Se afișează postările cu eticheta pictura facuta cu cafea. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta pictura facuta cu cafea. Afișați toate postările

sâmbătă, 25 noiembrie 2017

Portret de fata cu vultur pictat cu cafea

marți, 5 iulie 2016

O poveste cu o printesa si cu o amazoana


Ceasta creatie pe care am realizat-o duminica folosind un creion si o cafea cu mult zahar are in spate o poveste pe care mi-am imaginat-o in clipele mele de singurătate, o poveste cu o printesa gingasa ca o floare  si o amazoana, zvelta, puternica, neînfricata. Printesa a visat cu ochii deschisi la clipa intalnirii pana cand a aparut ea, o amazoana, cea pe care printesa a asteptat-o mereu. Acum asteptarea, singuratatea si tristetea au luat sfarsit. Acum printesa se simte dorita, iubita si protejata de cea la care s-a gandit mereu.

marți, 17 mai 2016

O pictura erotica facuta cu cafea

Am folosit cafea cu zahar pentru aceasta pictura erotica pe care am creat-o la cererea lui William din SUA care a vizitat Romania de mai multe ori pana acum. Americanul a intrat greu in posesia picturii deoarece romanii, scandalizati de continuul acestia, au vrut sa-mi interzica sa o expun. Am mai avut lucrari pe aceasta tema care au fost refuzate de diverse galerii. Deocamdata nu dau nume, vreau doar sa vorbesc despre cat de conservatori, homofobi si intoleranti sunt romanii comparativ cu americanii, despre cum e incalcata la noi in tara libertatea de expresie a artistilor. 
Acum pictura este in America. M-am filmat in timpul procesului de creatie iar mai jos puteti vedea si voi cum am creat aceasta pictura controversata.

sâmbătă, 27 iunie 2015

O pictura despre arborii care cresc in umbra arborilor mai mari

Aceasta este pictura mea despre arborii care cresc in umbra arborilor mai mari si din acest motiv raman mici, strambi si cu crengile lipsite de frunze si flori aplecate in mod depresiv spre pamant deoarece cerul pare acaparat de arborele secular ce se inalta semet si dominator.

luni, 1 septembrie 2014

Un tablou cu Otilia si Aurica din Enigma Otiliei s-a vandut

Acest tablou pictat cu cafea reprezentand-o pe Otilia din romanul Enigma Otiliei alaturi de Aurica a fost cumparat de un turist eletian care a vizitat targul Expo Bazar Art

miercuri, 6 noiembrie 2013

O iubire intre doua femei

Ele se iubesc si se au una pe alta intr-o lume ostila, in bataia vantului, pe un pamant nesigur care se cutremura, se crapa, se prabuseste si le fuge de sub picioare. Ele sunt atat de firave, atat de singure stau imbratisate, aproape una de alta desi totul in jur se opune. Oare va rezista iubirea lor fragila intr-o lume atat de dura?
Pictura de mai sus a fost facuta folosind doar cafea, zahar si ciocolata si prezinta un sentiment pe care l-am trait pana acum si un gand care mi-a trecut prin minte de nenumarate ori, fiind influentat si de cei din jur care imi ziceau  mereu ca o femeie trebuie neaparat sa aiba un barbat puternic si descurcaret langa ea pentru ca altfel se alege praful si o mananca cainii si cand o privesc aproape ca imi vine sa plang. Am avut perioade cand nu aveam un loc de munca, orice incercam sa fac era sortit esecului, nu aveam bani si ma simteam foarte slaba si neajutorata si ma gadean cum ar fi daca as avea alaturi pe cineva exact ca mine. Oare ce am face noi amandoua? Ne-am prabusi impreuna? Ce viitor ar putea avea o relatie fara nicio baza?

luni, 28 octombrie 2013

Personajele din Enigma Otiliei

Ieri, folosing doar cafea si zahar am pictat 7 personaje din romanul Enigma Otiliei: Costache Giurgiuveanu, Titi, Felix, Otilia, Pascalopol, Aurica si Aglae Tulea

sâmbătă, 15 iunie 2013

Atat de dulce, poezia care atesta ca Mihai Eminescu nu era homofob


Poezia de Mai jos, Atat de dulce de Mihai Eminescu atesta ca poetul nu era homofob si chiar cunostea niste lesbiene care se simteau atrase de iubita lui si nu le judeca pentru asta. Pornind de la aceasta poezie am facut pictura de mai sus. Oare ce ar fi gandit si ce ar fi scris poetul daca ar fi stiut ca la mai bine de un secol dupa moartea sa inca o copila de 14-15 ani se va indragosti de aceeasi muza pe care el a iubit-o atat de mult incat ea este prezenta in aproape toata opera sa si o va picta in mii si mii de chipuri dorindu-si ea sa o tina in brate si sa o sarute?

Atât de dulce ești, nebuno,
Că le ești dragă tuturor,
Cunosc femei ce după ochii
 Și după zâmbetul tău mor.

Femei frumoase și copile
Te-ar îndrăgi, te-ar săruta.
Tu ai iubirea tuturora ­
Și numai eu iubirea ta.

Un farmec blând de fericire
Tu răspândești oriunde-i sta ­
Ești fericirea tuturora
Și eu sunt fericirea ta.

De râzi, se desprimăvărează,
Învie totul unde-i sta,
Căci tu ești viața tuturora
Și numai eu viața ta.

De dragul tău și flori și oameni
Și stele să trăiască vor.
Pe mine mă iubești tu numai
Și numai eu doresc să mor.


sâmbătă, 24 noiembrie 2012

Doua fete impreuna in bataia vantului, pictura facuta cu cafea



Aceasta pictura pe care am facut-o azi folosind cafea si cacao reflecta o imagine din mintea mea, un gand si un sentiment pe care l-am trait, doua femei imbratisate in bataia vantului de toamna, atat de firave, atat de singure, sub un cer intunecat de nori. Toata natura, totul in jur e impotriva lor, pamantul crapa si le fuge de sub picioare iar ele stau una in bratele celeilalte si nimic nu le poate desparti pentru ca se iubesc.

joi, 1 noiembrie 2012

O pictura controversata vanduta

Acesta tablou pictat doar cu cafea pe hartie de acuarela pentru care multi incuiati m-ar judeca aspru s-a vandut cu 250 RON dupa expozitia de la Harley Cafe, fiind una dintre cele mai apreciate lucrari din seria mea de tablouri pictate cu cafea. Tablourile pictate doar cu cafea si zahar au fost expuse in acest weekend la caefneaua Harley Cafe din zona Timpuri Noi.
Mai jos sunt cateva imagini de la aceasta expozitie









duminică, 21 octombrie 2012

Doua fete sarutandu-se, pictura facuta cu cafea

Cu riscul de a enerva toti pitceantropii becalisti care in numele credintei in Dumnezeu judeca si acuza fara sa gandeasca prea mult am mai facut un tablou pentru care probabil ca vor incepe iar sa curga injuraturile si comentariile negative. Traim intr-o tara mult prea intoleranta, ca mai toate tarile din estul Europei care isi oprima si isi toaca in mod sistematic populatia (a se vedea ceea ce se intampla in Rusia, Belarus si Ucraina unde drepturile omului sunt calcate in picioare si dupa interzicerea "propagandei homosexuale" au urmat si alte masuri antidemocratice care au avut ca scop ingradirea lubertatii de exprimare si interzicerea tuturor protestelor de strada, nu doar a paradelor gay si desi ei zic ca au luat aceste masuri vezi doamne pentru protectia copiilor si pentru buna lor dezvoltare morala in realitate in aceste tarii si copii sunt lasati sa moara de foame. Rusii se preocupa de "dezvoltarea morala si spirituala a copiilor" dar ii doare undeva de hrana acestora sau de faptul ca tot mai multi dintre ei incep sa foloseasca tigari cu substante sintetice care distrug creierul ireversibil, substante care nu au nicio legatura cu etnobotanicele facute din salvie si alte plante medicinale care risca si ele sa dispara din cauza fumatului, fiind mult mai periculoase decat acestea, krokodil si alte droguri foarte periculoase, mult mai daunatoare decat cele din vestul Europei, de la varste tot mai fragede). Pentru politicienii din estul Europei este de condamnat o parada gay care vezi doamne atenteaza la integritatea moarala si spirituala a tinerelor generatii dar nu conteaza ca tot mai multi tineri se drogheaza pana cand putrezesc de vii. Nu exagerez, astea sunt efectele drogurilor Krokodil si Coaxil provenite din Rusia. Incep sa ma gandesc ca politicienii din estul Europei si-au facut un scop din decimarea populatiei si din acest motiv zdrobesc drepturile omului, isi lasa populatia sa moara de foame in timp ce investesc in inarmare, si tolereaza consumul de droguri letale.

Revenind la pictura mea pe care am realizat-o folosind doar cafea si zahar si pentru care probabil ca as face puscarie fiind acuzata de "Propaganda homosexuala" daca as fi in Rusia, am facut-o ieri, cu gandul la o iubire pe care nu o am langa mine. Este vorba doar despre iubire, o iubire curata pe care am cautat-o mereu si nu inteleg de ce a promova iubirea in toate formele ei trebuie sa fie un lucru imoral sau chiar o infractiune, iar cei care nu fac altceva decat sa ridice piatra si sa judece, chipurile in numele unei religii care in acelasi timp vorbeste mereu in mod fals despre iubire, in realitate nici nu sunt capabili sa iubeasca .

vineri, 21 septembrie 2012

Puteti vedea vacuta mea la galeria AAPB din Herastrau incepand de maine

Acest tablou pictat cu cafea participa la salonul de toamna organizat de Asociatia Artistilor Plastici din Bucuresti si va putea fi vazut la galeria AAPB din Herastrau incepand de maine. Vernisajul va avea loc maine la ora 12

duminică, 16 septembrie 2012

Toamna satului romanesc

Toamna satului romanesc, pictura facuta cu cafea
Am facut acest tablou intitulat "Toamna satului romanesc" in aceasta dimineata folosind doar cafea. Tabloul   participa la salonul de toamna organizat de Asociatia Artistilor Plastici din Bucuresti si va fi expus la galeria AAP din Herastrau incepand cu 21 septembrie.

miercuri, 28 martie 2012

Copac depresiv pictat cu cafea

Copacul depresiv, pictura facuta cu cafea


Ieri folosind doar cafea si zahar am mai pictat un copac depresiv, la fel ca si omul de sub el, un copac solitar care se agata de trecut cu radacinile sale descoperite, un copac intunecat precum tristetea, un copac indoit de vant cu ramurile desfrunzite atarnand greu ca si cum ar plange, un copac tomnatic precum batranetea ale carui ultime frunze uscate cad precum lacrimile.

vineri, 23 martie 2012

Poeta Sappho pictata cu cafea

Sappho, coffee painting
Am facut azi aceasta pictura reprezentand-o pe poeta Sappho din Grecia antica alaturi de una dintre fetele pe care aceasta le initia in tainele poeziei si al artei in general folosind doar cafea Lavazza.

duminică, 12 februarie 2012

Căprioara din vis pictata cu cafea

Caprioara din vis pictata cu cafea

Va mai amintiți desenul meu inspirat din nuvela lui Vasile Voiculescu “Căprioara din vis”? Ieri, folosind putina cafea am făcut o pictura având aceeași tema, domnita Irina, alături de căprioara din visul sculptorului.

Related Posts with Thumbnails