Se afișează postările cu eticheta femei. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta femei. Afișați toate postările

joi, 31 iulie 2014

Doua fete care se iubesc

Tabloul meu pictat cu cafea prin care am reprezentat o fragila iubire intre doua femei in bataia vantului s-a vândut la târgul Expo Bazar Art dar am mai facut facut un tablou in acrilice pe panza avand acelasi subiect.
Picturile spun o poveste trista despre doua fete care se iubesc. Iubirea lor e tot ce au intr-o lume agresiva si ostila. Vantul bate spulberand totul si pamantul nesigura se cu tremura si se crapa, fugindu-le de sub picioare. Oare va supravietui iubirea lor atata timp cat nu are nicio baza sau se vor prabusi amandoua, niciuna dintre ele neavand forta necesara pentru a mentine aceasta iubirea in viata? Oare sentimentele lor pure si intaltatoare le vor uni in continuare sau vor fi zdrobite transformandu-se in suferinta? Despre aceasta pictura facuta cu cafea si gandurile si sentimentele care m-au inspirat am mai scris si de fiecare data cand ma gandesc la acest subiect imi vine sa plang.
Pictura prezinta o realitate trista. Am cunoscut foarte multe fete si femei care nu au un loc de munca nu au banii lor, de o casa a lor nici nu poate fi vorba, si nu pot fi cu adevarat independente si stapane pe vietile lor si am fost si eu in aceasta situatie. Ani de zile am cautat fara succes un loc de munca si tot ce incercam sa fac era sortit esecului si imi mai si ziceau rudele si diverse cunostiinte ca o femeie nu face nimic fara sa aiba un barbat alaturi, ca fara un barbat puternic o mananca cainii si ca trebuie neaparat sa imi gasesc un iubit si ma gandeam cum ar fi daca as fi cu cineva in aceeasi situatie cu mine. Oare poate supravietui o iubire intre doua fiinte aflate in aceasta situatie atata timp cat nu are nicio baza? Poate par materialista dar adevarul crud este ca atunci ca nu avem independenta financiara nu ne putem trai viata asa cum ne dorim, oricat de mult am vrea si sfarsim in durere si lacrimi, iar intr-o perioada de criza economica multi dintre noi ajung sa fie inrobiti prin mijloace economice.

sâmbătă, 8 martie 2014

Ganduri de ziua femeii - Ce viitor poate avea o iubire intre doua femei intr-o lume a barbatilor?

O iubire intre doua femei, pictura facuta cu cafea
Azi, de 8 martie, ziua femeilor, am fost trista gandindu-ma la toata gargara feminista care s-a facut si se face fara niciun efect in timp ce mitul femeii independente si puternice pare sa fie spulberat de nenumaratele exemple de femei care au ajuns celebre si pline de bani nu prin munca si prin forte proprii ci tot prin barbati. Presa este plina de exemple de astfel de femei "de succes", unele dintre ele fiind date si ca exemplu de femei emancipate independente si puternice. Eu una voi crede in asemena povesti abia cand voi vedea o femeie care a ajuns in politica, a dezvoltat o afacere de succes, are o functie mare sau si-a construit o vila si nu a avut niciodata un iubit, pana atunci totul e doar gargara de 2 bani. Initial 8 martie a fost ziua egalitatii de sanse in munca intre femei si barbati dar cu timpul, mai ales la noi in tara semnificatia s-a pierdut si sarbatoarea fost denaturata fiind transformata in ziua femeii care sta la cratita sau la barfe si nu mai face nimic altceva, a mamei si a barbatilor bine lucrati la sala afisati in locul faimoaselor fete de la pagina 5. Ne intrebam cu misoginism de ce sunt fetele materialiste si le judecam pentru asta dar oare le oferim sansa de a se ridica prin propria lor munca fara sa depinda de altii? Oficial se spune ca in tara noastra femeile nu sunt discriminate dar realitatea este cu totul alta. Pana acum am cunoscut foarte multe fete si femei care nu lucreaza, nu au nicio sursa de venit si sunt intretinute de parinti sau de iubit/sot si nici macar una care lucreaza intr-un domeniu de varf sau a inceput o afacere prin forte proprii. Oare e o intamplare? Eu stiu ce discriminari se fac in IT si in alte domenii tehnice unde salariile sunt mult mai mari decat in alte sectoare ale economiei si de multe ori se intampla ca fetele/ femeile sa fie respinse din start considerandu-se ca nu sunt bune sau sa plece de buna voie din cauza hartuirii sexuale. In Europa s-au facut statistici din care reiese clar ca femeile castiga in medie mult mai putin decat barbatii.
Rudele mele mereu imi spun ca o femeie nu va realiza niciodata nimic fara un barbat langa ea, lovindu-ma si intristandu-ma si mai rau cu cuvintele lor.
Azi am fost foarte trista intrebandu-ma oare ce viitor poate avea o relatie intre doua femei atat timp cat si pentru o femeie singura e atat de greu si sa se mentina la un nivel de subzistenta, nu mai vorbesc sa realizeze mai mult, sa isi permita sa inceapa o afacere sau sa-si faca o casa. Numai eu stiu cat de lovita e o femeie singura, cu adevarat independenta, care chiar isi doreste sa faca ceva prin forte proprii. Pictura de mai sus ilustreaza cel mai bine aceasta realitate: doua femei care se iubesc dar nu au nimic decat iubirea ce le uneste. Ele stau imbratisate in vant, atat de fragile, pe un teren nesigur ce se prabuseste, fara o baza stabila. Oare va rezista iubirea lor sau se vor prabusi amandoua?

miercuri, 6 noiembrie 2013

O iubire intre doua femei

Ele se iubesc si se au una pe alta intr-o lume ostila, in bataia vantului, pe un pamant nesigur care se cutremura, se crapa, se prabuseste si le fuge de sub picioare. Ele sunt atat de firave, atat de singure stau imbratisate, aproape una de alta desi totul in jur se opune. Oare va rezista iubirea lor fragila intr-o lume atat de dura?
Pictura de mai sus a fost facuta folosind doar cafea, zahar si ciocolata si prezinta un sentiment pe care l-am trait pana acum si un gand care mi-a trecut prin minte de nenumarate ori, fiind influentat si de cei din jur care imi ziceau  mereu ca o femeie trebuie neaparat sa aiba un barbat puternic si descurcaret langa ea pentru ca altfel se alege praful si o mananca cainii si cand o privesc aproape ca imi vine sa plang. Am avut perioade cand nu aveam un loc de munca, orice incercam sa fac era sortit esecului, nu aveam bani si ma simteam foarte slaba si neajutorata si ma gadean cum ar fi daca as avea alaturi pe cineva exact ca mine. Oare ce am face noi amandoua? Ne-am prabusi impreuna? Ce viitor ar putea avea o relatie fara nicio baza?
Related Posts with Thumbnails