Ma numesc Corina Chirila si am inceput sa desenez si sa pictez in anul 2000, cand aveam 13 ani, fiind inspirata de poezia Dorinta de Mihai Eminescu, poezie care m-a facut sa vad cu ochii mintii acea imagine de vis si sa-mi imaginez ca sunt eu acolo in codru in locul poetului.Imi place sa desenez si sa pictez toate lucrurile la care visez si la care nu pot sa ajung. Acest blog contine creatiile mele precum si trairile din spatele lor, acele sentimente si dorinte care m-au motivat
Se afișează postările cu eticheta credinciosi. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta credinciosi. Afișați toate postările
sâmbătă, 8 iunie 2013
Cu capu' la spovedanie
Azi continuand seria mea de desene religioare am desenat un credincios spovedindu-se cu capul sub sutana, asa cum se practica in ortodoxie in timp ce Iisus Hristos apare undeva in spatele preotului. Crestinii cred ca preotul e un mijlocitor intre om si Dumnezeu dar din cate stiu eu pana acum nu a venit Dumnezeu sa ne numeasca preotii, biserica fiind o institutie alcatuita din oameni si organizata de catre oameni asa cum si biblia tot de oameni a fost scrisa. Concluzia este ca omul l-a creat pe Dumnezeu si nu invers, manifestarile obiective ale lui Dumnezeu fiind inexistente.
miercuri, 22 mai 2013
Ce face religia din mintea umana
Acest desen spune totul despre ceea ce face religia cre(s)tina din om, o religie a iubirii care a ucis atatia oameni in evul mediu, o religie a intelepciunii care are la baza principiul "Crede si nu cerceta" si vede cunoasterea ca pe un pacat. Acesta este portretul interior al unui credincios, orb psihic mai ales cand e vorba de realitati care contrazic credinta lui (nu intamplator cuilele din desenul meu sunt batute in ochi) si cu creierul crucificat, asa cum a fost crucificat si Iisus Hrtistos, neputand sa mai paraseasca crucea, crucea acel instrument de tortura pe care romanii il foloseau ca sa ucida oameni in chinuri groaznice si crestinii il venereaza, ceea ce arata cat de sadici sunt ei de fapt. Din pacate de multe ori indoctrinarea religioasa este atat de puternica incat creierul refuza sa mai gandeasca si se atrofiaza. Religia tot de oameni a fost inventata pentru a transforma masele in turme de sclavi si de prosti usor de manevrat. Din cate stiu eu nu a venit Dumnezeu sa ne dea biblia, sa ne construiasca bisericile, sa ne numeasca preotii si sa ne spuna ce sa facem si ce sa nu facem, toate acestea tot de oameni au fost facute, unii dintre ei scizofrenici care auzeau voci in cap si crezand ca le vorbeste Dumnezeu scriau texte din care a fost compusa biblia. Existenta lui Dumnezeu nu poate fi dovedita in schimb e plina biblia de texte absurde contrazise de datele stiintei elementare cum ar fi teoria geocentrica, omul facut din lut in cateva zile sau omenirea care a pornit doar de la doi indivizi.
joi, 10 decembrie 2009
Icoana pacatului

Acest desen in creion ilstreaza foarte bine ipocrizia religioasa a multor credinciosi care fac pe sfintii si ii judeca pe altii in numele lui Dumnezeu pentru lucruri care fac parte din natura umana si pe care si ei le fac in spatele minciunii si al unei imagini false de "om cu frica de Dumnezeu" si de ingeras. Nu exista sfinti si degeaba isi neaga credinciosii natura umana si conditia biologica. Nu ne putem nega conditia biologica asa cum pretind credinciosii si atata timp cat au existat si preoti care au incalcat principiile religioase pe care le propavaduiau este absurd sa credem ca poate exista pe lumea asta un om fara de pacat si sa-i judecam pe altii pentru lucruri care tin de conditia lor biologica
Abonați-vă la:
Postări (Atom)

