Ma numesc Corina Chirila si am inceput sa desenez si sa pictez in anul 2000, cand aveam 13 ani, fiind inspirata de poezia Dorinta de Mihai Eminescu, poezie care m-a facut sa vad cu ochii mintii acea imagine de vis si sa-mi imaginez ca sunt eu acolo in codru in locul poetului.Imi place sa desenez si sa pictez toate lucrurile la care visez si la care nu pot sa ajung. Acest blog contine creatiile mele precum si trairile din spatele lor, acele sentimente si dorinte care m-au motivat
Se afișează postările cu eticheta negresa. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta negresa. Afișați toate postările
luni, 8 iulie 2013
O amazoana neagra, pictura tempera si desen in pix sin 2004
Atat pictura cat si desenul de mai sus, amebele reprezentand o amazoana de culoare tinand in mana un labris (arma simbol a amazoanelor), au fost facute in 2004. Le-am facut dorindu-mi langa mine o amazoana neagra, puternica, neinfricata, care sa-mi dea acel sentiment de siguranta. Aveam 17 ani atunci si eram la fel de singura ca si acum.
sâmbătă, 6 iulie 2013
luni, 5 martie 2012
Andromeda era negresa, nu alba cum o faceau atatia pictori in viziunea lor eronata si rasista
In mitologia greaca Andromeda a fost printesa Etiopiei care a fost legata de o stanca de langa mare, unde era un monstru care teroriza acele tinuturi.
Incepand din renastere si pana acum multi artisti au pictat-o pe printesa Andromeda din mitologia greaca dar au scapat din vedere un detaliu foarte important si anume faprul ca aceasta era printesa Etiopiei si nu putea fi blonda cu pielea alba cum o faceau ei. Fiind de origine africana Andromeda era sigur o negresa cu pielea ca abanosul, in nici-un caz nu o femeie de tip european cu pielea alba ca laptele.
Aproape toti pictori incepand cu cei din renastere si terminand cu multi artisti contemporani au fost rasisti si au deformat realitatea dupa bumul lor plac pictand numai personaje feminine de tip european, cu pielea cat mai alba chiar si atunci cand personajele erau de origine africana.
Pana in secolul 20 negrii erau vazuti foarte rau de catre europeni, asimilati cu dracii despre carese zicea ca au culoarea neagra, evitati mai rau decat ciumatii si folositi doar ca sclavi.

Nu stiu cum se face ca desi in legenda se specifica clar ca Andromeda era printesa Etiopiei pana la mine niciun pictor nu a pictat-o neagra asa cum era ea, tabloul meu fiind singura reprezentare veridica si nediscriminatorie a acesteia.
Incepand din renastere si pana acum multi artisti au pictat-o pe printesa Andromeda din mitologia greaca dar au scapat din vedere un detaliu foarte important si anume faprul ca aceasta era printesa Etiopiei si nu putea fi blonda cu pielea alba cum o faceau ei. Fiind de origine africana Andromeda era sigur o negresa cu pielea ca abanosul, in nici-un caz nu o femeie de tip european cu pielea alba ca laptele.
Aproape toti pictori incepand cu cei din renastere si terminand cu multi artisti contemporani au fost rasisti si au deformat realitatea dupa bumul lor plac pictand numai personaje feminine de tip european, cu pielea cat mai alba chiar si atunci cand personajele erau de origine africana.
Pana in secolul 20 negrii erau vazuti foarte rau de catre europeni, asimilati cu dracii despre carese zicea ca au culoarea neagra, evitati mai rau decat ciumatii si folositi doar ca sclavi.

Nu stiu cum se face ca desi in legenda se specifica clar ca Andromeda era printesa Etiopiei pana la mine niciun pictor nu a pictat-o neagra asa cum era ea, tabloul meu fiind singura reprezentare veridica si nediscriminatorie a acesteia.
joi, 2 iunie 2011
Iubirea unei femei de culoare
Intr-o zi, cand mergeam singura pe strada intorcandu-ma de la niste cumparaturi ma tot gandeam la o negresa cu parul foarte cret prins intr-o coada in varful capului si pielea ciocolatie lucioasa. Mi-am imaginat ca o am langa mine, ca simt atingerea ei tandra si asrutul ei plin de pasiune pe pielea mea alba, ca o simt deasupra mea puternica dar in acelasi timp tandra si iubitoare.
Cand am ajuns acasa am facut acest desen in care sunt eu cu acea femeie de culoare exact asa cum mi-am imaginat.
Cand am ajuns acasa am facut acest desen in care sunt eu cu acea femeie de culoare exact asa cum mi-am imaginat.
Abonați-vă la:
Postări (Atom)







