Se afișează postările cu eticheta 2004. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta 2004. Afișați toate postările

vineri, 27 mai 2016

Promisiunea, atunci si acum

Promisiunea, pictura ulei pe panza
Au trecut 12 ani de cand am facut acest un desen in pix imaginandu-mi ca sunt alaturi de iubirea mea, ca suntem doar noi, orasul e departe, iar ea imi ofera o floare promitandu-mi ca ma va iubi mereu.
Ieri, dupa atatia ani,am reluat tema si am facut un tablou in ulei pe panza prin care am redat atmosfera gandurilor de atunci, de pe vremea cand puteam doar sa desenez toate lucrurile la care puteam doar sa visez.
Promisiunea, desen din anul 2004

duminică, 29 septembrie 2013

O pictura veche cu lumanari si perdea rosie in stil medival

Am facut aceasta pictura in 2004. Este o incapere dintr-o constructie in stil medieval cu lumanari si o perdea rosie in spatele careia a incercat sa sugerez ca ar fi o umbra a unei femei

luni, 8 iulie 2013

O amazoana neagra, pictura tempera si desen in pix sin 2004


Atat pictura cat si desenul de mai sus, amebele reprezentand o amazoana de culoare tinand in mana un labris (arma simbol a amazoanelor), au fost facute in 2004. Le-am facut dorindu-mi langa mine o amazoana neagra, puternica, neinfricata, care sa-mi dea acel sentiment de siguranta. Aveam 17 ani atunci si eram la fel de singura ca si acum.

joi, 4 iulie 2013

Statuia libertatii robotizata, un desen pentru ziua Americii

Azi 4 iulie, de ziua Statelor Unite m-am gandit sa postez un vechi desen reprezentand o Statuie a Libertatii robotizata. Am facut desenul in 2004 folosind doar un banal pix albastru

marți, 2 aprilie 2013

Doua picturi de primavara pentru o zi de primavara


Acestea sunt doua dintre picturile mele de primavara. Le-am facut in anul 2004 cand inca mai visam la frumusete, prospetime, gingasie si iubire.

vineri, 25 ianuarie 2013

Eu in bratele muzei poeziei Dorinta de Mihai Eminescu

Un desen in creion pe care l-am facut ponind de la un desen datand din anul 2004 cand mi-am imaginat ca sunt eu in bratele muzei lui Eminescu si m-am desenat pe mine in locul poetului

Poezia Dorinta a lui Mihai Eminescu m-a inspirat. Si acum imi aduc aminte. Aveam aproape 14 ani. Era toamna, toamna anului 2000 si eu dupa ce am citit poezia pur si simplu m-am indragostit de fata cu parul de aur care l-a inspirat si pe poet. Parca o vedeam in bratele mele, sub teiul inflorit ce miroase atat de frumos, in codru, langa izvor. Atunci am facut prima mea pictura, pornind de la imaginea iubitei lui Eminescu in decorul mirific din codru. In anul 2004 folosind un banal pix rosu m-am desenat pe mine in bratele muzei lui Eminescu, asa cum mi-am imaginat dupa ce am citit poezia si am trait sentimentul transmis de aceasta. Azi, dupa atatia ani, am reluat acest desen folosind un creion si mai sus este ceea ce a iesit.

Tot azi am mai facut un desen pornind tot de la poezia Dorinta, iar mai jos este desenul din anul 2004. Ce vremuri, ce repede au trecut acesti ani. Parca ieri eram in 2004



In anul 2004 m-am desenat pe mine in bratele celei care a fost muza poeziei Dorinta, in locul lui Eminescu

marți, 3 aprilie 2012

Stapana flacarilor sau Eva de foc in iad

Stapana flacarilor sau Eva de foc, pictura facuta in 2004
Azi o prietena mi-a zis ca vrea sa picteze o femeie nud cu flacari in jur dar nu are inspiratie pentru acest tablou si nu stie cum sa picteze focul, un subiect care trebuie sa recunoaste ca e destul de greu de abordat si pentru pictorii cu experienta.
In urma acestei discutii m-am gandit sa scot de la naftalina acest tablou pe care l-am facut in 2004, o stapana a flacarilor, o Eva inconjurata de flacarile iadului, frumoasa si rea ca un vulcan fierbinte, ca un foc neimblanzit, ca focul pasiunii, o femeie delicata dar in acelasi timp puternica care stie sa stapaneasca acest foc. Ea este ispita care poate aprinde focul pasiunii chiar si intr-o inima de piatra.

marți, 14 iunie 2011

Desenul "Fantezia craterului" un superb nud feminin intr-un cadru cosmic participa la salonul de grafica

Acesta este desenul "Fantezia craterului", un superb nud feminin plasat intr-un cadru cosmic, undeva pe o alta planeta in lumina stelelor albastre si a planetelor. Desenul aceasta este nou dar ideea dateaza de pe vremea cand aveam 17 ani. Atunci, intr-o zi de la inceputul anului 2004 cand mergeam pe strada spre liceu mi-am imaginat ca sunt undeva pe o alta planeta, o planeta cu munti stancosi ce se inalta spre stelele albastre iar in fata mea dintr-un crater plin cu apa apare o superba femeie goala cu parul lung si blond. Cat de mult imi doream atunci sa fiu cu o fata si cat tineam aceste sentimente in mine numai eu stiam. Si acum imi aduc aminte ca in acea zi cand am ajuns la liceu nu am putut sa fiu atenta la ore pentru ca simteam o nevoie imperioasa de a asterne pe hartie acea imagine care se conturase in mintea mea. M-au si mustrat profesorii pentru ca desenam in timpul orei dar pe mine nu ma afecta pentru ca o vedeam numai pe EA in acel decor cosmic minunat si imi doream sa fiu acolo cu ea. Mai jos este primul desen pe care l-am facut atunci, chiar in timpul orelor, fata aceea pe care mi-am imaginat-o atunci in acel crater, tanara si frumoasa, cu parul lung si auriu si cu buzele moi ce asteapta sa fie sarutate.
Atunci imi placea sa-mi imaginez ca sunt cu ea, imi placea sa ma imaginez pe mine langa ea si am facut si un desen in care sunt eu cu ea in acel crater.
Acesta este desenul pe care l-am facut tot atunci in 2004 imaginandu-mi ca sunt eu langa acea fata si ca pot sa o tin de mana si sa o ating.
Atat desenele vechi cat si cel nou au fost realizate folosind doar o coala a4, un pix albastru si unul rosu.

Desenul nou din seria "Fantezia craterului" este expus pana in data de 23 Iunie in pavilionul expozitional B din Herastrau (De la fantani se merge spre biciclete apoi pe aleea cartii spre Byblos pana la cele doua sali de expozitie sala fiind cea din stanga, sala unde asocitaia artistilor plastici din Bucuresti organizeaza diverse expozitii), fiind unul dintre cele 14 desene realizate de mine care participa la salonul de grafica

joi, 19 mai 2011

O galaxie si doua planete atunci si acum

Aceasta este o pictura cu o galaxie si doua planete pe care am realizat-o in 2004 iar mai jos este aceeasi pictura dupa ce am imbunatatit-o acum cateva zile. Deoarece galaxia era realizata simplist, la repezeala, fara detalii a trebuit sa revin asupra ei pentru a reda strctura complexa a bratelor in care stelele nu sunt dispuse uniform ci in aglomerari care au aspectul unor nori

luni, 27 decembrie 2010

Istoria artei mele - Doua lucrari care s-au vandut in 2004 dar banii nu au ajuns niciodata la mine


Lucrarile de mai sus, o pictura in tempera si un desen in pix avand ca tema iarna au fost expuse la primaria sectorului 2 in decembrie 2004 dupa care un "impresar" in care aveam incredere le-a dus la o alta expozitie in alt oras unde s-au si vandut dar banii nu au ajuns niciodata la mine. Asta a fost o invatatura de minte pentru mine sa fiu mai independenta, sa nu ma mai bazez pe nimeni si sa ma ocup eu de inramarea tablourilor si de gasirea salilor de expozitie

Istoria artei mele - Picturi din 2004

 In 2004 am inceput sa lucrez pe dimensiuni mai mari, majoritatea tablourilor din acea perioada fiind de 70x100 cm. Acestea sunt cateva dintre tablourile mele de atunci.
 In acea perioada imi placea foarte mult sa fac peisaj spatiale pe dimeniuni foarte mari pe acre apoi cand le priveam imi dadeau sensazatia ca sunt acolo, printre stele, ca tablourile sunt niste ferestre catre univers






 Anul 2004 a fost si perioada cand am pictat cele mai multe orase, orase de pe Pamant sau de pe alte planete, orase din prezent si din viitor, orase ce se inalta spre cer






 In 2004 am inceput as ma perfectionez in ceea ce priveste anatomia si sa vad mai bine formele si volumul

 Tot in 2004 am avut o perioada acnd imi placea sa-mi imaginez ca sunt intr-o camera mare, intr-un decor medieval, intr-o camera mare luminata de lumanari cu o femeie cu parul castaniu lung si ondulat imbracata intr-o haina lunga rosie, intr-o atmosfera romantica, cu petale de trandafir rosu in jurul ei, totul rosu si plin de pasiune




Istoria artei mele - Tristetea din iarna 2003-2004

Iarna 2003-2004 a fost o perioada trista pentru mine deoarece mi-a murit bunica si o vecina cu care ma intelegeam destul de bine si mama s-a imbolnavit grav. In acea iarna au murit foarte multi oameni. Doar in satul in care locuia bunica au murit 40 de oameni in doua luni, iar la mine pe strada au mai murit inca 4 in afara de vecina de care am vorbit mai sus.
Mai jos sunt niste picturi in care se vede tristetea de atunci.

Oul raului e una dintre picturile prin care am incercat sa ma descarc si sa scor din mine tot ce era rau, toate gandurile negre.


Related Posts with Thumbnails