Se afișează postările cu eticheta lesbiene. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta lesbiene. Afișați toate postările

marți, 24 octombrie 2017

Cum vedea Eminescu homosexualii si lesbienele?

Atat de dulce, pictura in ulei pe panza inspirata de poezia lui Eminescu
Contrar teoriilor sustinute de extremistii de dreapta crestina care l-au confiscat abuziv pe Eminescu amestecandu-l cu Corneliu Zelea Codreanu, Arsenie Boca si alte figuri sinistre ale miscarii legionare, Mihai Eminescu avea lesbiene si homosexuali in cercul de prieteni si nu judeca pe nimeni pentru orientarea sexuala, dovada fiind poezia "Atat de dulce", cenzurata in scoli si in mediul academic.


marți, 17 mai 2016

O pictura erotica facuta cu cafea

Am folosit cafea cu zahar pentru aceasta pictura erotica pe care am creat-o la cererea lui William din SUA care a vizitat Romania de mai multe ori pana acum. Americanul a intrat greu in posesia picturii deoarece romanii, scandalizati de continuul acestia, au vrut sa-mi interzica sa o expun. Am mai avut lucrari pe aceasta tema care au fost refuzate de diverse galerii. Deocamdata nu dau nume, vreau doar sa vorbesc despre cat de conservatori, homofobi si intoleranti sunt romanii comparativ cu americanii, despre cum e incalcata la noi in tara libertatea de expresie a artistilor. 
Acum pictura este in America. M-am filmat in timpul procesului de creatie iar mai jos puteti vedea si voi cum am creat aceasta pictura controversata.

duminică, 4 octombrie 2015

O pictura si o poezie despre doua fete care se iubesc

O pictura si o poezie despre doua fete care se iubesc

04.10.2015
17:09



Azi la sala foaier de la Cercul Militar National unde este expusa pictura de mai sus am scris poezia de mai jos. La fel ca si pictura poezia exprima povestea trista a unei iubiri imposibile, o iubire dintre doua femei, amandoua tinere frumoase si mult prea fragile pentru a rezista intr-o lume dura.
Tabloul si poezia isi au radacinile in realitatea sociala din Romania si din alte tari, in faptul ca toate femeile "de succes" au ajuns unde au ajuns nu prin munca lor ci prin barbatii cu care au avut relatii iar cele care incearca sa faca ceva prin propriile forte, femeile cu adevarat independente, raman doar cu munca si in cel mai bun caz ajung sa munceasca pana la epuizare nu ca sa se imbogateasca, nu ca sa-si cumpere macar o garsoniera care sa fie a lor, ci ca sa se mentina pe o oarecare linie de plutire tarandu-se de pe o zi pe alta intr-o permanenta lupta pentru supravietuire, fiind mereu expuse unor presiuni enorme. Pana acum nu am cunoscut niciodata o femeie care a ajuns sa puna pe pe picioare o afacere de succes sau sa ocupe o functie importanta fara sa aiba in spate un sot sau un iubit. Am cunoscut si foarte multe femei singure, atat lesbiene cat si heterosexuale care nu si-au gasit sufletul pereche. Toate stateau foarte post din punct de vedere profesional si social, desi ar fi avut potentialul de a face ceva. Cele mai multe dintre ele fie nu au fost niciodata angajate, fiind dependente de parinti, fie nu au mai lucrau de ani de zile. Putem sa zicem ca in tara noastra nu se fac discriminari? Am avut si eu sefi care ziceau ca fetele nu se ridica niciodata la nivelul baietilor, de exemplu nu sunt bune in IT unde stim cu totii ca sunt posturi foate bine platite, sau incercau sa-mi faca avansuri si cand refuzam nu mai dadeau 2 bani pe munca mea si pana la urma eram data afara sau plecam eu. La noi in tara nimeni nu pune problemele pe care le pun eu acum pentru ca feminismul adevarat nu exista, existand doar cateva pseudofeministe care se bat cu pumnul in piept ca au reusit singure dar au soti sau iubiti care invart afaceri mult mai mari decat ale lor.
Oare ce sanse are o iubire intre doua femei intr-o astfel de lume a barbatilor? Atata timp cat este atat de greu pentru o femeie singura sa se mentina muncind de dimineata pana seara tarziu este posibil ca ea sa poata sustine si pe altcineva atata timp cat ii este ei arat de greu? Pot doua femei sa se sustina una pe alta sau se vor prabusi amandoua? Pot doua femei sa-si faca o casa sau sa cumpere macar un apartament din munca lor? Isi permit doua femei macar un concediu impreuna?
Poate suna materialist dar dragostea din pacate trece prin stomac si totul in lumea asta trebuie sa aiba o baza, iar politica se face si prin mijloace economice. Prin mijloace economice multe femei sunt constranse sa aiba relatii cu barbati de care altfel nici macar nu s-ar apropia, pentru ca ei detin puterea, asa cum tot prin mijloace economice sunt ingradite diverse activitati culturale, cum ar fi expozitiile de pictura. Nici nu este nevoie de legi antidemocratice, taierea finantarii fiind suficienta pentru a ucide din fasa initiativele cetatenesti care nu convin, a se vedea cum faimoasa criza economica creata artificial acum cativa ani practic a abolit o multime de drepturi si libertati constitutionale, acestea ramanand doar cuvinte frumoase pe o hartie.
Cu tristete in suflet cu aceste ganduri in minte si cu speranta ca s-ar mai putea schimba ceva in societatea asta am pictat tabloul de mai sus si am scris poezia de mai jos.


Imbratisate in lumea potrivnica lor ele se iubesc
Iar in jurul lor si muntii se prabusesc
Atat de vulnerabile, singure imporiva tuturor
Ele inca mai spera ca iubirea lor poate avea un viitor?

Atat de fragile, precum doua trestii in vant
Ele abia mai rezista pe o instabila limba de pamant
Imbratisate, una pe umarul celeilalte plangand
Ele au prabusirea in abis si vantul ce le va desparti in gand

Sunt doar doua femei intr-o lume mult prea dura
Precum doua gingase flori lipsite de lumina si caldura,
Ce se scutura vantul iernii si mor
Neputand lupta pentru iubirea lor

luni, 6 iulie 2015

O creatie a artistului german Peter Behrens pentru ziua sarutului

Creatia din imaginea de mai sus nu imi apartine. Azi, de ziua internationala a sarutului, m-am gandit sa postez acest sarut intre doua femei creat in 1898 de artistul german Peter Behrens. Se pare ca in Germania anului 1898 oamenii gandeau mult mai libera decat unii dintre cei din ziua de azi, care vor sa intoarca estul Europei in evul mediu.

vineri, 11 aprilie 2014

Atat de dulce, elemente safice in poezia lui Mihai Eminescu

Atat de dulce, pictura ulei pe panza
Cand am facut tabloul inspirat din poezia Atat de dulce de Mihai Eminescu am lucrat sub presiunea timpului pentru ca in doua 2 zile urma sa am expozitia de la Centrul Cultural Calderon. Ieri am revenit asupra acestui tablou si am mai lucrat la detalii. Mai sus este tabloul asa cum arata acum.
Despre aceasta poezie necunoscuta si cenzurata in scoli si despre viziunea lui Eminescu in ceea ce priveste persoanele cu alte orientari sexuale am mai scris, spre disperarea extremistilor de dreapta cu valente ortodoxe si plavoslavnice care il amesteca in mod abuziv pe Eminescu cu Corneliu Zelea Codreanu si alti legionari si ii pun in carca o viziune homofoba care nu-i apartinea. Eminescu avea homosexuali si lesbiene in cercul sau de prieteni si cunostea oameni cu alte orientari sexuale pe care nu-i judeca pentru asta si ii acceta asa cum sunt, dovada fiind chiar poezia "Atat de dulce"  Pentru cine nu cunoaste am repostat si poezia.

Mihai Eminescu - Atat de dulce 


Atât de dulce ești, nebuno,

Că le ești dragă tuturor,
Cunosc femei ce după ochii
Și după zâmbetul tău mor.



Femei frumoase și copile
Te-ar îndrăgi, te-ar săruta.
Tu ai iubirea tuturora ­
Și numai eu iubirea ta.



Un farmec blând de fericire
Tu răspândești oriunde-i sta ­
Ești fericirea tuturora
Și eu sunt fericirea ta.



De râzi, se desprimăvărează,
Învie totul unde-i sta,
Căci tu ești viața tuturora
Și numai eu viața ta.



De dragul tău și flori și oameni
Și stele să trăiască vor.
Pe mine mă iubești tu numai
Și numai eu doresc să mor.


marți, 8 aprilie 2014

Homoerotismul in pictura clasică - Jupiter si Callisto de Rosenthal

Oare Elena Mizulina și alți conservatori din estul Europei care sunt în stare să dea legi contra "propagandei homosexuale" ce ar zice de acest tablou? Sunt sigură că ei în insensibilitatea lor, nestiind să aprecieze arta, ar arunca la gunoi toată munca artistului, așa cum au făcut cre(s)tinii care au distrus opera poetei Sappho si cine știe câte alte creații ale unor artiști de care nici nu știm ca au existat si au creat și au ucis-o pe Hypatia

duminică, 12 ianuarie 2014

Desene cu lesbiene si controverse

Desenul de mai sus, la fel ca si multe alte creatii nascute din focul ce arde mocnit in sufletul meu probabil ca va irita multa lume dar asta nu m-a impiedicat sa-l fac si sa-l postez pe blog. Probabil ca multi romani ma vor injura dar asa cum am facut mii si mii de nuduri pana acum asa am facut si acest desen. Daca nu imi este permis sa fiu eu insumi, daca nu imi este permis sa fac ceea ce simt, daca nu imi este permis sa iubesc ma pot bucura de un singur lucru, de faptul ca inca nu mi-a interzis nimeni sa desenez si sa pictez si o voi face mereu, chiar daca voi fi judecata si criticata pentru ceea ce sunt.

Am creat pana acum aproape 4000 de desene prin care am dat viata iubirii pe care imi este interzis sa o am. Ani de zile nu am putut vorbi cu nimeni despre sentimentele mele, desenele fiind singura modalitate prin care m-am putut exprima. Nu mai eu stiu ce a fost in mintea mea si probabil ca daca nu as fi facut aceste desene as fi ajuns sa o iau pe cai gresite sau sa ma scufund in depresii.




Sunt un artist controversat dar nu ma voi lasa niciodata influentata sau intimidata de nimeni si de nimic si pentru nimic in lume nu voi renunta la arta mea

sâmbătă, 15 iunie 2013

Atat de dulce, poezia care atesta ca Mihai Eminescu nu era homofob


Poezia de Mai jos, Atat de dulce de Mihai Eminescu atesta ca poetul nu era homofob si chiar cunostea niste lesbiene care se simteau atrase de iubita lui si nu le judeca pentru asta. Pornind de la aceasta poezie am facut pictura de mai sus. Oare ce ar fi gandit si ce ar fi scris poetul daca ar fi stiut ca la mai bine de un secol dupa moartea sa inca o copila de 14-15 ani se va indragosti de aceeasi muza pe care el a iubit-o atat de mult incat ea este prezenta in aproape toata opera sa si o va picta in mii si mii de chipuri dorindu-si ea sa o tina in brate si sa o sarute?

Atât de dulce ești, nebuno,
Că le ești dragă tuturor,
Cunosc femei ce după ochii
 Și după zâmbetul tău mor.

Femei frumoase și copile
Te-ar îndrăgi, te-ar săruta.
Tu ai iubirea tuturora ­
Și numai eu iubirea ta.

Un farmec blând de fericire
Tu răspândești oriunde-i sta ­
Ești fericirea tuturora
Și eu sunt fericirea ta.

De râzi, se desprimăvărează,
Învie totul unde-i sta,
Căci tu ești viața tuturora
Și numai eu viața ta.

De dragul tău și flori și oameni
Și stele să trăiască vor.
Pe mine mă iubești tu numai
Și numai eu doresc să mor.


joi, 1 noiembrie 2012

O pictura controversata vanduta

Acesta tablou pictat doar cu cafea pe hartie de acuarela pentru care multi incuiati m-ar judeca aspru s-a vandut cu 250 RON dupa expozitia de la Harley Cafe, fiind una dintre cele mai apreciate lucrari din seria mea de tablouri pictate cu cafea. Tablourile pictate doar cu cafea si zahar au fost expuse in acest weekend la caefneaua Harley Cafe din zona Timpuri Noi.
Mai jos sunt cateva imagini de la aceasta expozitie









Related Posts with Thumbnails