Ma numesc Corina Chirila si am inceput sa desenez si sa pictez in anul 2000, cand aveam 13 ani, fiind inspirata de poezia Dorinta de Mihai Eminescu, poezie care m-a facut sa vad cu ochii mintii acea imagine de vis si sa-mi imaginez ca sunt eu acolo in codru in locul poetului.Imi place sa desenez si sa pictez toate lucrurile la care visez si la care nu pot sa ajung. Acest blog contine creatiile mele precum si trairile din spatele lor, acele sentimente si dorinte care m-au motivat
Se afișează postările cu eticheta romania. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta romania. Afișați toate postările
joi, 26 martie 2015
Puteti vedea lupul dacic, ulicioara lui Eminescu si portretul lui Burebista alaturi de sfinx la galeria Labyrinth pana pe 23 aprilie
Cele 3 lucrari traman expuse pe simezele galeriei Labyrinth, in cadrul expozitiei "Romania, oameni si locuri" pana pe 23 aprilie
Mai jos este discursul criticului de arta Marius Tita urmat de o mica demonstratie de aranjamente florale.
luni, 23 martie 2015
3 dintre lucrarile mele participa la expozitia "Romania, oameni si locuri" de la galeria Labyrith
Lupul dacic, o lucrare despre asemanarea dintre sfinxul din Bucegi si un dac tarabostes si o natura statica cu specific romanesc participa la expozitia "Romania, oameni si locuri" de la galeria Labyrith.
Va astept la vernisaj maine la ora 18.
Mai jos gasiti harta
Va astept la vernisaj maine la ora 18.
Mai jos gasiti harta
joi, 6 martie 2014
Viata de artist in Romania - Nu prea mai am unde sa expun si picturile mel se degradeaza incet dar sigur intr-o casa ce sta sa cada
Pana acum am creat cateva mii de picturi si cum vedeti si in filmuletele de mai jos nu mai am loc de ele in casa si din pacate nu prea mai am pe unde sa expun, numarul galeriilor de arta din Bucuresti fiind mic si in continua scadere. Am mai scris despre inchiderea galeriei AAP din Herastrau si a galeriilor de la Rosetti si Teatrul Mic si nu vreau sa ma repet. Lucrarile stau si se deterioreaza intr-o casa in care ploua din cauza crapaturilor in acoperisul pe care nu am bani sa-l repar. In Romania nu se poate trai din arta iar un artist de multe ori ajunge sa nu aiba bani nici macar de mancare, nu mai vorbesc sa-si faca o casa.
sâmbătă, 29 iunie 2013
Harta Romaniei si engma din Marea Negra
Inaceasta dimineata a am visat imaginea de mai sus, harta Romaniei alaturi de ceva care ar sugera niste unde sau niste vibratii,o spirala mare in Marea Neagra si o spirala mai mica undeva prin Moldova, totul cu galben luminos pe un fond verde inchis. Va las pe voi sa spuneti ce vedeti in aceasta imagine si ce va sugereaza. Pe mine ma face sa ma gandesc un cutremur cu epicentrul in Marea Neagra care ar putea trezi si focarul din Vrancea sau la niste instalatii militare amplasate de rusi in Marea Neagra care emit unde elecromagnetice de joasa frecventa pentru a perturba scutul antiracheta amplasat de americani la Deveselu dar mai bine nu ma apuc sa fac interpretari. Desenul a fost colorat pe calculator dupa ce l-am facut in creion
vineri, 17 mai 2013
Situatia artistilor in Romania
Am facut aceasta schita in pix acum. Aceasta este situatia artistilor din Romania, legati si contransi prin diverse mijloace, in primul rand financiare ce au ca si consecinta ingreadirea libertatii de creatie si de exprimare.
In Romania artistii cheltuiesc sume importante pe materiale si cand e sa expuna nu au unde pentru ca salile de expozitie s-au desfiintat una dupa alta fiind transformate in cazinouri, cluburi de noapte sau alte locuri infecte. Se spune ca Romania este tara tuturor posibilitatilor ceea ce este adevarat doar cand vine vorba de cazinouri, afaceri mai mult sau mai putin ilegale si vicii, nu si cand e vorba de a face ceva constructiv, util societatii. Romanii si strainii care vin in romania au liberatea de a fuma, de a pierde timpul si banii in cazinouri (interzise in alte tari europene) si de a face tot felul de afaceri necinstite dar nu au liberatea de a crea si de a se exprima prin arta.
Am facut acest desen pornind de la situatia din Herastrau unde zona culturala a parcului, unde au fost galeriile de arta de la pavilioanele A si B, cinematograful si aleea cu carti, este moarta, lasata in paragina, si urmeaza sa fie vanduta bucata cu bucata si sa ajunga pe mana unor afaceristi dubiosi care cine stie in ce o vor transforma, cel mai probabil intr-o zona cu cafenele, terase, si cluburi unde se va fuma si se va consuma alcool, aceastea fiind singurele lucruri de care "se vor bucura oamenii", cum se intampla si in centrul vechi.
O viata fara arta si fara cultura este o viata fara satisfactii, o viata cenusie si monotona care ii impinge pe multi spre vicii, pe cai autodistructive. Din cauza lipsei lucrurilor cu adevarat frumoase si placute care incanata simturile si dezvolta creierul si gandirea tinerii din ziua de azi beau, fumneaza, fac sex cu cine apuca si unii dintre ei se si drogheazaa, pentru ca societatea nu le ofera nimic, sunt tinuti in intuneric, nu stiu sa priveasca o expozitie de pictura pentru ca multi dintre ei nu au intrat niciodata intr-o sala de expozitie, nu citesc decat articole de doi lei din diverse ziare sau reviste vulgare si nici muzica nu prea mai asculta pentru ca in ultimii ani nici macar muzica nu se mai face dupa o perioada in care muzica era din ce in ce mai proasta, muzica adevarata fiind inlocuita de hip-hop si manele. Daca sunteti de acord cu mine semnati petitia pentru salvarea oazei de cultura din Herastrau. Doar impreuna putem sa-i oprim pe cei care ne vor o turma de prosti.
In Romania artistii cheltuiesc sume importante pe materiale si cand e sa expuna nu au unde pentru ca salile de expozitie s-au desfiintat una dupa alta fiind transformate in cazinouri, cluburi de noapte sau alte locuri infecte. Se spune ca Romania este tara tuturor posibilitatilor ceea ce este adevarat doar cand vine vorba de cazinouri, afaceri mai mult sau mai putin ilegale si vicii, nu si cand e vorba de a face ceva constructiv, util societatii. Romanii si strainii care vin in romania au liberatea de a fuma, de a pierde timpul si banii in cazinouri (interzise in alte tari europene) si de a face tot felul de afaceri necinstite dar nu au liberatea de a crea si de a se exprima prin arta.
Am facut acest desen pornind de la situatia din Herastrau unde zona culturala a parcului, unde au fost galeriile de arta de la pavilioanele A si B, cinematograful si aleea cu carti, este moarta, lasata in paragina, si urmeaza sa fie vanduta bucata cu bucata si sa ajunga pe mana unor afaceristi dubiosi care cine stie in ce o vor transforma, cel mai probabil intr-o zona cu cafenele, terase, si cluburi unde se va fuma si se va consuma alcool, aceastea fiind singurele lucruri de care "se vor bucura oamenii", cum se intampla si in centrul vechi.
O viata fara arta si fara cultura este o viata fara satisfactii, o viata cenusie si monotona care ii impinge pe multi spre vicii, pe cai autodistructive. Din cauza lipsei lucrurilor cu adevarat frumoase si placute care incanata simturile si dezvolta creierul si gandirea tinerii din ziua de azi beau, fumneaza, fac sex cu cine apuca si unii dintre ei se si drogheazaa, pentru ca societatea nu le ofera nimic, sunt tinuti in intuneric, nu stiu sa priveasca o expozitie de pictura pentru ca multi dintre ei nu au intrat niciodata intr-o sala de expozitie, nu citesc decat articole de doi lei din diverse ziare sau reviste vulgare si nici muzica nu prea mai asculta pentru ca in ultimii ani nici macar muzica nu se mai face dupa o perioada in care muzica era din ce in ce mai proasta, muzica adevarata fiind inlocuita de hip-hop si manele. Daca sunteti de acord cu mine semnati petitia pentru salvarea oazei de cultura din Herastrau. Doar impreuna putem sa-i oprim pe cei care ne vor o turma de prosti.
Abonați-vă la:
Postări (Atom)








