Va reamintesc ca azi la ora 17 are loc vernisajul salonului de primavara organizat de AAPB la Casa Friedrich Schiller , unde, intre alte lucrari, puteti admira si una dintre fanteziile mele de primavara.
Ma numesc Corina Chirila si am inceput sa desenez si sa pictez in anul 2000, cand aveam 13 ani, fiind inspirata de poezia Dorinta de Mihai Eminescu, poezie care m-a facut sa vad cu ochii mintii acea imagine de vis si sa-mi imaginez ca sunt eu acolo in codru in locul poetului.Imi place sa desenez si sa pictez toate lucrurile la care visez si la care nu pot sa ajung. Acest blog contine creatiile mele precum si trairile din spatele lor, acele sentimente si dorinte care m-au motivat
Se afișează postările cu eticheta schiller. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta schiller. Afișați toate postările
marți, 5 aprilie 2016
joi, 30 ianuarie 2014
Fata din vis
Continuand o lunga serie de desene si picturi, azi am facut desenuld e mai sus. Ideea dateaza din anul 2001 cand am ascultat o melodie care mi-a amintit de Simona, fata bruneta pe care o visam mereu atunci si m-a facut sa mi-o imaginez pe luna, cu pamatul undeva departe in spatele ei. Aceasta este melodia de care vorbesc.
... iar acestea sunt desenele si picturile mai vechi reprezentand-o pe EA pe luna, un etern feminin, un simbol al feminitatii la fel ca si luna
marți, 14 mai 2013
Fata din vis, pictura, muzica, vise si sentimente din 2001
Azi am facut acest desen in creion pornind de la o pictura mai veche datand din anul 2002 pe
care o mai am si acum si o pastrez pentru ca imi trezeste niste amintiri
si niste sentimente de atunci si desi nu are cine stie ce valoare artistica pentru mine are
o puternica incarcatura sentimentala.
Am facut aceasta pictura in anul 2002 dupa ce am ascultat melodia
Schiller – Dream of you care m-a facut sa-mi imaginez o fata tanara si
frumoasa cu pielea alba, ochii mari si albastrii si parul lung si glas melodios pe varful unui
munte de pe luna, cu Pamantul in spate. Melodia mi-a amintit de fata cu
parul lung si negru pe care o visam mereu prin anul 2001.
Abonați-vă la:
Postări (Atom)






