Tabloul meu pictat cu cafea prin care am reprezentat o fragila iubire intre doua femei in bataia vantului s-a vândut la târgul Expo Bazar Art dar am mai facut facut un tablou in acrilice pe panza avand acelasi subiect.
Picturile spun o poveste trista despre doua fete care se iubesc. Iubirea lor e tot ce au intr-o lume agresiva si ostila. Vantul bate spulberand totul si pamantul nesigura se cu tremura si se crapa, fugindu-le de sub picioare. Oare va supravietui iubirea lor atata timp cat nu are nicio baza sau se vor prabusi amandoua, niciuna dintre ele neavand forta necesara pentru a mentine aceasta iubirea in viata? Oare sentimentele lor pure si intaltatoare le vor uni in continuare sau vor fi zdrobite transformandu-se in suferinta? Despre aceasta pictura facuta cu cafea si gandurile si sentimentele care m-au inspirat am mai scris si de fiecare data cand ma gandesc la acest subiect imi vine sa plang.
Pictura prezinta o realitate trista. Am cunoscut foarte multe fete si femei care nu au un loc de munca nu au banii lor, de o casa a lor nici nu poate fi vorba, si nu pot fi cu adevarat independente si stapane pe vietile lor si am fost si eu in aceasta situatie. Ani de zile am cautat fara succes un loc de munca si tot ce incercam sa fac era sortit esecului si imi mai si ziceau rudele si diverse cunostiinte ca o femeie nu face nimic fara sa aiba un barbat alaturi, ca fara un barbat puternic o mananca cainii si ca trebuie neaparat sa imi gasesc un iubit si ma gandeam cum ar fi daca as fi cu cineva in aceeasi situatie cu mine. Oare poate supravietui o iubire intre doua fiinte aflate in aceasta situatie atata timp cat nu are nicio baza? Poate par materialista dar adevarul crud este ca atunci ca nu avem independenta financiara nu ne putem trai viata asa cum ne dorim, oricat de mult am vrea si sfarsim in durere si lacrimi, iar intr-o perioada de criza economica multi dintre noi ajung sa fie inrobiti prin mijloace economice.
Ma numesc Corina Chirila si am inceput sa desenez si sa pictez in anul 2000, cand aveam 13 ani, fiind inspirata de poezia Dorinta de Mihai Eminescu, poezie care m-a facut sa vad cu ochii mintii acea imagine de vis si sa-mi imaginez ca sunt eu acolo in codru in locul poetului.Imi place sa desenez si sa pictez toate lucrurile la care visez si la care nu pot sa ajung. Acest blog contine creatiile mele precum si trairile din spatele lor, acele sentimente si dorinte care m-au motivat
Se afișează postările cu eticheta femei. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta femei. Afișați toate postările
joi, 31 iulie 2014
sâmbătă, 8 martie 2014
Ganduri de ziua femeii - Ce viitor poate avea o iubire intre doua femei intr-o lume a barbatilor?
![]() |
| O iubire intre doua femei, pictura facuta cu cafea |
Rudele mele mereu imi spun ca o femeie nu va realiza niciodata nimic fara un barbat langa ea, lovindu-ma si intristandu-ma si mai rau cu cuvintele lor.
Azi am fost foarte trista intrebandu-ma oare ce viitor poate avea o relatie intre doua femei atat timp cat si pentru o femeie singura e atat de greu si sa se mentina la un nivel de subzistenta, nu mai vorbesc sa realizeze mai mult, sa isi permita sa inceapa o afacere sau sa-si faca o casa. Numai eu stiu cat de lovita e o femeie singura, cu adevarat independenta, care chiar isi doreste sa faca ceva prin forte proprii. Pictura de mai sus ilustreaza cel mai bine aceasta realitate: doua femei care se iubesc dar nu au nimic decat iubirea ce le uneste. Ele stau imbratisate in vant, atat de fragile, pe un teren nesigur ce se prabuseste, fara o baza stabila. Oare va rezista iubirea lor sau se vor prabusi amandoua?
miercuri, 6 noiembrie 2013
O iubire intre doua femei
Ele se iubesc si se au una pe alta intr-o lume ostila, in bataia vantului, pe un pamant nesigur care se cutremura, se crapa, se prabuseste si le fuge de sub picioare. Ele sunt atat de firave, atat de singure stau imbratisate, aproape una de alta desi totul in jur se opune. Oare va rezista iubirea lor fragila intr-o lume atat de dura?
Pictura de mai sus a fost facuta folosind doar cafea, zahar si ciocolata si prezinta un sentiment pe care l-am trait pana acum si un gand care mi-a trecut prin minte de nenumarate ori, fiind influentat si de cei din jur care imi ziceau mereu ca o femeie trebuie neaparat sa aiba un barbat puternic si descurcaret langa ea pentru ca altfel se alege praful si o mananca cainii si cand o privesc aproape ca imi vine sa plang. Am avut perioade cand nu aveam un loc de munca, orice incercam sa fac era sortit esecului, nu aveam bani si ma simteam foarte slaba si neajutorata si ma gadean cum ar fi daca as avea alaturi pe cineva exact ca mine. Oare ce am face noi amandoua? Ne-am prabusi impreuna? Ce viitor ar putea avea o relatie fara nicio baza?
Pictura de mai sus a fost facuta folosind doar cafea, zahar si ciocolata si prezinta un sentiment pe care l-am trait pana acum si un gand care mi-a trecut prin minte de nenumarate ori, fiind influentat si de cei din jur care imi ziceau mereu ca o femeie trebuie neaparat sa aiba un barbat puternic si descurcaret langa ea pentru ca altfel se alege praful si o mananca cainii si cand o privesc aproape ca imi vine sa plang. Am avut perioade cand nu aveam un loc de munca, orice incercam sa fac era sortit esecului, nu aveam bani si ma simteam foarte slaba si neajutorata si ma gadean cum ar fi daca as avea alaturi pe cineva exact ca mine. Oare ce am face noi amandoua? Ne-am prabusi impreuna? Ce viitor ar putea avea o relatie fara nicio baza?
Abonați-vă la:
Postări (Atom)


