erau doar niste stapani de sclavi care cautau sa-i exploateze si sa-i umileasca pe altii, asa cum se comporta si cu femeile din viata lor si cu cat sunt mai sus cu atat sunt mai putin umani, a se vedea cazul celor care sunt stapani peste mari companii si nu le pasa nici de mediu nici de drepturile omului, de nimic, calcand totul in picioare. Aici avea dreptate Marx. Capitalismul monopolist incepe din ce in ce mai mult sa semene cu comunismul in ceea ce priveste aspectele negative dar este mai rau din multe puncte de vedere. Marile companii sunt conduse de asemenea oameni cu un caracter execrabil care scuzati-mi expresia vor as futa pe toata lumea cum vor ei si din acest motiv lumea aceasta este atat de haotica, nedreapta si de multe ori drepturile omului sunt povesti frumoase care exista numai pe hartie.
Arta este lasata sa moara prin taierea finantarii, ca un organ care nu mai primeste sange si se necrozeaza, moare incet dar sigur si din cauza asta pe zi ce trece traim intr-o lume din ce in ce mai cenusie si mai urata. Ma gandesc cate sali de expozitie si cate expozitii si cati artisti erau acum 10 ani si ce a mai ramas acum si ma intristez. Imi aduc aminte de galeriile AAP de la Rosetti si Teatrul Foarte Mic. Erau alte vremuri atunci. Acum ce a mai ramas ? Noi artistii suntem oarecum contra curentului si din cauza asta nu avem bani. Desi legal vorbind suntem liberi sa ne exprimam prin arta prin mijloace economice ne este interzis acest lucru.
Asociatia Artistilor Plastici din Bucuersti risca sa piarda si sala din Herastrau
Dupa ce in 2004 a pierdut salile de la Rosetti, anul acesta Asociatia Artistilor Plastici din Bucuresti risca sa piarda si sala de expozitii din Herastrau.
Pana acum s-au facut nenumrate presiuni pentru desfiintarea acestei galerii de arta, singura galerie de arta cu care mai ramasese asociatia, dar cei de la ALPAB totusi au tolerat activitatile artistice din aceasta sala.
Dupa alegeri s-au schimbat foarte multi oameni din ALPAB, incepand cu diversi directori si terminand cu ultimul paznic din parc si au venit altii, cu alta viziune. Oamenii vechi care sustineau arta si cultura au fost inlocuiti cu oamenii USLului, stalinisti, antidemocrati si pro-rusi care la fel ca si Ponta care ii conduce urasc arta si cultura pentru ca de fapt le depaseste nivelul de intelegere, asa cum si Stalin detesta cultura si trimitea intelectualii in lagare de exterminare. In ultimul timp presiunile facute asupra asociatiei au fost din ce in ce mai mari. Am simtit asta cand am avut expozitia de arta eminesciana. Ne taiau curentul desire era platit, ne faceau tot felul de sicane si abia asteptau sa gaseasca un pretext ca sa ne dea afara de acolo.Cei de la ALPAB nu ne mai sustineau deloc, ba chiar cautau pretexte ca sa ne scoata de acolo. Pe hartile din parc galeria nu era figurata desi ar fi trebuit sa fie si nici in 7 seri nu aparea.
In ziua de azi politica anticulturala si antiartistica se face prin diverse mijloace si se gasesc diverse chichite legale si economice pentru ca arta sa fie falimentata si artistii sa nu fie lasati sa se exprime pentru ca suntem condusi de niste oameni insensibili si intoleranti, cu un caracter infect, mai rai decat comunistii. Ca aceasta decizie are un substrat politic este mai mult decat evident pentru ca in ziua de azi se face o adevata politica de nivelare si indobitocire a populatiei. Din aceasta politica facuta de guvernul stalinist care ne conduce face parte si inchiderea TVR Cultural. Din prima zi de cand a cazut guvernul Mihai Razvan Ungureanu si a venit Ponta am simtit o schimbare in rau. Numarul de activitati si evenimente culturale a scazut dramatic, locurile de munca care se gaseau erau mult mai putine si mai putin variate si totul parea sa mearga din ce in ce mai prost in tara asta, mai ales arta.
In momentul de fata sala intra in renovari si nu se stie ce destinatie va avea dupa ce lucrarile se vor termina.
miercuri, 1 februarie 2012
Dictatura FMI – Tiranul Jeffrey Franks, un Hitler din ziua de azi care vrea decimarea si înrobirea poporului roman
Asta e ceea ce tiranul Jeffrey Franks vrea sa facă din poporul roman, o turma de sclavi care nu au nici-un drept si cu burțile goale si, in pielea goala in frig sau imbracati doar in câteva zdrențe pentru ca nici haine nu-si mai permit si slabi ca deținuții din lagărele de exterminare fac plecăciuni in fata marilor exploatatori capitaliști pana mor. Acest desen ilustreaza foarte bine ce vor sa faca marii mafioti capitalisti din aceasta populatie pe care ei o considera un balast. Ei sunt in stare sa ia si pielea de pe oameni sa-i jupoaie de vii doar ca sa le fie lor mai bine.
Acest porc fara scurpule, acest mafiot international, acest camatar de nivel mondial vrea distrugerea statului roman, ruinarea economiei acestei tari si decimarea populației. Hitler era mic copil pe langa acest Franks si toti capitaliștii lui care vor sa extermine mai mult de 3 sferturi din populația planetei. Genocidul pe care il fac astia prin impunerea de masuri chipurile de “de reducere a cheltuielilor” cum ar fi desființarea pensiilor si a ajutoarelor sociale, blocarea posturilor din instituțiile de stat, ceea ce duce la creșterea șomajului si a exploatării omului de catre om in mediul privat unde de multe ori angajatii sunt tinuti la negru si nu au nici-un drept fiind sclavi la diversi afaceristi mafioti, si modificarea legii sanatatii astfel incat serviciile medicale sa nu mai mai fie gratuite nici pentru cei care sunt asigurați. Genocidul dictat de FMI nu se poate compara decât cu ceea ce au făcut naziștii.
Prin masurile de austeritate pe care le impune guvernelor FMI nu face altceva decat sa distrugă de tot economiile tarilor adâncind criza. Ceea ce se face in ziua de azi este mai mult in război economic decât o criza economica naturala iar cei de la FMI distrug economiile cică lovite de criza, nu le ajuta sa iasa din criza cum se tot spune. Criza a fost făcuta de ei prin intermediul băncilor ca sa poată sa subjuge lumea si sa domine ca niste dictatori ce sunt.
Daca nu ne trezim si nu spunem un NU hotărât FMIului o sa ajungem ca in desenul asta, sclavii lor care nu au nici-un drept si mor muncind pentru ei. As vrea ca aceasta postare sa fie văzuta măcar de un om politic din tara asta.
marți, 17 ianuarie 2012
Abonați-vă la:
Postări (Atom)








