Ma numesc Corina Chirila si am inceput sa desenez si sa pictez in anul 2000, cand aveam 13 ani, fiind inspirata de poezia Dorinta de Mihai Eminescu, poezie care m-a facut sa vad cu ochii mintii acea imagine de vis si sa-mi imaginez ca sunt eu acolo in codru in locul poetului.Imi place sa desenez si sa pictez toate lucrurile la care visez si la care nu pot sa ajung. Acest blog contine creatiile mele precum si trairile din spatele lor, acele sentimente si dorinte care m-au motivat
duminică, 16 februarie 2025
marți, 14 octombrie 2014
O imagine a feminitatii intre teluric si cosmic
![]() |
| Fata din vis si floarea vietii, tablou vandut in 2012 |
duminică, 20 aprilie 2014
Eternul feminin in fata galaxiei
Cu ani in urma cand ascultam Perpetuous dreamer - The sound of goodbye imi imaginam o femeie ce se dezbraca de rochia ei mov in timp ce se indeparteaza de mine mergand spre mare. Ciudat este ca nu vazusem videoclipul la sfarsitul caruia apare exact aceasta imagine. Pe vremea aceea nu aveam calculator si la MTV, atomic Tv si alte televiziuni pe care le urmaream eu atunci nu se difuza acest videoclip. Melodia am auzit-o la Trance Nation cu Dj Allen, emisiunea de la radio 21 care urma dupa dialogul intredeschis al lui Cristian Andrei.
In anul 2002 am pictat pentru prima data aceasta imagine, imaginea celei ce pleaca fara sa priveasca inapoi, lasandu-ma pe mine in urma ei, pleaca odata cu soarele si a lui caldura lasand in urma frunzele ce cad tomnatic, frigul si iarna singuratatii. Despre desenele si pictura de mai jos am mai scris si in postarile anterioare asa ca nu vreau sa ma repet.
| In urma ei, desen din anul 2011 |
![]() |
| In urma ei, desen din 2004 |
![]() |
| Amurg sentimental, pictura 2004 |
![]() |
| In urma ei, pictura din anul 2002 |
luni, 4 iunie 2012
Floarea vieti, o noua pictura in ulei pe panza
![]() |
| Floarea vietii, pictura ulei pe panza, dimensiuni 50x100 |
![]() |
| Floarea vietii, desen in pix si creioane colorate |
![]() |
| Floarea vietii desen facut cu pixul |
duminică, 12 decembrie 2010
De 10 ani visez la un univers in care sunt doar eu cu EA in lumina galaxiilor
Acestea sunt doua desene pe care le-am realizat acum 10 ani, când aveam doar 14 ani si începeam sa visez la un univers de vis in care sunt doar eu cu EA, Eva ancestrala a mintii mele, cea pe care mereu mi-am dorit-o langa mine, dar atunci, in anul 2000, când aveam 14 ani dorința a devenit atât de arzătoare incat am început sa redau imaginea ei prin pictura.
Si acum, ca si atunci visez la aceleași lucruri, visez la același univers minunat, la lumina albastra a corpurilor ceresti si a planetelor pline de viața ca Pamantul, la stelele, la nebuloase, la galaxii si la o planeta pe care sa fiu doar eu cu EA.
Mai jos sunt creațiile mai noi pe care le-am realizat reluând aceasta tema veche de 10 ani: doua desene in pix si un filmuleț in care vorbesc despre povestea tabloului “O fantezie”, tablou care a avut la baza aceeași fantezie.
Acestea sunt desenele noi pe care le-am realizat pornind de la ideea mea din anul 2000: o femeie frumoasa, un etern feminin, o Eva cosmica ce sta in lumina galaxiei si tine in palmele ei flacăra vieții, o sfera de lumina albastru-violet si o trimite spre o planeta albastra cum e Pamantul, o planeta unde poate exista viața. De 10 ani îmi place sa îmi imaginez ca sunt eu acolo cu ea, ca îmi oferă mie flacăra vieții si iubirea ei fara de margini, iubirea ei pura iar cand creez aceste desene sau când le privesc îmi imaginez ca e real, ca sunt cu ea in lumina stelelor si a galaxiei iar acest vis de iubire îmi da putere deși e doar un vis, unul din lucrurile pe care le pot atinge doar cu imaginația mea si la care nu pot ajunge niciodată. Cat de mult mi-as dori ca măcar o farama din visul acesta sa fie real, sa-mi dea aripi sa zbor spre galaxii
vineri, 16 aprilie 2010
Un ideal de feminitate
Pentru realizarea acestui desen am folosit un banal pix si un creion roz. EA este idealul meu de feminitate: tanara, frumoasa, suava, cu pielea de un alb luminos si parul negru strălucind in lumina lunii(luna fiind unul dintre simbolurile femitatii). Ea este fata pe care am întâlnit-o de atâtea ori in visele mele, fata aceea inaltuta si subțirica cu parul lung si negru, pielea alba si ochii albaștrii care prefera sa îmbrace in haine in culori deschise, mai ales in alb sau roz. Pe la 15-16 ani o visam foarte des si in unele dintre visele mele o chema Simona. Am realizat acest desen ieri cu gândul la ea, fata de o frumusețe ireala pe care doar in vise am întâlnit-o. Si acum parca o vad, suava si frumoasa precum florile albe de cireș, cu o cununa de flori albe si stele in parul ei negru ca noaptea si as vrea sa fiu langa ea in apa cristalina printre florile de nufăr si sa simt sărutul ei ca o ploaie de vara intr-un desert.
sâmbătă, 6 februarie 2010
Eternul feminin
Am realizat acest desen in pix si creioane colorate încercând sa pun pe hârtie aceeași imagine minunata a unei tinere fete pe care Eminescu o descria in poezia "Crăiasa din povesti" si despre care Sappho zicea intr-o poezie care din păcate nu s-a păstrat in întregime ca prin frumusețea ei eclipsează strălucirea lunii si a stelelor.
Ea este eternul feminin, un ideal de feminitate si frumusețe, o tanara cu pielea alba precum zăpada si parul blond peste care petalele roșii de trandafir cad sub forma de ploaie. Ea paseste atât de ușor cu vârful piciorului ei fin pe oglinda apei ce strălucește in lumina argintie a luni, luna fiind considerata unul dintre simbolurile feminității.











