Se afișează postările cu eticheta galerii de arta. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta galerii de arta. Afișați toate postările

joi, 13 martie 2014

Fostele galerii AAP de la Rosetti si Teatrul Mic

Fostul sediu AAP din Piata C.A. Rosetti
Despre galeria AAP din Herastrau am tot scris si am facut si o petitie pentru redeschiderea acesteia dar putini bucuresteni stiu caacum mai bine de 10 ani, in afara de pavilioanele A si B din Herastrau, membrii AAP mai aveau sali de expozitie si in centru, sediul de la C.A. Rosetti si galeria de la Teatrul Mic. Imi aduc aminte cum vizitam aceste galerii pe vremea cand aveam 16 ani. Si acum imi pare rau ca nu am expus si eu acolo pe vremea aceea. In imaginea de mai sus este fostul sediu al Asociatiei Artistilor Plastici din Bucuresti din Piata C.A. Rosetti. Aici membrii AAP isi expuneau creatiile pana in 2004 cand cladirea a fost retrocedata si a intrat pe mana unui om de afaceri dubios, mai bine zis a unui mafiot, artistii fiind dati afara cu tot cu tablourile expuse. Ar fi trebuit sa se dea o lege care sa le interzica proprietarilor sa schimbe destinatia cladirilor sau a terenurilor retrocedate.
Si galeria de arta de la Teatrul mic a fost desfiintata la scurt timp dupa pierderea sediului de la Rosetti.
Teatrul mic

joi, 10 octombrie 2013

Poate nu va citi nimeni aceasta postare dar...

Poate nu va citi nimeni aceasta postare si nu voi avea eu niciodata audienta pe care o are presa (care de fapt e si ea controlata si nu prezinta realitatea in mod obiectiv) dar o scriu pentru ca situatia artistilor din Bucuresti este de-a dreptul scandaloasa si trebuie cunoscuta, inchiderea salilor de expozitie fiind o incalcare grava a principiilor democratiei. Multi romani stiu deja ca democratia noastra este de fapt o democratie mimata si ca drepturile omului exista doar pe hartie. Ingreadirea dreptului la libera exprimare prin arta prin inchiderea salilor de expozitie unde orice artist isi putea expune lucrarile este doar unul dintre actele antidemocratice din tara noastra. Artistii nu mai au dreptul sa isi expuna lucrarile nicaieri, nici macar in strada. (Daca eu imi iau intr-o zi tablourile si le expun pe o strada din centru sau pe o alee au unui parc voi fi arestata pentru ca nu am autorizatie pentru actiunea respectiva).Este mai rau decat in comunism, cand existau asociatii de pictori, poeti, scriitori etc si Bucurestiul era plin de sali de expozitie. Am ajuns sclavii unor mafioti ce duc o politica anticulturala, antidemocratica si in primul rand orientata impotriva populatiei
Poate aceasta postare va trece neobservata la fel ca si milioane de alte lucruri de pe internet dar repet: de cand Bogdan Peter Tanase, un mafiot care facea afaceri ilegale cu locuri de veci pe vremea cand era sef peste administratia cimitirelor, a ajuns la conducerea ALPAB a inceput sa se aleaga praful de parcurile din Bucuresti, si mai ales de activitatile culturale organizate in aceste parcuri. In speranta ca acest individ infect va fi oprit incainte sa vanda parcurile bucata cu bucata SEMNATI ACEASTA PETITIE si dati share

marți, 9 aprilie 2013

Pictam, pictam dar nimeni nu ne vede

Nici azi dupa atata timp problema salilor de expozitie din Bucuresti nu a fost rezolvata si artistii nu mai pot expune nicaieri, nici macar la galeria de arta din Herastrau, pentru ca nu exista vointa politica, ba chiar se face o politica anticulturala, antiartistica si in ultima instanta antipopulara ce are ca scop final limitarea libertatii de exprimare, asta implicand si limitarea libertatii de exprimare prin arta si a vizibilitatii publice a artistilor. Pe zi ce trece ne indepartam de democratie indreptandu-ne spre dictatura iar a pune punmul in gura artei, ceea ce se face acum, este doar unul dintre pasii facuti in aceasta directie. Din aceeasi politica face parte si limitarea internetului sub diverse pretexte cum ar fi protejarea minorilor de pornografie. Trist este ca si internetul merge in aceeasi directie, siturile unde oamenii pot posta diverse lucruri gratuit astfel incat continutul postat pe site sa poata fi gasit si vazut de oricine fiind din ce in ce mai putine. Eu in ultimul timp am constatat ca numarul de vizitatori de pe siturile mele scade vertiginos, iar multe situri pe care imi publicam in trecut picturile(cum ar fi yahoo 360 si yahoo Geocities) au disparut.
Nici macar pe vremea lui Ceausescu nu era asa, ba chiar atunci cu tot "comunismul" activitatea culturala din Bucuresti era destul de infloritoare, cu multe sali de expozitie si pictori precum Sabin Balasa care puteau trai din pictura si nimeni nu le rapea dreptul de a crea si de a expune cum se intampla acum.
Eu am cateva mii de tablouri si abia mai am loc sa ma misc prin casa printre ele dar nu am dreptul de a expune pentru ca salile de expozitie au fost inchise in mod abuziv una dupa alta si multi alti artisti din Bucuresti sunt in situatia mea, fiind lasati sa moara de foame ingropati in picturi pe care nimeni nu le vede pentru ca nu au unde sa fie expuse. Nu e corect ca artistii sa ajunga sa-si vanda tablourile in strada cot la cot cu cersetorii, pe 100 RON bucata in timp ce salile de expozitie sunt transformate in cazinouri sau baruri infecte.
Related Posts with Thumbnails