Ma numesc Corina Chirila si am inceput sa desenez si sa pictez in anul 2000, cand aveam 13 ani, fiind inspirata de poezia Dorinta de Mihai Eminescu, poezie care m-a facut sa vad cu ochii mintii acea imagine de vis si sa-mi imaginez ca sunt eu acolo in codru in locul poetului.Imi place sa desenez si sa pictez toate lucrurile la care visez si la care nu pot sa ajung. Acest blog contine creatiile mele precum si trairile din spatele lor, acele sentimente si dorinte care m-au motivat
miercuri, 22 mai 2013
Ce face religia din mintea umana
sâmbătă, 9 iunie 2012
Cateva ganduri de ziua sfantului Kiril
![]() |
| Doua figuri emblematice pentru religiile abrahamice surori, Kiril, ucigand-o pe Hypatia si Osama Bin Laden care ii seama foarte mult, desen in creion |
![]() |
| Moartea Hypatiei, ucisa cu sange rece de crestinii condusi de Kiril, desen in creion |
marți, 1 mai 2012
Patriarhul Osama sau asemănarea izbitoare dintre creștinii ortodocși si talibani, desen in creion
Azi am mai facut un desen prin care vreau sa spun un singur lucru: Creștinii ortodocși nu sunt departe de talibani, creștinismul si islamul fiind doua religii abrahamice, surori, care au o serie de lucruri in comun intre care disprețul fata de femeie, războiul sfant in numele credinței si lupta contra cunoașterii si a adevărului, in ciuda faptului ca vorbesc mereu despre iubire, pace si înțelepciune, cuvinte care nu-i caracterizează absolut deloc. Creștinii ortodocși, începând cu babele de la biserica care insista in mod agresiv incarcand sa-i convingă si pe alții sa devina credincioși si terminând cu marile fete bisericești si din păcate si unii creștini care sunt băgați in politica care instiga la ura si discriminări de toate felurile, nu sunt departe de Osama si alții ca el care pun bombe si omoară omeni ca sa-si impună ei religia cu forța. Acesta si este motivul pentru care religiile abrahamice s-au răspândit ca un cancer pe planeta asta trăgând omenirea înapoi cu multe secole. Atât creștinismul cat si celelalte religii abrahamice s-au răspândit datorita agresivității lor, prin războaie “sfinte”, crime si diverse acte de cruzime.
duminică, 29 aprilie 2012
Sfantul Kiril si Osama Bin Laden
![]() |
| Doi "sfinti" reprezentativi pentru religiile abrahamice, desen in creion |
La fel ca si Osama Bin Laden "sfantul" Kiril a fost un criminal care a ucis cu sange rece o femeie si nu pe oricine ci pe Hypatia, un geniu al matematicii si al astronomiei si ordonat distrugerea bibliotecii din Alexandria.
Asemanartile intre crestinism, mai ales cel ortodox si islam sunt foarte multe, incepand cu purtarea valului pe cap de catre femei si misoginismul dus la extrem si terminand cu spiritul belicos, agresiv si distructiv si lupta impotriva cunoasterii si a adevarului in timp ce vorbesc in mod fals despre iubire, pace si intelepciune, cuvinte care nu-i caracterizeaza deloc pe adeptii religiilor abrahamice.
M-am dus acolo mai mult de dragul mamei mele care din păcate a luat-o foarte rău pe panta bolnăvicioasa a credinței.
După ce am coborât din mașina vecinilor mei primul lucru care m-a izbit a fost cântarea preoților care imi aducea aminte de musulmani si mă făcea sa mă simt ca intr-o tara islamica, la fel ca si baticul pe care trebuia sa-l port pe cap pentru ca a sa a zis sfântul Pavel ca trebuie sa poarte femeile in semn de supunere, de inferioritate, batic pe care am refuzat sa-l port.
Contactul cu oamenii adunați acolo mi-a lăsat o impresie dezagreabila. Erau tot felul de cersetori, babe nespalate si inculte si bolnavi psihic.
Acolo dupa ce am ascultat discrusul plictisitor al patriarhului Daniel in timpul caruia am cascat de nenumărate ori m-am așezat la coada pentru sfintele moaste. Am vrut sa plec dar mama si cu vecina cu care am fost acolo m-au rugat sa stau. Acolo am intrat in vorba cu doua femei foarte habotnice care stăteau si ele la coada si isi apărau cu agresivitate convingerile si spre marea mea surprindere când le-am citat din scrisorile lui Pavel către Corinteni am avut surpriza sa aflu ca dumnealor nici măcar nu au citit biblia pe motiv ca este… prea greu de inteles. Nu are rost sa ma gandesc ce IQ aveau si cate clase au absolvit daca nici măcar biblia pe care eu o citeam înainte sa intru in școala primara era mult prea greu de inteles pentru ele. Ma surprinde si faptul ca exista atatia oamenii care habar nu au in ce cred si se duc in fiecare duminica la biserica ca niste oi care merg dupa turma. Cum poti sa crezi in ceva fara ca măcar sa știi despre ce e vorba? E ca si cum te-ai inscrie intr-un partid sau intr-o alta organizatie fara sa-i cunoști statutul si doctrina, te-ai angaja la o firma fara știi o iota despre domeniul de activitate al acelei firme sau te-ai duce pe front fara sa stii pentru cine lupți.
Eu am citit biblia cu si pot spune ca după ce am citit-o si am văzut cat de stupida si ridicola e am scăpat definitiv si de ultima farama de credința care mai rămăsese in străfundurile mintii mele si am devenit total imuna la religie pentru ca mi-am dat seama ca biblia nu este altceva decât o adunătura de texte puerile si subiective scrise de diverși oameni destul de primitivi si inapoiati, multi dintre ei suferind de schizofrenie sau alte boli psihice, in nici un caz cuvântul lui Dumnezeu. Daca Dumnezeu e atotsiutor cum poate spune ca lumea fost facuta in 6 zile cand vietii i-au trebuit 3 miliarde de ani ca evolueze? E clar ca aberatiile din biblie nu vine de la Dumnezeu cel atotputernic si atatstiutor ci de la niște oameni care nu aveau mare lucru in cap.
După ce am înghițit tot gunoiul informațional al credincioșilor din jur care încercau sa ma convinga sa ma apropii de biserica si insistau intr-un mod foarte agresiv si am vazut moastele, o simpla bucata de carne de om, am plecat de acolo cu o durere cumplita de cap si plina de draci desi mama si cu vecina se rugau de mine sa raman acolo pana se intra in altar. Dupa ce ca ma durea deja capul mai trebuia sa mai stau si in soare sa ascult discursul interminabil al patriarhului Daniel.
sâmbătă, 21 aprilie 2012
Crucea, simbol al mortii
Cu ceva timp in urma o ruda credincioasa mi-a facut o deosebita neplacere facandu-mi cadou o cruciulița de purtat la gat. Pentru ca calul de dar nu se cauta la dinti si nu e frumos sa refuzi nu am zis nimic dar imi venea sa iau acea cruce si sa o arunc sau sa o dau mai departe la altii.
Stau si ma uit la crestini cum se roaga la un instrument de tortura pe care au murit multi oameni, inclusiv IIsus Hristos, crucea pe care romanii răstigneau oameni si ii lasau sa moara in chinuri acolo. Pentru mine crucea este un simbol al morții si isi găsește locul doar in cimitir, deși eu as prefera sa am o simpla piatra funerara fara cruce la mormânt.
Crucea sugerează moartea si din acest motiv am desenat scheletul crucificat de mai sus.
marți, 17 aprilie 2012
Moartea Hypatiei
![]() |
| Moartea Hypatiei, desen in creion |
Hypatia din Alexandria fost una dintre mințile luminate ale antichității, o femeie pasionata de matematicile superioare si de astronomie care a elaborat o serie de teorii matematice si a inventat hidrometrul, folosit pentru a determina densitatea materialelor, diverse dispozitive pentru calcularea poziției corpurilor cerești la o anumita data, instrumente muzicale si multe alte invenții. Din păcate o mare parte din munca ei s-a pierdut odată cu arderea bibliotecii din Alexandria.
In anul 415 după Hristos, cand Hypatia se întorcea acasă creștinii conduși de sfântul Kiril au atacat-o, au dezbrăcat-o, au tarat-o așa goala prin oras ca sa o umilească, probabil au si violat-o, au jupuit-o de vie in fata unei biserici si i-au ciopârțit corpul după care i-au dat foc. Tot ei in misoginismul lor au fost cei care au distrus o mare parte din opera ei așa cum au distrus si poeziile scrise de Sappho ca sa nu cumva sa ramana in istorie un lucru de valoare făcut de o femeie care sa le darame teoriile lor misogine. Din cauza unor oameni ca ei s-au pierdut foarte multe lucruri create de femei si in ziua de azi se găsesc destui care sa spună ca nu au existat femei de geniu in istorie si ca femeile nu au realizat niciodată nimic fiind incapabile sa faca ceva de calitate.
Sfantul Kiril a fost un criminal si un ticălos, in niciun caz un om bun si plin de iubire care sa raspandeasca pacea, armonia si iubirea in jurul sau, un psihopat, un sadic care a violat si a ucis cu sânge rece o femeie, si nu orice femeie ci un geniu al matematicii si al astronomiei. Acest lucru este revoltător si ar trebui sa fie mult mai bine cunoscut.
Tot acești creștini primitivi si retrograzi au distrus si biblioteca din Alexandria pentru ca acolo erau foarte multe texte științifice unde se scria ca Pamantul e rotund, face parte dintr-un sistem solar cu 9 planete si se invarteste in jurul soarelui, ca speciile au evoluat in milioane de ani si multe alte adevăruri care contraziceau tâmpeniile din biblie si nu le conveneau creștinilor. Creștinii au fost mereu cei mai mari dușmani ai cunoașterii mergând după principiul “crede si nu cerceta” si din cauza asta au fost arși pe rug o mulțime de oameni care au îndrăznit sa spună ca Pamantul e rotund sau sa se ocupe de știința, o mulțime de alchimiști si “vrăjitoare”. Sa nu uitam ca povestea din geneza cu pomul cunoașterii a fost inventata tot de niște oameni care aveau interesul sa tina populația in neștiința si întuneric pentru a domina si a controla masele, nu de Dumnezeu. Creștinii urau de moarte oamenii cu o inteligenta peste medie, vrăjitoarele care de fapt puteau sa fie persoane cu puteri paranormale, femeile care încercau sa-si depaseasca condiția, homosexuali si lesbienele si cam toate elementele rebele care ieșeau din normele lor rigide. Religiile abrahamice au fost o adevărata frâna in calea progresului si daca nu ar fi existat ele oamenii ar fi zburat printre stele in ziua de azi si clonarea ar fi fost libera oamenii putând sa aibă copii obținuți si pe cale artificiala, prin clonare, folosind gameți din celule stem prelevate de la un partener de același sex sau chiar prin inginerie genetica si ar fi fost permis si sa se folosească aparate care pot înlocui uterul mamei, unde embrionii sa se dezvolte pe perioada celor 9 luni.
Deși încercau sa para niște sfinți vorbind mereu despre iubire si pace primii creștini au fost niște sălbatici si niște criminali care s-au impus prin violenta si agresivitate, lucru specific pentru toate religiile abrahamice, religii caracterizate de misoginism, agresivitate (a se vede Jihadul islamic) si discursuri false si ipocrite despre iubire, pace, armonie si înțelepciune. La fel ca si musulmanii si alți adepți ai religiilor abrahamice creștinii au fost si sunt extrem de misogini si au ucis-o pe Hypatia pentru ca era femeie si nu le convenea ca o femeie sa ridice puțin capul si sa facă ceva mai bine decât mulți barbati in loc sa se supună bărbatului cum a zis sfantul Pavel care nu se deosebea mult de criminalul de Kiril. Din acelasi motiv crestinii au distrus si o mare parte din creatia poetei Sappho si cine stie cate opere de arta, inventii si texte stiintifice realizate de femei. Adeptii religiilor abrahamice vad femeia ca pe ceva inferior, si se simt loviți in orgoliul lor de masculi dominanți daca o femeie face ceva mai bine decât ei ceea ce dovedește ca doctrina lor nu provine de la un dumnezeu metafizic atotștiutor si a tot puternic ci din propriile lor instincte de cocoși care nu suporta sa fie concurați de o femeie. Ei sunt cei care susțin ca femeia nu e om.
Desenul este șocant dar tot nu reda toata cruzimea cu care creștinii au comis aceasta crima oribila si ar trebui sa-l vadă in primul rând femeile care se duc cu regularitate la biserica si cred tot ce scrie in biblie si se roagă mereu la acest Dumnezeu pe care oameni ca Moise, Pavel si Kiril l-au creat după chipul si asemănarea lor (si nu invers), un Dumnezeu mincinos, fals, dictatorial, dominant, misogin si intolerant care exista doar pentru oile naive care cred in el. Toate femeile care se duc in fiecare Duminica la biserica ar trebui sa știe cum gândeau oamenii care au inventat religia lor si au scris biblia, cum mințeau când vorbeau despre iubire pace si înțelepciune in timp ce instigau la ura si omorau cu sânge rece când se simțeau loviți in orgoliul lor de cimpanzei dominanți, cum calcau in picioare femeile si feminitatea pentru ei o femeie valorând mai puțin decât o cămila si cum disprețuiau adevărul.
luni, 16 aprilie 2012
Sfintii apostoli Petru si Pavel
![]() |
| Sfintii apostoli Petru si Pavel |
Despre faptele care ar indica homosexualitatea reprimata a sfantului Pavel am mai vorbit in postarile anterioare si se pare ca si Petru, pe langa faptul ca era extrem de misogin, avea niste tendinte bisexuale pentru ca in ciuda faptului ca a fost casatorit, devenea extrem de gelos cand o femeie se apropia de Iisus Hristos zicand ca femeile sunt inferioare, nedemne de viata si nu au ce cauta in preajma apostolilor, fapte consemnate in Evanghelia dupa Toma: "Mariham (n.r. - personajul a fost identificat de specialişti drept Maria Magdalena) să plece dintre noi, căci femeile nu sunt demne de viaţă" la care Iisus Hristos a raspuns: "Eu însumi o voi conduce spre a o face bărbat, pentru ca şi ea să devină un spirit viu asemenea vouă, bărbaţilor. Căci orice femeie care va deveni bărbat va intra în Împărăţia Cerurilor".
Atat sfantul Petru cat si Pavel erau de un misoginism extrem considerand ca femeia este murdara, inferioara si nedemna de viata si pe deasupra erau si extrem de homofobi, toate astea din cauza ca chiar ei aveau niste tendinte homosexuale reprimate si nu se acceptau asa cum erau si ii urau de moarte pe cei care faceau ce simteau si erau fericiti asa, fiind in acelasi timp imvidiosi si gelosi pe femei, pe care la nivel instinctiv le percepeau ca pe niste concurente, ei avand creiere mai mult sau mai putin feminizate.
Daca punem cap la cap icoanele bizantine de mai sus in care sfintii Petru si Pavel sunt mult prea apropiati si intimi pentru doi barbati heterosexuali, pasajele din biblie in care Pavel spune ca "pe toti ne ispiteste satana spre pacatul sodomiei", fraza prin care se da singur de gol si da dovada de o foarte mare ignoranta ajungem la concluzia ca Petru si Pavel erau homosexuali, aveau chiar o relatie homosexuala care mergea in virtutea instinctelor desi ei fie nu acceptau nici ruptul capului acest lucru fie o ascundeau cu grija fata de altii pentru a nu pata imaginea lor pura, neprihanita de sfinti. Pavel era homosexual sau bisexual si depunea mereu un efort autodistructiv de infranare a pornirilor sexuale si credea ca toata lumea este ca el si ca toti trebuie sa procedeze ca el.
Este trist ca un asemenea om frustrat, agresiv si extrem de misogin care vorbea mereu in mod fals despre iubire in timp ce nu era in stare sa se iubeasca nici macar pe el si ii dusmanea si ii ura pe cei care erau in armonie cu propriul corp si cu propria persoana asa cum isi ura si propriul corp (el a inventat expresia "mintea carnii") a putut face atata rau influentand miliarde de oameni naivi si needucati care i-au citit textele nascute din propriile frustrari si framantari interioare crezand ca sunt insuflate de Dumnezeu si le-au luat drept litera de lege. Acest personaj odios, misogin si homofob care era in stare sa dea cu piatra cum vedea o femeie care incearca sa ridice apul putin mai sus decat statutul sub uman in care era bagata sau un om fericit car chiar stia sa iubeasca si sa fie in armonie cu propria persoana si cu cei din jur a fost unul dintre primitivii care au scris biblia, si din pacate cel mai influenti.
Toti cei care iau biblia drept litera de lege si nu stiu decat sa judece si sa arunce cu piatra ar trebui intai sa stie cine a fost Pavel, unul dintre oamenii din spatele cartii cartilor care in niciun caz nu a fost data de Dumnezeu ci a fost scrisa de niste oameni agrsivi si intoleranti de pe urma carora are de tras o omenire intreaga si in primul rand femeile care se duc la biserica ar trebui sa stie ce gandeau sfintii apostoli Petru si Pavel despre femei pe care le considerau inferioare, murdare, pacatoase, nedemne de viata, pentru ei o femeie valorand mai putin decat un animal, iar tot sfantul Pavel a fost cel care a zis ca femeiea trebuie sa aiba capul acoperit si sa fie supusa barbatului, sa stea sub papucul lui, sa nu aiba niciun cuvant de spus si sa nu cumva sa-i invete pe altii ceva (dupa mintea lui Pavel nicio femeie nu ar fi trebuit sa fie profesoara) sau sa fie sefa peste un barbat. Dupa mintea misogina alui Pavel femeia trebuia sa fie un fel de sclava a barbatului ca femeile musulmane. Acesti oameni care au scris biblia inspirati de propriile framantari interioare, deliruri si voci pe care le auzeau in cap (multi dintre ei sufereau de scizofrenie), in niciun caz nu inspirati de Dumnezeu au facut un imens rau omenirii pentru ca din cauza lor au aparut religiile abrahamice, niste religii agresive care in timp ce vorbesc in mod ipocrit despre iubire pentru a capta si a controla masele instiga la ura si la razboi, de la vanatoarea de vrajitoare din evul mediu, oprimarea femeilor si vesnica vanatoare de "sodomiti" care in religiile abrahamice sunt vanati mai rau decat criminalii uitandu-se ca chiar in sanul bisericii incepand cu Petru si Pavel este plin de persoane cu alte orientari sexuale, dar care nu recunosc, pana la jihadul pe care il fac musulmanii si in ziua de azi. Realigiile abrahamice s-au impus nu pentru ca asa a vrut Dumnezeu ci datorita agresivitatii lor, Am fi trait intr-o lume mai buna daca nu ar fi existat religiile abrahamice cu tot misoginismul si cu toata intoleranta lor.
vineri, 13 aprilie 2012
Ipocrizie bizantina
![]() |
| Sfintii pestru si pavel in ipostaze mult prea tandre pentru doia barbati heterosexuali intr-o icoana clasica in stil bizantin |
Stau si ma uit la icoanele bizantine cat de nenaturale, false si pline de misoginism si ipocrizie sunt, cat de imbracata este Maica domnului, ca o femeie musulmana care poarta burqa, si cat de bine sunt acoperite capetele personajelor de sex feminin astfel incat sa nu se vada nici macar un fir de par, cat de infofolit este pruncul din bratele sfintei fecioare, cat de ridicole si nenaturale sunt pozitiile sfintilor si mai ales cum prezinta icoanele lucruri pe care biserica le condamna si le judeca aspru pe nedrept, cum ar fi relatia foarte stransa, chiar intima dintre sfintii Petru si Pavel si sarutul dintre Iuda si Iisus.
![]() |
| Iuda il saruta pe Iisus Hristos PE BUZE intr-o icoana veche bizantina |
In aceste icoane se vede in primul rand misoginismul abrahamic, intalnit intr-o forma putin mai accentuata si la musulmani. La fel ca si musulmanii crestinii considera ca femeia este inferioara si murdara si frumusetea ei trebuie sa fie ascunsa in spatele hainelor largi. In reprezentarile bizantine femeia este mereu acoperita din cap pana in picioare si hainele ei nu lasa sa se vada decat fata si mainile. Mai uit la o icoana a Maicii Domnului cu pruncul si ma mir cum de nu curgeau apele pe ea si cum nu murea de cald infofolita in halul asta in caldura din Israel. Cei care au conceput aceste icoane au fost atat de misogini si ipocriti incat au facut pieptul fecioarei plat, fara sani si acoperit de 3 straturi de haine. P:robabil ca micutul Iisus era alptat prin haine sau nu avea nevoie de lapte hranindu-se doar cu iubirea divina si cu energiile necreate ale lui Dumnezeu.
Crestinii in loc sa iubeasca femeia asa cum a fost ea lasata de natura sau de Dumnezeu sau de cine vreti voi, o dispretuiau si o considerau o ispita si o sursa a pacaturului, incepand cu Eva care in credinta lor a fost cea care l-a indemnat pe Adam sa cada in pacat. Crestinii in loc sa vada corpul femeii ca pe ceva natural si frumos, nimic mai mult, il pervertesc, il asociaza cu imoralitatea si desfraul, asa cum fac si cei care confunda nuditatea artistica cu pornografia si obscenitatea. Crestinii deformeaza gandirea oamenilor si mai ales a femeilor facandu-i sa-si dispretuiasca propriul corp, propria natura.
| Fecioara Maria nud, o altfel de icoan a Maicii Domnului care a scandalizat foarte multi crestini puritani |
Dupa parerea mea o icoana cu fecioara Maria nud fara conotatii sexuale nu o face pe aceasta mai putin sfanta si mai putin curata decat una cu ea imbracata ca o araboaica, doar o arata in toata splendoarea si naturaletea ei. Murdar nu este nudul feminin ci gandurile celor care il privesc intr-o maniera sexuala pervertindu-l. Nudul nu este pervers. Nudul este pervertit de unii dintre noi.
Mai jos este o icoana a Maicii Domnului care o prezinta pe aceasta in timp ce alapteaza pruncul, intr-un mod cat mai realist si natural posibil, asa cum alapteaza toate femeile. Am facut desenul in iarna si bineinteles ca pana acum a adunat foarte multe critici si reactii negative de la crestini.
| O icoana a Maicii Domnului in timp ce alapteaza, desen in pix |
Revenind la bizantini acestia nu au facut altceva decat sa traga inapoi Grecia, care fusese mult mai civilizata si mai deschisa la minte in antichitate, cand existau tot felul de filosofi poeti si oameni de stiinta.
![]() |
| Sappho, o poeta din Grecia antica ale carei creatii au fost distruse de crestini |
Crestinii au fost cei care au ucis-o cu sange rece pe Hypatia, o mare matematiciana, o femeie cu o minte de geniu, au ars biblioteca din Alexandria, au distrus operele poetei Sappho pentru ca au fost scrise de o femeie, ceea ce lor, la cat de misogini erau, nu le convenea, au ingropat descoperiri stiintifice si au cufundat lumea in ignoranta.
![]() |
| Sappho, pictura ulei pe panza |
Bizantinii au ars si au distrus mai cea mai mare parte a poeziilor poetei Sappho din Grecia antica dar in acelasi timp pictau icoane cu sfinti in ipostaze mult prea tandre pentru doi barbati heterosexuali, ceea ce arata cat de ipocriti sunt crestinii. Pentru ei erau imorale poeziile in care Sappho canta femeia si ridica in slavi feminitatea dar nu era imoral ca o femeie sa fie considerata o fiinta inferioara si tratata ca un simplu accesoriu al barbatului util doar pentru reproducere, valorand mai putin decat o camila. Sappho a fost in primul rand o feminista si asta i-a infuriat la culme pe crestinii din Bizant care urau femeile, pur si simplu le dispretuiau, calcau in picioare tot ce era feminin. Cine stie cate alte femei valoroase impreuna cu realizarile lor au fost sterse din istorie de acesti cres(s)tini misogini.
Crestinismul a schimbat istoria Greciei si a schimbat-o in rau, nu in bine, chiar si grecii din ziua de azi fiind trasi inapoi de ortodoxia lor rigida. Ei au muntele Athos, unde accesul femeilor este strict interzis si desi nu o recunosc este plin de calugari homosexuali care in acelasi timp ii judeca pe altii, insiga la urma impotriva homosexualilor declarati si impacati cu propria orientare sexuala care au si ei un partener stabil pe care il iubesc, si pun umarul la interzicerea casatoriilor intre persoane de acelasi sex, ei au atatea biserici ortodoxe, ei sunt cei care trag toata Europa in jos din cauza asta. Nu intamplator criza economica din Europa a luat forma cea mai urata in Grecia si Romania, doua tari puternic marcate de ortodoxia aceasta care nu este departe de talibanismul din Afganistan ca ideologie. In aceste tari ortodoxe biserica inghite foarte multi bani contribuind la subminarea economiei. Am ajuns de nu avem bani ca sa dam pensii dar avem bani ca sa construim catedrala mantuirii nemului si preotii au salarii mai mari decat doctorii. Daca nu se face ceva pentru a scapa tara ce acest flagel o sa ajungem ca Afganistanul, Iranul si alte republici islamiste conduse dupa reguli religioase irationale, misogine, nestiintifice si in ultima instanita impotriva progresului civilizatiei. Ortodoxia nu este departe de islam.
vineri, 23 martie 2012
Botezul lui Iisus Hristos, desen in creion
duminică, 4 martie 2012
Iisus Hristos si Iuda cerandu-si iertare
miercuri, 29 februarie 2012
Crimele comise de creștini in evul mediu - Arderea pe rug a unei vrăjitoare cu barba
Acesta este un desen in creion reprezentând unul dintre multe acte de cruzime comise de creștini in evul mediu, in numele credinței intr-un Dumnezeu pe care pana la urma tot oamenii l-au inventat pentru a controla mai ușor prostimea.
După cum am zis si in postările anterioare creștinii au ucis foarte mulți oameni in numele credinței, mai ales in evul mediu când foarte mulți oameni de știința printre care si Giordano Bruno au fost arși pe rug pentru ca au îndrăznit sa sustina ca Pamantul este rotund in loc sa meargă după dictonul “Crede si nu cerceta”. Deși vorbește mereu numai despre iubire, pace si înțelepciune religia a instigat si instiga in continuare la ura si nu de puține ori a dus chiar la războaie in care au murit mulți oameni. Creștinismul a tras lumea înapoi si a acționat ca o veritabila frâna in calea progresului civilizației umane. In evul mediu oamenii care mai aveau ceva in cap si se ocupau de știința si nu înghițeau teoria cre(s)tina erau acuzați de erezie sau vrăjitorie si uciși cu sânge rece. Pasajele din biblie in care se vorbește despre vrăjitorie ca despre un păcat de moarte au stat la baza acestei vanatori de vrăjitoare.
“Vrăjitoarele” din evul mediu nu erau altceva decât niște femei care refuzau sa stea toata viața la cratița sub papucul bărbatului si sa se duca la biserica in fiecare duminica luând de buna tot ce scrie in biblie si mai citeau si altceva in afara de “cartea cartilor” fiind preocupate de știința la fel ca si alchimiștii care si ei ajungeau destul de des sa fie condamnați pentru vrăjitorie..
Creștinii care dominau lumea prin teroare in evul mediu erau foarte intoleranți si eliminau toate personajele care ieșeau in evidenta prin ceva, tot ce nu se încadra in norma lor rigida, toate elementele rebele care aveau prea mult creier pentru a crede si a nu cerceta si ii făceau sa se simtă amenințați.
In acest desen este o femeie care a fost arsa pe rug pentru vrăjitorie. Aceasta femeie era o alchimista care tot încerca sa descopere elixirul tinereții si mai era preocupata si de planetele sistemului solar si mecanica cereasca, ea știind ca Pamantul este rotund, si in loc sa se mărite si sa accepte un statut inferior ca multe alte femei de pe vremea aceea a ales calea ingrata a matematicii, a astronomiei si a chimiei. Ea nu a acceptat cererile in casatorie primite de la diverși barbati si a evitat orice legătura intima cu ei pentru ca nu simțea nici-o chemare in direcția asta. In loc sa se căsătoreasca si sa se duca mereu la biserica ea a ales sa se izoleze de lume, singura ființa care era mereu aproape de ea si o susținea in tot ce făcea fiind o tanara care ajunsese si ea vrăjitoare după ce a reușit sa fuga de la o nunta aranjata de alții, o casatorie impusa cu un bărbat pe care nu-l iubea deloc si nu se vedea fericita alături de el.
Chiar si simplul fapt ca o femeie avea tupeul sa-si depaseasca condiția si sa contrazică teoriile puerile si ridicole din biblie i-a iritat la culme pe creștini. Vrăjitoarea mea nu era deloc ca alte femei si probabil ca aceasta a fost unul dintre factorii care au scos-o din societatea rigida si intoleranta îndreptând-o spre “vrăjitorie”. Ea avea barba si par pe piept si pe burta si nu o atrăgeau deloc barbatii. Intr-o zi inchiziția a prins-o si a condamnat-o pentru vrăjitorie, prezenta bărbii fiind considerata un semn de la diavol.
In acest desen am surprins momentul când vrăjitoarea cu barba a fost arsa pe rug in timp ce toata prostimea din oraș se adunase ca la spectacol, toți cu cruci in mana si rugandu-se la Dumnezeu, si singura prietena a vrăjitoarei fiind ținuta de mai mulți slujitori ai bisericii, tipa ca din gura de șarpe si cu ochii in lacrimi ii implora pe inchizitori sa nu aprindă focul. S-ar fi dus sa o salveze dar nu putea pentru ca ei o țineau ca pe un animal si nu o lăsau sa se miște.
Acest desen ilustrează cat de duri, cruzi si intoleranți erau creștinii si cat rău au putut sa facă cu credința lor care s-a răspândit ca un virus mental, ca un cancer, ca o molima. Din cauza creștinismului in evul mediu oamenii erau omorați pentru orice ii făcea diferiți, si daca aveau o inteligenta peste medie, si daca nu arătau ca ceilalți, si daca nu se încadrau in ceea ce era tipic pentru o femeie sau pentru un bărbat.
Aceasta vrăjitoare a existat. In scrierile din perioada evului mediu sunt consemnate cazuri de vrăjitoare cu barba si par pe piept precum si cu diverse forme de intersexualitate, indivizi care o luau pe calea asta in mare măsura si pentru ca societatea nu-i accepta, mulți dintre ei cu o inteligenta peste medie.









