Am facut aceasta pictura ieri incercand sa pun in evidenta asemanarea dintre Domnisoara Pogany a lui Constantin Brancusi si un extraterestru mic, cenusiu , cu capul mare si lipsit de par si cu ochii mari si negrii, cel mai mediatizat si cel mai cunoscut tip de extraterestru. Oare Brancusi a avut ca muza un extraterestru cu care a intrat in contact sau cei de la Hollywood au fost inspirati de creatiile sale cand au creat acest tip de extraterestru prezent si in Dosarele X si in multe alte filme SF?
Ma numesc Corina Chirila si am inceput sa desenez si sa pictez in anul 2000, cand aveam 13 ani, fiind inspirata de poezia Dorinta de Mihai Eminescu, poezie care m-a facut sa vad cu ochii mintii acea imagine de vis si sa-mi imaginez ca sunt eu acolo in codru in locul poetului.Imi place sa desenez si sa pictez toate lucrurile la care visez si la care nu pot sa ajung. Acest blog contine creatiile mele precum si trairile din spatele lor, acele sentimente si dorinte care m-au motivat
Se afișează postările cu eticheta extraterestru. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta extraterestru. Afișați toate postările
luni, 28 iulie 2014
duminică, 27 iulie 2014
duminică, 6 iulie 2014
miercuri, 26 iunie 2013
miercuri, 5 iunie 2013
Portret de extraterestru reptilian
Azi am desenat un portret de extraterestru reptilian. Acest desen transmite si furia pe care o simteam cand il desenam. Este un personaj malefic cu nenumarate coarne dracesti care reda o stare de spirit
vineri, 29 martie 2013
vineri, 30 martie 2012
Domnisoara Pogany
Uitandu-ma la busturile domnisoarei Pogany sculptate de Constantin Brancusi primul lucru care mi-a sarit in ochi este asemanarea dintre aceste sculpturi si extraterestrii cenusii cu capul mare si lipsit de par, ochii mari si negrii si gura mica prezenti in aproape toate filmele SF.
Oare cei care au creat aceste reprezentari ale extraterestrilor mici si cenusii cu capul mare si ochii enormi s-au inspirat din sculpturile lui Brancusi sau a fost Brancusi martorul unei intalniri de gradul 3 care l-a marcat, imaginea extraterestrilor fiind prezenta in creatiile sale?
Nu stiu daca Brancusi a vazut un extraterestru sau a preluat modelul din alte surse sau americatii au fost cei care s-au inspirat din operele lui dar pornind de la bustul domnisoarei Pogany am facut acest portret de extraterestru in creion.
Oare cei care au creat aceste reprezentari ale extraterestrilor mici si cenusii cu capul mare si ochii enormi s-au inspirat din sculpturile lui Brancusi sau a fost Brancusi martorul unei intalniri de gradul 3 care l-a marcat, imaginea extraterestrilor fiind prezenta in creatiile sale?
Nu stiu daca Brancusi a vazut un extraterestru sau a preluat modelul din alte surse sau americatii au fost cei care s-au inspirat din operele lui dar pornind de la bustul domnisoarei Pogany am facut acest portret de extraterestru in creion.
marți, 20 martie 2012
marți, 29 martie 2011
Cum se transforma casa in piramida, pomul in sigillaria si omul in extraterestru
Aceast este o pictura facuta de un copil de 6 ani in care apar laitmotivele desenelor facute de copii: casa patrata cu un acoperis triunghiular, copacul cu un trunchi drept cu o coroana verde si routnda in varf, floarea, omul cu un cap supradimensionat si soarele cu ale lui raze plasat undeva in dreapta sus.
Eu am reinterpretat acest desen simplu iar mai jos e ceea ce a iesit. Acoperisul triunghiular al casei mi-a sugerat o piramida si in locul casei am facut o piramida, copacul cu trunchiul lui drept, columnar care se inalta spre cer si cu coroana lui mica rotunda verde si neramificata seamana cu un arbore din genul sigillaria, iar omuletul cu capul mare si cu mainile indreptate spre cer seamana mai mult cu un extraterestru pitic cenusiu. Am mutat soarele deasupra bratelor ridicate ale extraterestrului pentru a da impresia ca acest extraterestru tine soarele in mainile lui si am adaugat si luna in aceasta compozitie, deadupra soarelui si a mainilor extraterestrului in timp ce floarea a fost inlocuita cu o planta primitiva, asemanatoare cu primele plante de uscat care au existat pe Pamant.
Eu am reinterpretat acest desen simplu iar mai jos e ceea ce a iesit. Acoperisul triunghiular al casei mi-a sugerat o piramida si in locul casei am facut o piramida, copacul cu trunchiul lui drept, columnar care se inalta spre cer si cu coroana lui mica rotunda verde si neramificata seamana cu un arbore din genul sigillaria, iar omuletul cu capul mare si cu mainile indreptate spre cer seamana mai mult cu un extraterestru pitic cenusiu. Am mutat soarele deasupra bratelor ridicate ale extraterestrului pentru a da impresia ca acest extraterestru tine soarele in mainile lui si am adaugat si luna in aceasta compozitie, deadupra soarelui si a mainilor extraterestrului in timp ce floarea a fost inlocuita cu o planta primitiva, asemanatoare cu primele plante de uscat care au existat pe Pamant.
Abonați-vă la:
Postări (Atom)









