Se afișează postările cu eticheta inger. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta inger. Afișați toate postările

miercuri, 11 mai 2016

Un inger fara piciorul stang pe care l-am pictat cand aveam 14 ani

Intorcandu-ma la vechile mele lucrari am descoperit acest inger caruia ii lipseste piciorul stang de la genunchi in jos. Pictura dateaza din toamna anului 2000. Pe vremea aceea aveam mereu tendinta de a picta personaje cu piciorul stang ascuns sau deviat spre exterior.
La sfarsitul anului 2000 am inceput sa simt o durere pe os sub genunchiul stang si am descoperit ca am o tumora cu celule gigant pe tibie. M-am operat pe 4 ianuarie 2001 si am facut si radioterapie , iar de atunci piciorul meu a ramas putin mai scurt si deviat spre exterior.
Reluand tema ingerului care imi semana izbitor de mult (desi nu am vrut asta), am facut desenul de mai jos

vineri, 8 februarie 2013

Un inger trist


Inger trist, desen in creion
Acesta este un inger trist pe care l-am desenat acum cateva zile, un inger care plange si sufera din cauza rautatii acestei lumi.

joi, 27 octombrie 2011

Ce a visat bunica mea in anul 2000

Ingerul din visul bunicii mele pictura de la 14 ani

In toamna anului 2000 înainte sa mă îmbolnăvesc bunica mea a visat un înger care avea chipul meu si o aureola portocalie si o coada prelunga in loc de picioare si zbura. Am făcut aceasta pictura atunci după descrierile ei. La scurt timp după acest vis pentru ca mă durea piciorul stâng m-am dus la spital si am aflat ca am o tumora cu mieloplaxe. M-am operat pe 4 ianuarie 2001 si in februarie am făcut radioterapie din cauza căreia am făcut o arsura urata care s-a vindecat greu. Am fost imobilizata la pat cu piciorul in ghips 3 luni de zile. Din fericire tumoarea nu a recidivat dar si acum am rămas cu un semn acolo si piciorul este puțin deformat din cauza ca peroneul este mai scurt decat tibia.

sâmbătă, 22 octombrie 2011

Inger si demon – Extremele se atrag

Inger si demon desen in creion Acesta este un desen in creion pe care l-am realizat ieri si l-am intitulat “Înger si demon”, un desen reprezentând un înger pur si inocent ca îngerul blond al lui Mihai Eminescu, un inger cu aripi albe ca sufletul sau curat alături de o diavolița rea si dura cu aripi negre de liliac si o privire tăioasa in care se pot citi gândurile păcătoase, doua extreme ce se atrag si se completează reciproc.

miercuri, 20 ianuarie 2010

Vis curat, inger de floare

Am realizat aceasta pictura in acuarela dupa ce am ascultat la radio melodia Inger de floare, o melodie superba ale carei versuri rezoneaza foarte bine cu ceea ce simt eu.
Asa cum spun si versurile piesei Inger de floare, desi este doar o creatie a mintii mele, eu sunt foarte indragostita de aceasta imagine pe care o port in gand si o construiesc prin fiecare dintre creatiile mele, acest vis curat de iubire care imi alina singuratatea noptilor mele pustii, aceasta fiinta pura ca un inger, prea minunata ca sa fie reala.
De cate ori imi doream sa o admir in toata splendoarea ei, sa fiu cu ea, sa-mi aline noptile intunecate si reci, sa o pot tine in brate, sa simt fiorii sarutarilor ei tot ce imi ramanea era arta mea. De mii de ori am desenat si am pictat chipul ei curat, imaginea ei angelica visand la frumusetea napamanteana pe care nu o voi gasi niciodata in lumea asta.



Acestea sunt versurile piesei Inger de floare
Intr-o seara tarzie,pustie de dor
Am gasit alinarea spre zori.
Un vis curat m`a alintat
Iar ceatza din zori a disparut.
Nu pot sa cred ca m`am indragostit (m`am indragostit)
De o imagine ce o port doar in gand
O iubesc la disperare
Vis curat,inger de floare.
Alinta`ma te rog cu vorbe dulci
Nu rade,nu regreta
Saruta`ma chiar daca o faci doar in gand
Am sa te simt ca esti aici.
Nu pot sa cred k m`am indragostit
Fata si ochii mi s`au lipezit.
Te iubesc la disperare
Vis curat,inger de floare.
Nu pot sa cred ca m`am indragostit
De o imagine ce o port doar in gand.
O iubesc la disperare
Vis curat,inger de floare .
Nu pot sa cred k mam indragostit
Fata si ochii m`i sau limpezit.
Te iubesc la disperare
Vis curat,ïnger de floare

marți, 5 ianuarie 2010

Inger de paza



Când sufletu-mi noaptea veghea în estaze,
Vedeam ca în vis pe-al meu inger de paza,
Incins cu o haina de umbre si raze,
C-asupra-mi c-un zimbet aripele-a-ntins;
Dar cum te vazui intr-o palida haina,
Copila cuprinsa de dor si de taina,
Fugi acel inger de ochiu-ti invins.

Esti demon, copila, ca numai c-o zare
Din genele-ti lunge, din ochiul tau mare
Facusi pe-al meu inger cu spaima să zboare,
El, veghea mea sfinta, amicul fidel ?
Ori poate !... O,-nchide lungi genele tale,
Să pot recunoaste trasaturile-ti pale,
Căci tu - tu esti el.
Related Posts with Thumbnails