Se afișează postările cu eticheta din cerurile albastre. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta din cerurile albastre. Afișați toate postările

duminică, 15 ianuarie 2017

Din cerurile albastre

Cu ocazia zilei de nastere a poetului Mihai Eminescu m-am gandit sa mai postez una dintre creatiile mele de inspiratie eminesciana alaturi de poezia care m-a inspirat
Din cerurile-albastre
Luceferi se desfac,
Zâmbind iubirii noastre
Și undele pe lac.
De glasul păsărelelor
Pe gânduri codru-i pus.
O, stelelor, stelelor,
Unde v-ați dus?

În turme călătoare
Trec nourii pe ceri,
Ce seamăn pieritoare
Duioaselor dureri.
De strălucirea florilor
E câmpul tot răpus.
O, norilor, norilor,
Unde v-ați dus?

Șoptiri aeriane
Pătrund din mal în mal
Ș-a stelelor icoane
Pre fiecare val.
De ochii tăi cei plini de-amor
Aminte mi-am adus.
O, stelelor, atelelor,
Unde v-ați dus?

Cum iedera se leagă
De ramuri de stejar,
Mi-a fost odată dragă
Și dragă-mi este iar.
De brațul tău cuprins cu dor
Aminte mi-am adus.
O, brațelor, brațelor,
Unde v-ați dus?

sâmbătă, 15 iunie 2013

Din cerurile-albastre

V-am promis ca o sa fac si o pictura in ulei pe panza pornind de la poezia Din cerurile-albastre de Mihai Eminescu si m-am tinut de cuvant. Mai sus este pictura prin care am dat viata inca odata unui sentiment pe care l-a trait Eminescu si l-am simtit si eu dupa ce am citit poezia plina de dor.

miercuri, 12 iunie 2013

marți, 11 iunie 2013

Din cerurile albastre

Azi am facut aceasta schita in creion dupa poezia Din cerurile albastre de Mihai Eminescu. Voi face si o pictura in ulei pe panza pornind de la aceasta schita.

Din cerurile-albastre
Luceferi se desfac,
Zâmbind iubirii noastre
Si undele pe lac.
De glasul pasarelelor
Pe gânduri codru-i pus.
O, stelelor, stelelor,
Unde v-ati dus?

În turme calatoare
Trec nourii pe ceri,
Ce seaman pieritoare
Duioaselor dureri.
De stralucirea florilor
E câmpul tot rapus.
O, norilor, norilor,
Unde v-ati dus?

Soptiri aeriane
Patrund din mal în mal
S-a stelelor icoane
Pre fiecare val.
De ochii tai cei plini de-amor
Aminte mi-am adus.
O, stelelor, atelelor,
Unde v-ati dus?

Cum iedera se leaga
De ramuri de stejar,
Mi-a fost odata draga
Si draga-mi este iar.
De bratul tau cuprins cu dor
Aminte mi-am adus.
O, bratelor, bratelor,
Unde v-ati dus?
Related Posts with Thumbnails