Se afișează postările cu eticheta fabrica de copii. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta fabrica de copii. Afișați toate postările

miercuri, 7 octombrie 2015

Fabrica de copii

Cum ar fi o societate in care reproducerea sa nu mai fie un proces aletoariu, sa nu existe copii nedoriti si avorturi si femeile sa nu fie nevoite sa poarte in pantece o sarcina pentru a avea urmasi, fiecare embrion fiind obtinut prin fertilizare in vitro sau chiar prin clonare si tinut timp de 9 luni intr-un aparat care sa asigure toate conditiile din uter? In ziua de azi in cele mai multe cazuri sarcina este o intamplare mai mult sau mai putin fericita (cateodata chiar nefrericita), copilul fiind rodul hazardului, doar o consecinta nedorita a unei nopti de placere egoista in care nimeni nu s-a gandit la eventualitatea unei sarcini si la copilul care s-ar putea naste. Din acest motiv multi copii ajung sa fie avortati sau abandonati, pentru ca oamenii atunci ca i-au conceput nu s-au gandit la ei ci, in egoismul lor, au urmarit un singur scop, sa se simta bine impreuna, sa se bucure de placerea sexuala, problema nasterii unui copil punandu-se abia dupa ce a fost confirmata o sarcina. O lume in care fiecare copil, in loc sa apara din intamplare, face parte dintr-un plan foarte bine pus la punct, este obtinut prin fertilizare in vitro sau prin clonare, avand un bagaj genetic bine cunoscut si este crescut pe toata perioada "sarcinii" nu in uterul unei mame care poate sa fumeze, sa consume alcool sau sa traiasca intr-un mediu toxic, ci intr-un incubator special care asigura toate conditiile necesare pentru dezvoltarea embrionului si a fatului ar fi o lume mai buna din multe puncte de vedere. Femeile ar fi mai libere, nu si-ar mai distruge corpul ducand sarcini si ar putea munci mai mult, populatia ar fi constanta, fiind produsi copii exact cat e nevoie pentru a mentine echilibrul demografic, embrionii ar fi mult mai usor de monitorizat pe toata perioada dezvoltarii lor si oricine ar putea lasa urmasi fara sa se casatoareasca si fara sa aiba viata sexuala, fiind suficienta doar donarea de ovule sau sperma.
Am creat pictura de mai sus imaginandu-mi o asfel de lume, o lume in care fiecare copil se naste atunci cand este dorit si cand societatea are nevoie de el, o lume fara avorturi, si dezechilibre demografice, o lume in care femeile sunt cu adevarat egale cu barbatii nefiind obligate sa suporte povara unei sarcini pentru a avea copii.

marți, 19 august 2014

Morula, neurula, fabrica de copii si inca un tablou cu embrioni s-au vandut la Expo Bazar Art

Neurula, pictura tempera
Ieri doua dintre tablourile mele din seria embriologica s-au vandut la targul Expo Bazar Art. Neurula a fost cumparata de un italian student la medicina in timp ce un tablou mai vechi reprezentand 3 embrioni a fost cumparat de un olandez.
Tot in cadrul targului Expo Bazar Art s-au vandut si "Fabrica de copii"(cumparatorul a fost un american) si "Morula".
Fabrica de copii
Morula

duminică, 6 iunie 2010

Fabrica de copii

Fabrica de copiiAceasta este fabrica de copii in viziunea mea. Fabrica de copii este locul in care embrionii creați fie prin fertilizare in vitro cu gameți selectați special pentru a avea anumite gene, fie prin clonare sunt ținuți pe toata perioada de 9 luni in aparate speciale care asigura toate condițiile din uterul unei mame. Daca ar exista fabrici de copii femeile nu ar mai fi nevoite sa fie gravide 9 luni si sa nască pentru a avea urmași. Spre deosebire de reproducerea naturala care e haotica si de multe ori, pe langa multe alte necazuri, poate duce la apariția de copii nedoriți sau cu defecte genetice sau congenitale, reproducerea artificiala in fabrici de copii ar fi mult mai avantajoasa si mult mai sigura fiecare copil nascandu-se când este nevoie de el. In felul acesta s-ar rezolva si problema demografica pentru ca s-ar ști de cați copii este nevoie pentru ca populația sa se mentina constanta in timp ce in cazul reproducerii naturale pot sa apară fie situații când se nasc prea mulți copii si populația creste necontrolat, fie situații in care femeile din diverse motive nu pot sau ajung sa nu-si dorească sa facă copii si populația scade. Nu in ultimul rând intr-o fabrica de copii evoluția fiecărui embrion ar putea fi cunoscuta si controlata incepand de la recombinarea genelor si pe toata perioada de 9 luni cat timp acesta se dezvolta in interiorul aparatului care tine loc de mama, in acest fel evitandu-se apariția malformațiilor congenitale sau a diverselor accidente care perturba dezvoltarea prenatala a copilului. O fabrica de copii ar putea sa aiba grija de embrioni de de fetuși mai bine decât orice mama purtătoare daca ar fi bine pusa la punct si in acest fel nu ar mai fi nevoie de chinurile sarcinilor si ale nașterilor pentru perpetuarea speciei, aceasta fiind realizata mult mai eficient de fabrica cu sute de aparate in care se dezvolta embrionii si fetușii pe toata perioada de 9 luni, aparate controlate de un supercomputer care monitorizează in permanenta evoluția produșilor de concepție.

Related Posts with Thumbnails