Se afișează postările cu eticheta eternul feminin. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta eternul feminin. Afișați toate postările

duminică, 16 februarie 2025

O persefona ridicandu-se spre lumina, pictura

 



marți, 14 octombrie 2014

O imagine a feminitatii intre teluric si cosmic

Am inceput sa lucrez la aceasta pictura in acrilice pe panza vineri, 3 octombrie, chiar de ziua mea cand am implinit 28 de ani, in fata Palatului Bursei din centrul vechi, la targul Expo Bazar Art. Reluand o tema mai veche pe care am valorificat-o in 2012 cand un tablou asemanator cu lucrarea de mai sus s-a vandut la parlament cu 1000 RON. Despre tabloul vechi am tot scris in postarile anterioare si nu vreau sa ma repet.
Fata din vis si floarea vietii, tablou vandut in 2012
Ambele tablouri prezinta un ieal de frumusete si de feminitate, o Eva ancestrala ce se inalta dintr-o floare, purtand dupa ea spirala vietii ce oglindeste spirala galactica. Ea e inalta si supla, cu pielea alba si fina precum petalele florii si ochii albastrii precum cerul, iar parul ei lung si negru se contopeste cu galaxia. Ea este fata pe care o visam mereu cu ani in urma desi nu am intalnit-o niciodata, iar in visele mele, de cele mai multe ori, o priveam mereu din spate, cum se departeaza de mine.

duminică, 20 aprilie 2014

Eternul feminin in fata galaxiei


Am facut aceasta pictura in acrilice pe panza azi, pornind de la schitele pe care le-am desenat cu pixul zilele trecute si de la o idee mai veche.



Cu ani in urma cand ascultam Perpetuous dreamer - The sound of goodbye imi imaginam o femeie ce se dezbraca de rochia ei mov in timp ce se indeparteaza de mine mergand spre mare. Ciudat este ca nu vazusem videoclipul la sfarsitul caruia apare exact aceasta imagine. Pe vremea aceea nu aveam calculator si la MTV, atomic Tv si alte televiziuni pe care le urmaream eu atunci nu se difuza acest videoclip. Melodia am auzit-o la Trance Nation cu Dj Allen, emisiunea de la radio 21 care urma dupa dialogul intredeschis al lui Cristian Andrei.

In anul 2002 am pictat pentru prima data aceasta imagine, imaginea celei ce pleaca fara sa priveasca inapoi, lasandu-ma pe mine in urma ei, pleaca odata cu soarele si a lui caldura lasand in urma frunzele ce cad tomnatic, frigul si iarna singuratatii. Despre desenele si pictura de mai jos am mai scris si in postarile anterioare asa ca nu vreau sa ma repet.
In urma ei, desen din anul 2011

In urma ei, desen din 2004
Amurg sentimental, pictura 2004
In urma ei, pictura din anul 2002

luni, 4 iunie 2012

Floarea vieti, o noua pictura in ulei pe panza

Floarea vietii, pictura ulei pe panza, dimensiuni 50x100
 Acum cateva zile am cumparat o panza mare de 50x100 si am facut un nou tablou in ulei pe panza pornind de la unul dintre desenele mele in pix reprezentand un ideal de feminitate, o zeita ce se inalta spre galaxie ditr-o floare purtand cu ea spirala cosmica a vietii, este aceeasi fata cu parul negru si lung care apare si in tabloul "lotus girl", fata pe care o visam mereu in adolescenta.
Floarea vietii, desen in pix si creioane colorate

Floarea vietii desen facut cu pixul

duminică, 12 decembrie 2010

De 10 ani visez la un univers in care sunt doar eu cu EA in lumina galaxiilor

Univers Univers2
Acestea sunt doua desene pe care le-am realizat acum 10 ani, când aveam doar 14 ani si începeam sa visez la un univers de vis in care sunt doar eu cu EA, Eva ancestrala a mintii mele, cea pe care mereu mi-am dorit-o langa mine, dar atunci, in anul 2000, când aveam 14 ani dorința a devenit atât de arzătoare incat am început sa redau imaginea ei prin pictura.
Si acum, ca si atunci visez la aceleași lucruri, visez la același univers minunat, la lumina albastra a corpurilor ceresti si a planetelor pline de viața ca Pamantul, la stelele, la nebuloase, la galaxii si la o planeta pe care sa fiu doar eu cu EA.
Mai jos sunt creațiile mai noi pe care le-am realizat reluând aceasta tema veche de 10 ani: doua desene in pix si un filmuleț in care vorbesc despre povestea tabloului “O fantezie”, tablou care a avut la baza aceeași fantezie.
EvaCosmica-01 EvaCosmica[7]
Acestea sunt desenele noi pe care le-am realizat pornind de la ideea mea din anul 2000: o femeie frumoasa, un etern feminin, o Eva cosmica ce sta in lumina galaxiei si tine in palmele ei flacăra vieții, o sfera de lumina albastru-violet si o trimite spre o planeta albastra cum e Pamantul, o planeta unde poate exista viața. De 10 ani îmi place sa îmi imaginez ca sunt eu acolo cu ea, ca îmi oferă mie flacăra vieții si iubirea ei fara de margini, iubirea ei pura iar cand creez aceste desene sau când le privesc îmi imaginez ca e real, ca sunt cu ea in lumina stelelor si a galaxiei iar acest vis de iubire îmi da putere deși e doar un  vis, unul din lucrurile pe care le pot atinge doar cu imaginația mea si la care nu pot ajunge niciodată. Cat de mult mi-as dori ca măcar o farama din visul acesta sa fie real, sa-mi dea aripi sa zbor spre galaxii

vineri, 16 aprilie 2010

Un ideal de feminitate

LotusGirl-01

Pentru realizarea acestui desen am folosit un banal pix si un creion roz. EA este idealul meu de feminitate: tanara, frumoasa, suava, cu pielea de un alb luminos si parul negru strălucind in lumina lunii(luna fiind unul dintre simbolurile femitatii). Ea este fata pe care am întâlnit-o de atâtea ori in visele mele, fata aceea inaltuta si subțirica cu parul lung si negru, pielea alba si ochii albaștrii care prefera sa îmbrace in haine in culori deschise, mai ales in alb sau roz. Pe la 15-16 ani o visam foarte des si in unele dintre visele mele o chema Simona. Am realizat acest desen ieri cu gândul la ea, fata de o frumusețe ireala pe care doar in vise am întâlnit-o. Si acum parca o vad, suava si frumoasa precum florile albe de cireș, cu o cununa de flori albe si stele in parul ei negru ca noaptea si as vrea sa fiu langa ea in apa cristalina printre florile de nufăr si sa simt sărutul ei ca o ploaie de vara intr-un desert.

sâmbătă, 6 februarie 2010

Eternul feminin

Selene

Am realizat acest desen in pix si creioane colorate încercând sa pun pe hârtie aceeași imagine minunata a unei tinere fete pe care Eminescu o descria in poezia "Crăiasa din povesti" si despre care Sappho zicea intr-o poezie care din păcate nu s-a păstrat in întregime ca prin frumusețea ei eclipsează strălucirea lunii si a stelelor.

Ea este eternul feminin, un ideal de feminitate si frumusețe, o tanara cu pielea alba precum zăpada si parul blond peste care petalele roșii de trandafir cad sub forma de ploaie. Ea paseste atât de ușor cu vârful piciorului ei fin pe oglinda apei ce strălucește in lumina argintie a luni, luna fiind considerata unul dintre simbolurile feminității.

Related Posts with Thumbnails