Aceasta amazoana nu a fost facuta de mine, ci de strabunica mea, Olga Chirila, in urma cu zeci de ani.
Ma numesc Corina Chirila si am inceput sa desenez si sa pictez in anul 2000, cand aveam 13 ani, fiind inspirata de poezia Dorinta de Mihai Eminescu, poezie care m-a facut sa vad cu ochii mintii acea imagine de vis si sa-mi imaginez ca sunt eu acolo in codru in locul poetului.Imi place sa desenez si sa pictez toate lucrurile la care visez si la care nu pot sa ajung. Acest blog contine creatiile mele precum si trairile din spatele lor, acele sentimente si dorinte care m-au motivat
luni, 19 martie 2012
O statuie din Grecia antica reprodusa de strabunica mea, Olga Chirila
Aceasta statueta din iposos a fost facuta de strabunica mea dupa o statuie din Grecia antica. La fel ca si mine aceasta strabunica era pasionata de istorie, de mitologia greaca si nu in ultimul rand de arta.
joi, 17 noiembrie 2011
Doua peisaje in acuarela pe care Olga Chirilă, străbunica mea, le-a pictat înainte de 1940
Cu aceasta postare voi continua seria de creații pe care NU le-am realizat eu
Aceste sunt doua peisaje de pe vremea când bunicul meu era copil pe care le-a pictat străbunica mea. Picturile au fost făcute in anii 30, pe vremea cand Bucureștiul era micul Paris, nun orasul murdar si foarte poluat pe care il stim noi acum si era mult mai multa vegetație, pe vremea cand Romania era grânarul Europei, probabil singura perioada din istorie când s-a trait cat de cat bine in tara asta.