Ma numesc Corina Chirila si am inceput sa desenez si sa pictez in anul 2000, cand aveam 13 ani, fiind inspirata de poezia Dorinta de Mihai Eminescu, poezie care m-a facut sa vad cu ochii mintii acea imagine de vis si sa-mi imaginez ca sunt eu acolo in codru in locul poetului.Imi place sa desenez si sa pictez toate lucrurile la care visez si la care nu pot sa ajung. Acest blog contine creatiile mele precum si trairile din spatele lor, acele sentimente si dorinte care m-au motivat
Se afișează postările cu eticheta vaza cu flori. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta vaza cu flori. Afișați toate postările
vineri, 12 decembrie 2014
marți, 26 august 2014
Vaze cu flori la Expo Bazar Art
Cele 3 vaze cu flori din imaginile de mai sus nu au fost pictate de mine dar le gasiti la targul Expo Bazar Art, la fostul palat al bursei de langa BNR, str Doamnei colt cu Ion Ghica. In imaginea de mai jos este una dintre putinele vaze cu flori pictate de mine. Fiind un subiect abordat de nenumarate ori de mii si mii de pictori am preferat sa nu insist asupra lui
miercuri, 30 iulie 2014
O vaza cu flori
Dupa milioane de vaze cu flori facute de mii si mii de pictori am abordat si eu acest subiect banal iar mai este ceea ce mi-a iesit. Tabloul poate fi vazut al Expo Bazar Art, la fostul palat al bursei de langa BNR.
Recunoasteti planetele din vaza mea?
Recunoasteti planetele din vaza mea?
luni, 17 februarie 2014
Desene si picturi cu flori
Acestea sunt florile pe care le-am desenat si le-am pictat pana acum. Nu am creat mai multe pentru ca au facut-o mii si mii de pictori inaintea mea si deja este inflatie de flori pictate.
duminică, 19 mai 2013
O pictura interesanta facuta de un copil cu autism reinterpretata
Ieri in parcul Tineretului la ONGFest am vazut si aceasta pictura facuta de un copil cu autism care desi nu respecta regulile impuse de scolile de arta este foarte interesanta ca idee. Mie aceasta pictura mi-a sugerat o structura biologica subacvatica, un fel de alge sau niste corali iar cele 4 forme transpaernte mai aduc vag si cu figurile umane cu aripi sau cu mainile ridicate spre cer pe care le faceam eu pe la 14 ani, desi la prima vedere copilul nu a vrut sa picetze figuri umane. Probabil ca ceea ce a vrut sa picteze acest copil este o vaza cu flori dar eu am vazut mult mai mult in aceasta pictura. Desi pare o mazgaleala este o pictura plina de intelesuri. Mai jos este o pictura in acuarela pe care am facut-o azi pornind de la creatia copilului cu autism, o pictura reprezentand niste structuri biologice surori cu un usor aspect antropomorf, semitransparente, ce provin dintr-un trunchi comun si par sa inalte spre cer mainile si aripile lor ca si cum ar vrea sa fie vazute de cineva. Nu stiu ce a gadit copilul autist dar eu in aceasta pictura vad ceva care imi aminetste de desenle mele vechi cu personaje cu mainile ridicate spre cer care au nevoie de atentie, si ridica bratele in sus in speranta ca vor fi gasite si iubite, personaje despre care am mai scris intr-o postare anterioara. Este posibil ca acest copil sa se fi simtit neglijat cand a facut pictura, sa fi simtit nevoia sa fie in centrul atentiei.
Adesea confundat cu retardul mintal, autismul se asociaza de multe ori cu o inteligenta mult peste medie si talente iesite din comun. Din randul copiilor cu autism se recruteaza multe genii, multi matematicieni, fizicieni, biologi, chimisti sau inventatori de geniu fiind autisti. Creierele autistilor sunt foarte bine dezvoltate pe anumite functii, cum ar fi vederea in spatiu sau functiile matematice, in detrimentul functiilor care tin de relationarea cu ceilalti. Nefiind axati pe relatii multi autisti pot obtine performate pe care un om "normal" care isi foloseste o mare parte din creier pentru barfe si intrigi nu le va obtine niciodata Din superficialitate multi confunda cu autismul cu retardul mintal si din acest motiv multe genii se pierd.
Adesea confundat cu retardul mintal, autismul se asociaza de multe ori cu o inteligenta mult peste medie si talente iesite din comun. Din randul copiilor cu autism se recruteaza multe genii, multi matematicieni, fizicieni, biologi, chimisti sau inventatori de geniu fiind autisti. Creierele autistilor sunt foarte bine dezvoltate pe anumite functii, cum ar fi vederea in spatiu sau functiile matematice, in detrimentul functiilor care tin de relationarea cu ceilalti. Nefiind axati pe relatii multi autisti pot obtine performate pe care un om "normal" care isi foloseste o mare parte din creier pentru barfe si intrigi nu le va obtine niciodata Din superficialitate multi confunda cu autismul cu retardul mintal si din acest motiv multe genii se pierd.
duminică, 26 august 2012
O banala natura moarta
Dupa cum am mai zis si in postarile anterioare natura moarta este unul dintre subiectele pe care nu prea le abordez in pictura mea pentru ca prea multe naturi statice au fost pictate de alti artisti pana acum, aceleasi obiecte, aceleasi vaze cu flori pictate de mii si mii de ori, semanand toate intre ele. Nu am inteles niciodata cum de nu s-au plictisit oamenii de ele. Al doilea motiv pentru care evit sa pictez naturi moarte cu flori in vaza este faptul ca detest vazele cu flori pentru ca o floare rupta e o floare moarta si consider ca florile sunt frumoase atata timp cat sunt vii, in mediul lor natural.
Totusi astazi am facut si eu o vaza cu flori pentru simplul motiv ca oamenilor le place sa vada asa ceva si multi mi-au cerut sa pictez si o vaza cu flori.
Totusi astazi am facut si eu o vaza cu flori pentru simplul motiv ca oamenilor le place sa vada asa ceva si multi mi-au cerut sa pictez si o vaza cu flori.
Abonați-vă la:
Postări (Atom)

(0).jpg)
(0).jpg)





