Se afișează postările cu eticheta droguri. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta droguri. Afișați toate postările

duminică, 21 iunie 2015

O poveste trista despre droguri

Azi am pictat plangand fiind manata de durerea enorma pe care o port in mine. Ce poate fi mai dureros decat sa descoperi ca o persoana care inseamna ceva pentru tine consuma droguri si sa o vezi cum se distruge singura si nu poti sa o opresti? E usor sa zici ca daca omul si-o face cu mana lui e problema lui si trebuie sa-l lasam in pace dar problema ramane in societate si se raspandeste ca un cancer afectandu-ne pe toti.
Cel mai usor e sa fim egoisti sa me izolam, sa nu ne pese si sa ne facem ca nu vedem partea intunecata a lumii dar cand ea ne rapeste un prieten, o ruda sau persoana iubita e mult prea dureros ca sa ramanem indiferenti. Este trist ca in ziua de azi din ce din ce mai multi tineri se drogheaza si nu se face nimic pentru a se stopa acest fenomen, probabil din cauza ca in statul mafiot roman coruptia merge pana la nivel inalt si asa cum guvernul este la mana companiilor producatoare de tigari si nu poate interzice fumatul, asa si marii traficanti de droguri au la mana persoane cu functii importante.
Drogul poate transforma un om intr-un monstru care cand intra in sevraj ajunga sa minta, sa fure sa faca orice pentr o doza.
Imi este greu sa vorbesc despre pictura de mai sus si mai ales despre povestea din spatele ei dar acum, dupa aproape 2 ani o voi face. Este vorba despre o femeie la care am tinut foarte mult dar a fost peste puterile mele sa o scot din mocirla in care se scufunda si a trebuit sa o las in urma mea. O chema Marinela Costache si era din Constanta.

Inca de la inceput am banuit ca ceva este in neregula. Felul in care s-a ruinat si si-a pierdut prietenii, rudele, serviciul, banii, casa si tot ce a mai avut mi-a dat serios de gandit, la fel ca si felul cum tremura toata cateodata. Intr-o zi am vazut-o luand tramadol si m-am gandit ca ar putea fi dependenta de heroina. Mi-au mai zis si alte persoane care o cunosc ca se drogheaza. Atunci lucrurile s-au clarificat in mintea mea. Tramadolul (la fel ca si poate si alte opiacee in cazul in care lua) o facea sa aiba niste viziuni morbine, ingrozitoare. Mereu imi povestea de cadavre facute bucati, sange, accidente si tot felul de boli. Drogurile au schimbat-o in rau facand-o sa minta mereu pana la fapte penale de genul fabricarii de acte false, sa nu mai poata iubi, sa nu mai poata munci, sa aiba numai viziuni macabre si sa nu-i mai pese de nimic. Si acum imi aduc aminte cat m-am chinuit sa-i gasesc un loc de munca vazand in ce saracie se zbate si incercand sa o ajut. I-am gasit un post de dispecer la SOS medical si nu arezistat acolo nici macar o zi. Atunci mi-am dat seama ca nu o pot scoate din infernul in care se prabuseste si ma va trage si pe mine in jos in cazul in care nu o voi lasa in urma mea. De atunci nu mai mai stiu nimic de ea dar am vazut si alte persoane care se drogheaza, chiar si in centrul vechi.Mi-a fost mila de ea dar mi-am dat seama ca sunt prea mica ca sa pot face ceva atata timp cat statul roman de 20 si ceva de ani nu face nimic.
Sunt atatia copii orfani care mor din cauza ca diversi mafioti ii strica de mici dandu-le droguri.
Se minte ca aesti copii nu se dezvolta normal doar pentru ca nu au mama si tata si le lipseste afectiunea parentala dar se neaga factorii chimici care cantaresc mult mai greu decat cei psihologici. Nu pentru ca nu sunt tinuti in brate de mama acesti copii ajung pe strazi. Ajung pe strazi pentru ca inca de cand sunt foarte mici sunt intoxicati cu diverse substante care le distrug creierul. Pe vremea cand tara nu era invadata de droguri existau oameni care ajungeau sa termine facultati si sa faca ceva in viata chiar daca dintr-un motiv sau altul nu aveau parinti. In ziua de azi acesti copii ajung sa traga din pungi, sa fumeze toate porcariile posibile si chiar sa se injecteze pe strazi.
In ziua de azi segmente intregi de populatie sunt lovite prin razboiul chimic dus de traficantii de droguri.

marți, 6 ianuarie 2015

Viziuni demonice induse de consumul de opiacee

Dupa cum am spus si in postarea anterioara planuiesc sa fac o serie de tablouri ce vor fi incluse intr-un proiect pentru prevenirea consumului de droguri in randul tinerilor. Tabloul de mai sus face parte din aceasta serie si prezinta mana plina de sange, rani adanci, infectii si necroze a unui consumator de heroina, cu pumnul strans si toti muschii incordati in durerile sevrajului, alaturi de viziunile demonice pe care le induce drogul. In strafundurile subconstientului omul simte ca ceva nu este in neregula si ca drogul ii va aduce moartea si din acest motiv are aceste viziuni morbide, fiind transpus nu intr-o lume paradisiaca cum cred cei care nu cunosc, ci intr-un infern mental.

duminică, 4 ianuarie 2015

Viziuni morbide induse de droguri

Cei care nu au consumat droguri si nici nu au avut nesansa sa aiba langa ei pe cineva care se drogheaza nu stiu ca consumatorii de droguri nu vad peisaje de vis, nu ajung intr-o lume paradisiaca in care totul e minunat si nu au halucinatii frumoase, ba chiar au niste viziuni morbide, ingrozitoare, datorita faptului ca organismul transmite semnale ca ceva nu este in regula. Singura senzatie placuta pe care o simte consumatorul de opiacee e una pur fizica asemanatoare cu orgasmul care apare din cauza ca aceste substante blocheaza receptorii pentru oxitocina si endorfine. Acum cativa ani am vazut la televizor un baiat care consuma heroina si desena monstrii si am mai cunoscut oameni care s-au drogat si imi povesteau ca vedeau fantome, oameni facuti bucati, cadavre in putrefactie, sange, viermi si alte lucruri ingrozitoare. Desenul de mai sus prezinta mana unui consumator de heroina cazut mort in spatele blocului dupra o supradoza iar fantomele sunt inspirate din ceea ce desena consumatorul de droguri pe care l-am vazut la televizor si din ceea ce mi-au povestit si alti fosti dependenti de opiacee. O sa fac si cateva tablouri pe aceasta tema si imi doresc sa organizez o expozitie care sa faca parte dintr-o campanie anti-drog

joi, 27 noiembrie 2014

In spatele blocului

In spatele blocului, intr-un ghetou infect, pe o strada mizera un personaj de cartier cu privirea ascusa sub sapca se injecteaza. Din pacate acest desen prezinta o realitate cruda despre care nu prea se vorbeste, un adevar maturat sub covor de care m-am lovit si eu. De nenumrate ori am vazut seringi aruncate pe strada si a trebuit sa fiu foarte atenta sa nu calc in ele si am cunoscut persoane care ma tem ca faceau asta. Din ce in ce mai multi tineri se drogheaza si nu se face nimic pentru ca acest fenomen sa fie stopat.

marți, 19 august 2014

Vicii

Nu, nu vreau sa incurajez consumul de droguri prin acest desen, vreau doar sa trag un semnal de alarma. Din pacate vad tot mai des asa ceva. Din ce in ce mai multi tineri fumeaza si nu fumeaza numai tutun, beau alcoolul ca pe apa si se drogheaza.

vineri, 10 februarie 2012

Băiat mort din cauza unei supradoze de heroina

Consumator de droguri mort din cauza unei supradoze de heroina

Ieri am desenat un tanar care a murit in urma unei supradoze de heroina

Nici măcar nu a ajuns la liceu si, copil fiind, s-a apucat de fumat crezând ca asa va deveni mai matur si va fi cel mai cool si cel mai rebel tip din gașca. A început cu tutun apoi s-a apucat sa fumeze de toate. Se stie ca tutunul deschide calea si pentru alte droguri. A fumat hașiș, salvie si multe alte plante fiind in stare sa fumeze tot ce-i cădea in mana. La un moment dat a încercat si heroina si a devenit dependent de ea. De fiecare data cand intra in sevraj corpul lui cerea din ce in ce mai multa heroina. Intr-o zi tanarul nostru, rămas fara casa, fara bani (daduse si ultimii bani pe cateva tigari si o doza de heroina) si doar cu hainele de pe el s-a dus in scara unui bloc unde dupa ce si-a aprins o tigara s-a injectat cu heroina pe care o avea după care a căzut mort. Nici macar nu a mai apucat sa scoata seringa din vena si țigara din gura lui inca mai fumega. As a fost gasit, mort cu o tigara in gura si cu o seringa infipta in vena.

Din pacate din ce in ce mai multi tineri ajung ca el si este ingrijoratoare amploarea pe care a luat-o acest fenomen. Tot mai multi copii si adolescenți se apuca de fumat inca din scoala, la varste din ce in ce mai fragede si multi dintre ei ajung si la droguri ilegale. Din păcate ei nu au suficiente cunostiinte si pritenii din spatele blocului sau colegii de la scoala au o influenta puternica asupra lor, mult mai puternica decat influenta pe care o are educatia primitia de la parinti sau de la scoala. Ei nu dau doi bani pe ceea ce le spune mama, tata sau profesorul care tot încearcă fara succes sa le bage știința in cap si pe care ei nu-l agreează sau il vad ca pe o piedica in calea lor, ca pe un asupritor care nu-i lasă sa facă ce vor ei. Degeaba incearca profesorii sa-i convinga sa nu fumeze pentru ca ei se vor duce in toaleta scolii si vor fuma pe ascuns acolo. Si ceea ce vad la televizor ii influentaza mult mai puternic decat ceea ce le spun parintii si profesorii si daca este încurajat un stil de viata vicios nu e de mirare ca din ce in ce mai multi tineri se apuca de fumat, consuma alcool si mai încearcă si unii dintre ei încearcă si droguri. Daca sunt promovate vedete ca Lindsay Lohan care fumează țigara dupa țigara, beau alcoolul ca pe apa si se mai si drogheaza adolescenții vor adopta si ei un stil de viata vicios imitand respectivele vedete pentru ca se stie ca adolescentii au tendinta de a imita vedetele. De la tutun pana la heroina sunt doar cativa pasi. Acesti tineri care sunt ca dracii din iad carora le place fumul si ar fi in stare sa fumeze orice, chiar si bucati de lemn, hartie sau plastic daca ar dispărea toate plantele se autodistrug incet dar sigur tragandu-i si pe altii dupa ei, in mocirla viciilor.

Eu consider ca ar trebui sa se faca mai multe campanii anti-tutun si anti-drog la televizor si in scoli si sa fie implicate si vedetele pe care adolescentii le admira in aceste campanii si elevii sa fie strict supravegheați pentru ca cei mai mulți din scoala se apuca de fumat tutun, după care urmează si alte droguri. In primul rand trebuie prevenit fumatul si făcut tot posibilul ca adolescenții sa nu se apuce de fumat pentru ca odată ce s-au apucat foarte greu se pot lașa din cauza dependentei care se creează, si mai rău, vor simti mereu nevoia sa incerce si ceva mai puternic decat tutunul. Din aceasta cauza au ajuns salvia si alte plante medicinale sa fi transformate in droguri si nu este corect ca din cauza obiceiului infect de a fuma sa dispară specii de plante. Nu este corect sa-i fie omului interzis sa-si pună flori in curte sau sa cultive plante medicinale pentru ceaiuri din cauza ca niște degenerați care ar fuma si s-ar droga si daca nu ar mai exista plante le folosesc pentru a le fuma.

Eu as interzice si tutunul, asa cum este interzisa marijuana, pentru ca tutunul da dependenta la fel ca si alte droguri si este o planta mai infecta decât canabisul avand proprietatea ca in frunzele sale se aduna toate substanțele radioactive si toxice.Si fumatorii intra in sevraj cand nu au tigari si devin foarte irascibili din cauza asta.Imi aduc si acum aminte de o femeie pe care am vazut-o in oras. Tipa, urla si isi rupea hainele de pe ea pentru ca nu avea tigari si nevoia de a fuma devenise acuta. Tutunul distruge încet dar sigur creierul, multi fumatori ajungand atat de irascibili incat nu se mai pot controla, si sunt in stare sa dea si in cap pentru o tigara si necesita internari la psihiatrie. Peste 90% dintre pacientii de la psihiatrie sunt fumatori.

Tutunul este si el un drog, din pacate unul legal pentru ca mafia producătorilor de tigari, care nu sunt departe de traficanții de droguri, a reusit sa cumpere guverne influentand legislatia, deci e vorba de o corputie la nivel înalt. Cum se întâmpla in capitalismul asta infect state intregi au ajuns sa fie la mana acestor mafioti care produc si comercializeaza tigari si sa depinda de ei si de obiceiul populatiei de a fuma, o buna parte din banii dati de populatie pe tigari ajungand in bugetul statului. De pe urma fumatorilor castiga si companiile farmaceutice pentru ca mai mai multi fumatori inseamna mai multi bolanavi, si mai multi bani dati pe medicamente.

As vrea ca acest desen sa fie văzut de cat mai multi copii si tineri care se gandesc sa incerce tigari, jointuri, bile si alte toxice pentru ca daca o vor lua pe calea asta ca băiatul din desenul meu vor ajunge.

Related Posts with Thumbnails