Se afișează postările cu eticheta Olga Chirila. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Olga Chirila. Afișați toate postările

luni, 19 martie 2012

O amazoana facuta de Olga Chirila, strabunica mea

O amazoana facuta de Olga Chirila strabunica mea

Aceasta amazoana nu a fost facuta de mine, ci de strabunica mea, Olga Chirila, in urma cu zeci de ani.

O statuie din Grecia antica reprodusa de strabunica mea, Olga Chirila

Statueta grecia antica facuta de Olga Chirila Statueta grecia antica

Aceasta statueta din iposos a fost facuta de strabunica mea dupa o statuie din Grecia antica. La fel ca si mine aceasta strabunica era pasionata de istorie, de mitologia greaca si nu in ultimul rand de arta.

joi, 17 noiembrie 2011

Doua peisaje in acuarela pe care Olga Chirilă, străbunica mea, le-a pictat înainte de 1940

Peisaj de iarna in acuarela facut inainte de 1940 de Emanuel Chirila, bunicul meu care pe vremea aceea era copil Pictura in acuarela facutra de strabunica mea Olga Chirila acum aproape 100 de ani

Cu aceasta postare voi continua seria de creații pe care NU le-am realizat eu

Aceste sunt doua peisaje de pe vremea când bunicul meu era copil pe care le-a pictat străbunica mea.  Picturile au fost făcute in anii 30, pe vremea cand Bucureștiul era micul Paris, nun orasul murdar si foarte poluat pe care il stim noi acum si era mult mai multa vegetație, pe vremea cand Romania era grânarul Europei, probabil singura perioada din istorie când s-a trait cat de cat bine in tara asta.Olga Chirila

Related Posts with Thumbnails