Se afișează postările cu eticheta razboi anticultural. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta razboi anticultural. Afișați toate postările

luni, 10 martie 2014

Atunci cand muzele tac se aud armele



Atunci cand muzele tac se aud armele, asa zice o vorba din popor si acu realizez cat adevar exista in aceste cuvinte. Din pacate asta e ceea ce se intampla in ziua de azi. Acum 10-15 ani pe vremea asta nu numai ca erau mai multe galerii de arta pentru artistii plastici dar si muzica inflorea, atat in Romania cat si in restul lumii in timp ce acum abia daca au mai ramas cativa cantareti din acea generatie si altii noi nu prea au aparut (in afara de Lady Gaga si alte cateva exemple care se pot numara pe degete). Acum, odata cu involutia domeniului artistic se simte si o tendinta a intregii umanitati si mai ales a estului Europei de a se indrepta spre razboi. Oare ne apropiem de al 3lea razboi mondial? Ceea ce face Putin atat in propria tara, cu propriul popor cat si in Ucraina seamana tot mai mult cu ceea ce facea Hitler inainte de al doilea razboi mondial si in urma unei discutii cu o pictorita din Rusia am inteles ca mai ales in Rusia arta este lovita si cenzurata sub diverse pretexte cum ar fi legea blasfemiei sau legea propagandei homosexuale, ducandu-se un razboi anticultural mai aprig decat cel din Romania. Desi mai picteaza si el din cand in cand Vladimir Putin nu sustine deloc artistii. Stiu ca in Rusia un artist a fost arestat pentru ca l-a desenat pe Putin ca femeie. Si eu daca ar fi fost in Rusia aproape sigur as fi fost arestata atat pentru desenul de mai sus cat si pentru nudurile care probabil ca ar fi incadrate la propaganda homosexuala.




Regresul artei merge mana in mana cu regresul democratiei. Va mai amintiti de fetele de la T.A.T.U? Daca ele ar fi cantat acum, in Rusia lui Putin sigur ar fi fost arestate pentru propaganda homosexuala.

Aproape ca nu-mi vine sa cred cat de mult s-a schimbat politica din estul Europei, de la democratia si libertatea rusa de acum 10-15 ani pana la Rusia din ziua de azi unde esti arestat si in cel mai bun caz amendat daca ai curajul sa exprimi ceea ce gandesti sau ceea ce simti prin arta, arta fiind restrictionata si prin mijloace economice in timp ce sume colosale din buget sunt investite in inarmare si razboi, atat impotriva altor state cum este acum cazul Ucrainei cat si un razboi tacit impotriva populatiei prin mijloace economice prin droguri letale cum este krokodil si prin legi antidemocratice.

vineri, 2 august 2013

Dupa artele plastice este lovita si muzica - Festivalul de la Mamaia in curs de desfiintare

Ploaia de stele, o pictura pe care am facut-o in anul 2000 dupa ce am  auzit melodia lui Calin Geambasu la festivalul de la Mamaia
Ne indreptam spre o lume fara cultura si fara arta, asta e din ce in ce mai clar. Cei care ne conduc duc un adevarat razboi anticultural impotriva oricare forme de exprimare artistica
Dupa ce galeriile de arta au fost inchise una dupa alta, acum cultura romaneasca mai primeste o lovitura: Festivalul de la Mamaia nu va mai avea loc anul asta, dupa 50 de ani in care a bucurat in fiecare vara urechile iubitorilor de muzica si de poezie. Doar festivalul de la Mamaia mai ramasese dupa ce s-a desfiintat Cerbul de aur. Si acum imi amintesc cum in fiecare vara festivalul de la Mamaia si Cerbul de aur de la Brasov imi faceau copilaria si adolescenta mai frumoasa. Oare generatiile care vin dupa mine de ce se vor mai bucura? Dupa o copilarie rapita de inchisoarea numita gradinita vor ajunge sa rataceasca dezorientati intr-o lume cenusie, anosta si fara perspective si din lipsa de ceva mai bun se vor refugia in tigari, alcool si droguri, ceea ce deja se si intampla. Multi dintre tinerii din ziua de azi fumeaza tigara dupa tigara, beau alcoolul ca pe apa si mai si incearca tot felul de droguri pentru ca nu au nimic mai bun, nu au nicio satisfactie, nu cunosc altceva, nu stiu ce e frumosul si arta, nu stiu sa se bucure cu adevarat de viata pentru ca ceea ce este mai frumos si mai pur in lumea din jur le-a fost rapit prin razboiul anticultural aflat in plina desfasurare. Lumea asta seamana tot mai mult cu un maidan plin de muste, de caini vagabonzi, de sobolani si de gunoaie unde nu mai exista flori, nu mai exista fluturi, nu mai exista nimic frumos pentru ca toate au fost zdrobite de mana unor oameni care asa cum se uita la o gramada de gunoi la fel se uita si la o gradina superba de flori sau la un tablou, nu stiu sa aprecieze.
Va intrebati de ce s-au sinucis Madalina Manole, Malina Olinescu, mai multe cantarete de la opera si alti artisti? Au facut-o pentru ca au stiut ce urmeaza, au stiut ce se pregateste, au simtit ca munca lor este calcata in picioare si au vazut ca muzica lor in loc sa fie promovata este ignorata si dupa atatea usi trantite in nas, piedici peste piedici si bete in roate au cedat si au ajuns la sinucidere. Ceea ce se intampla acum semana cu ceea ce au facut rusii in anii 50 cand au omorat intelectuali dar este mult mai rau pentru ca si in comunism existau poeti, cantareti si pictori si se organizau concerte, spectacole si expozitii in timp ce acum este inabusita orice forma de manifestare artistica

 
Si acum imi aduc aminte cum m-a inspirat o melodie de la Mamaia in anul 2000. Este vorba despre Ploaia de stele a lui Calin Geambasu. Pictura de mai sus am facut-o atunci imaginandu-mi "o ploaie de stele", atat de frumoasa, atat de magica, plutind prin spatiu alaturi de trupul nud al unei femei superbe ce viseaza undeva departe de lume. Tabloul reda imaginea pe car versurile melodiei alaturi de linia melodica au creat-o in mintea mea
Si acum imi amintesc cat de sensibile si incarcate de sentiment erau multe dintre cantecele de la Mamaia, cu versuri sensibile scrise de poeti adevarati cantate de cele mai bune voci din tara. Imi aduc aminte si cum a concurat Christina Aguilera la Cerbul de aur, la fel ca si alte vedete internationale din ziua de azi. Intai s-a renuntat la Cerbul de aur pentru ca acum sa dispara si Mamaia. Oare ce urmeaza? Oare in ce masa amorfa de sclavi ne transformam?
Related Posts with Thumbnails