Se afișează postările cu eticheta Bucuresti. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Bucuresti. Afișați toate postările

marți, 17 octombrie 2017

La pas prin Bucuresti


Cateva dintre lucrarile mele participa la expozitia de artevizuale La pas prin Bucuresti deschisa la cafeneaua Gloria jean's din Centrul Vechi (str Stavropoleos).
Va astept azi la vernisaj

miercuri, 11 septembrie 2013

Două dintre tablourile mele sunt expuse la Biblioteca Centrală Pedagogică I. C. Petrescu

Tablourile mele având ca temă Bucureștiul, Strada Stavropoleos și Statuia lui Mihai Eminescu de la Ateneul Român sunt expuse la Biblioteca Centrală Pedagogică I. C. Petrescu de lângă Cișmigiu

sâmbătă, 7 septembrie 2013

Un desen pentru iubitorii de animale care se opun de fiecare data cand cineva incearca sa curete Bucurestiul de caini

Mie imi place sa desenez lucruri frumoase dar azi am facut un desen pe care il dedic tuturor iubitorilor de animale care se opun in mod agresiv de fiecare data cand cineva incearca sa rezolve problema cainilor maidanezi din Bucuresti, lui Sorin Oprescu care desi e doctor se face ca nu stie cate boli transmit animalele astea mizerabile si nu vrea sa ia nicio masura si tutror ONGurilor care toaca banii statului si ai strainilor facandu-se ca se ocupa de acesti caini care de fapt sunt castrati doar in acte dupa care sunt aruncati iar pe strazi unde fac in continuare pui, in timp ce oamenii de la aceste ONGuri beneficiaza ei de acesti bani in scop personal, adica cu alte cuvinte toaca si fura banii statului si banii proveniti din donatii, imbogatindu-se de pe urma existentei cainilor pe strazi.
Dragi iubitori de animale si de mizerie. Eu va sfatuiesc sa nu mai faceti nici derartizare si nici dezinsectie si nici de limbrici sa nu va mai tratati pentru ca vorba voastra "toate vietatile au un suflet si este o crima si un act de cruzime sa le omoram" si de ce ar fi un sobolan, o musca sau un tantar mai prejos decat un caine, pana la urma tot animal este, ce conteaza ca agreseaza oamenii,  face mizerie si transmite boli si va mai sfatuiesc sa mancati ceea ce face cainele din desenul meu pentru ca doar asta produc cainii si umplu strazile. Asa cum mustele nu aduc miere asa nici cainii nu produc decat mizerie si sunt la fel de mizerabili si de daunatori ca si sobolanii, mustele, tantarii si alte ligihioane care misuna unde exista si munti de gunoaie si focare de infectie.

miercuri, 27 martie 2013

Artistii plastici din Bucuresti nu au unde sa expuna

 In conditiile in care galeria de arta din Herastrau, ultima sala de expozitie in car mai puteau sa expuna membrii AAP Bucuresti, la fel ca si multe dintre galeriile uniunii, a fost inchisa in mod abuziv si cel mai probabil va fi scoasa la licitatie si transformata in altceva putem spune in momentul de fata in Romania se duce un adevarat razboi impotriva artei si a culturii, si nu numai si alte domenii cum ar fi cercetarea stiintifica fiind lovite prin taierea finantarii.
Traim intr-o tara condusa de oameni care sufera de microcefalie si retard mintal si din acest motiv au copiat la teza de doctorat, nefiind in stare sa duca la bun sfarsit o asemenea lucrare de cercetare si calca in picioare tot ce le depaseste nivelul intelectual. Nu dau nume dar cred ca stiti despre cine vorbesc.
Imi aduc aminte anul trecut si acum doi ani prin cate locuri se organizau expozitii de pictura pe cand acum artistii mor cu lucrarile in brate pentru ca nu au nici macar unde sa le expuna, chiar si acest drept le-a fost rapit. Nu mai vorbesc de perioada apusa a a nilor 2000 - 2004 cand erau multe sali de expozitie in centru, la Teatrul Foarte Mic, la fostul sediu AAP de la Rosetti, la Primaria Sectorului 5 si in multe alte locatii centrale accesibile, cu multi vizitatori, sali inchise in mod abuziv ca si cea din Herastrau.
Si acum imi aduc aminte de sala de la Primaria Sectorului 5 unde expunea Nicolae Ambrozie, sala de expozitie defiintata imediat dupa venirea primarului Vanghelie.
De atunci pana acum salile au fost inchise una dupa alta limitand posibilitatile de exprimare ale artistilor.
In 2004 AAP a pierdut sediul de la Rosetti pentru ca respectiva cladire a intrat pe mana unui om de afaceri dubios si rau intentionat, cum s-a intamplat si cu alte spatii din Bucuresti unde au existat biblioteci, librarii sau sali de expozitie care au fost desfiintate si transformate in cazinouri. Stau si ma gandesc cu ce ajuta aceste cazinouri infecte societatea atata timp cat de fapt nu produc absolut nimic,nu dau nimanui de mancare, nu asigura materie prima si nici hrana spirituala pentru nimeni. Revenind la cladirea de la Rosetti aceasta a fost transformata intr-un hotel dar se vorbea la vremea respectiva ca s-ar face si prostitutie in acea cladire si e posibil avand in vedere ce caracter infect au multi oameni de afaceri care prospera in tara asta si in tot estul Europei calcand totul in picioare, legi, angajati (sau mai bine zis sclavi caci in domeniul privat munca e sclavie), femei (pe ca le hartuiesc sexual si le umilesc in toate felurile si cica tot ele sunt "curve"), mediu inconjurator etc.
In ultimii ani artistii membrii AAP Bucuresti aveau un singur loc unde puteau sa expuna: galeria de arta din Herastrau dar de mai bine de o luna si aceasta a fost inchisa in mod abuziv la ordinul cuiva care nu iubeste arta si cultura si tot ce-i depaseste nivelul intelectual de pietcantrop dar din pacate a ajuns undeva sus, intr-o pozitie de conducere.
Acum dupa inchiderea galeriei Herastau artistii din Bucuresti chiar nu mai au nicio sansa de afirmare si sunt condamnati sa moara cu lucrarile in brate in mocirla anonimatului, in saracie si mizerie. Ce nedreapta e societatea in care traim. Este revoltator faptul ca se merge intr-o directe opusa democratiei fiind ingradit chiar dreptul la exprimare al artistului si accesul la cultura al cetatenilor.

marți, 4 septembrie 2012

Un peisaj din centrul istoric al Bucurestiului

Cladirea CEC vazuta de pe Strada Stavropoleos din centrul vachi al Bucurestiului, pictura tempera

Pana acum am pictat foarte putine peisaje si niciodata un peisaj citadin din Bucuresti. Astazi jucandu-ma cu culorile si cu o bucata de carton de la o cutie de cereale am pictat acest peisaj de pe strada Stavropoleos din centrul vechi al Bucurestiului
Related Posts with Thumbnails