Ma numesc Corina Chirila si am inceput sa desenez si sa pictez in anul 2000, cand aveam 13 ani, fiind inspirata de poezia Dorinta de Mihai Eminescu, poezie care m-a facut sa vad cu ochii mintii acea imagine de vis si sa-mi imaginez ca sunt eu acolo in codru in locul poetului.Imi place sa desenez si sa pictez toate lucrurile la care visez si la care nu pot sa ajung. Acest blog contine creatiile mele precum si trairile din spatele lor, acele sentimente si dorinte care m-au motivat
Se afișează postările cu eticheta Peisaj spatial. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Peisaj spatial. Afișați toate postările
marți, 2 ianuarie 2018
Nebuloasa NGC 6751 sau ochiul din ceruri
Azi am pictat nebuloasa NGC 6751, o superba nebuloasa planetara ce seamana cu irisul unui ochi ceresc. Ma puteti vedea pictand in filmuletul de mai jos.
luni, 31 iulie 2017
Un peisaj de pe o alta planeta
Am pictat acesrt peisaj de pe o planeta cu munti de un rosu aprins ce par sa fie vulcani si nori roz pe cerul albastru pe care poate fi zarit si un inel de praf cosmic ieri.
In filmuletul de mai jos ma puteti vedea pictand.
In filmuletul de mai jos ma puteti vedea pictand.
miercuri, 26 aprilie 2017
joi, 22 septembrie 2016
Un sistem solar cu heliosfera si o planeta pe care poate exista viata
Ieri am pictat un sistem solar cu heliosfera, disc de praf cosmic si 3 planete, una dintre ele de tipul Pamantului, o planeta unde poate exist viata
joi, 14 ianuarie 2016
Nu e steluta...
Maine se implinesc 166 de ani de la nasterea lui Mihai Eminescu. In weekendul trecut am mai creat o pictura inspirata din creatiile poetului, un tablou fluorescent cu o stea dubla a carui sursa de inspiratie a fost poezia Nu e steluta.
Nu e steluta tremuratoare
Sa nu gândeasca în drum de nor
La alta steaua stralucitoare,
La alt amor.
Numai o viata pe gând de moarte,
Numai o frunte ce-a-ngalbenit,
Numai un atom fara de soarte
Nu e iubit.
Galbena steaua fara lumina
Altar sa n-aiba un dumnezeu
Este-al meu sufle
Sa nu gândeasca în drum de nor
La alta steaua stralucitoare,
La alt amor.
Numai o viata pe gând de moarte,
Numai o frunte ce-a-ngalbenit,
Numai un atom fara de soarte
Nu e iubit.
Galbena steaua fara lumina
Altar sa n-aiba un dumnezeu
Este-al meu sufle
luni, 9 februarie 2015
Valul galactic
Prin aceasta pictura pe care am facut-o in acest weekend am reprezentat valul galactic, o emisie din centrul galaxiei noastre
miercuri, 4 februarie 2015
miercuri, 17 septembrie 2014
Un sistem solar
Am pictat acest tablou in acrilice pe panza vineri, in fata Palatului Bursei din centrul istoric al Bucurestiului, in cadrul Expo Bazar Art. Acesta este un sistem solar cu heliosfera si centura de praf cosmic, gheata si meteoriti de tipul centuri Kuiper
vineri, 20 decembrie 2013
marți, 30 iulie 2013
luni, 29 iulie 2013
Un peisaj de pe planeta Gliese 667Cc
| Peisaj de pe exoplaneta Gliese 667Cc, pictura ulei pe panza |
miercuri, 23 ianuarie 2013
Un peisaj spatial mai vechi
Azi facand curatenie prin camera am gasit aceasta pictura in tempera pe carton pe care am facut-o acum cativa ani
joi, 20 septembrie 2012
Pamantul si o galaxie, pictura pe sticla
Azi am terminat pictura mea pe sticla reprezentand Pamantul alaturi de o galaxie spirala. Mi-a luat mult timp pentru ca uleiul se usuca foarte incet.
marți, 18 septembrie 2012
O noua pictura pe sticla in lucru
Ieri dupa ce am primit doua geamuri de aceeasi dimensiune m-am gandit sa le folosesc pentru o pitctura pe sticla tridimensionala si am pictat Pamantul pe unul dintre ele dupa care am lipit celalalt geam peste pictura cu planeta noastra, geam pe care voi picta o galaxie care se afla undeva in spate, la mare distanta de planeta albastra atunci cand pictura cu Pamantul se va usca si cele doua geamuri vor ramane lipite. Voi reveni cu o noua postare cand pictura va fi gata
miercuri, 27 iunie 2012
O planeta devorata de steaua mama
miercuri, 16 mai 2012
Peisaj de pe Miranda
![]() |
| Peisaj de pe Miranda, satelitul natural al planetei Uranus, desen in pix |
Am si un tablou din 2003 pe aceasta tema.
marți, 15 mai 2012
Planeta Neptun vazuta de pe Triton
luni, 14 mai 2012
Exoplaneta Gliese 581g
| Exoplaneta Gliese 581g, pictura ulei pe panza |
sâmbătă, 31 martie 2012
joi, 19 ianuarie 2012
Tabloul Nebuloasa Orion refacut dupa ce s-a deteriorat din cauza prafului din Bucuresti
Azi uitandu-ma peste picturile mele am constatat ca tabloul meu in ulei pe panza cu Nebuloasa Orion s-a deteriorat din cauza prafului plin de funingine, coroziv si abraziv din Bucuresti care a ramaas lipit pe panza murdarind si intunecand pictura. Acest praf din Bucuresti este prezent in cantitate foarte mare (Daca la tara stergeam praful si o luna nu aveam probleme aici il sterg si a doua zi nici nu se mai cunoaste ca a fost sters) si constine foarte multe substante care nu ar trebui sa fie in aer, probabil si fibre de azbest rezultate din santierele inetrminabile din oras, negru de fum(din cauza caruia s-a innegrit pictura mea si daca merg desculta prin casa ma fac neagra pe picioare chiar daca s-a facut curatenie cu o zi inainte) si cine stie ce alte substante corozive, toxice si cancerigene provenite din poluarea excesiva a orasului. Praful acesta este foarte abraziv si daca incerc sa-l sterg se zgarie suprafata pe care incerc sa o curat. Bucurestiul e unul dintre cele mai poluate orase din Europa si se simte asta. Traficul auto intens, nenumaratele santiere, uzinele din zona Militari si gunoaiele care se ard mereu atat la gropile de gunoi asa-zis ecologice de la Giulesti-Sarbi si Glina precum si in alte parti ale orasului, toate umplu aerul din Bucuresti de noxe. Nici nu vreau sa ma gandesc cum arata plamanii bucurestenilor. Am incercat sa sterg acest praf dar nu se lua cu nimic si daca apasam mai tare pictura se zgaria si se strica si mai rau. Pana la urma am luat culorile de ulei si am refacut nebuloasa Orion si planeta pe suprafata careia se reflecta lumina nebuloasei si a stelelor. Mai jos este tabloul asa cum arata inainte.
Abonați-vă la:
Postări (Atom)




(0).jpg)












