Ma numesc Corina Chirila si am inceput sa desenez si sa pictez in anul 2000, cand aveam 13 ani, fiind inspirata de poezia Dorinta de Mihai Eminescu, poezie care m-a facut sa vad cu ochii mintii acea imagine de vis si sa-mi imaginez ca sunt eu acolo in codru in locul poetului.Imi place sa desenez si sa pictez toate lucrurile la care visez si la care nu pot sa ajung. Acest blog contine creatiile mele precum si trairile din spatele lor, acele sentimente si dorinte care m-au motivat
Se afișează postările cu eticheta icoana pe lemn. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta icoana pe lemn. Afișați toate postările
miercuri, 15 mai 2013
Fecioara Maria sau icoana Maicii Domnului nud pe lemn
Am pictat aceasta icoana pe lemn care cu siguranta va scandaliza cre(s)tinii ipocriti azi. Prin aceasta icoana am vrut sa arat ca sfanta Fecioara Maria a fost si ea femeie si ca un trup nud nu trebuie neaparat asociat cu perversiunea si pacatul si ca poate fi chiar sfant. In acest tablou este Fecioara Maria cum a facut-o Dumnezeu, in toata splendoarea ei. Probabil ca dupa aceasta postare va urma un val de indignare si de injuraturi dar nu l-am facut ca sa ponegresc o imagine sfanta ci ca sa o pun in alta lumina, o Venere si madona despre care a scris si Eminescu plina de naturalete ce imbina frumusetea zeitei Venus cu puritatea Fecioarei Maria
Abonați-vă la:
Postări (Atom)
