Ma numesc Corina Chirila si am inceput sa desenez si sa pictez in anul 2000, cand aveam 13 ani, fiind inspirata de poezia Dorinta de Mihai Eminescu, poezie care m-a facut sa vad cu ochii mintii acea imagine de vis si sa-mi imaginez ca sunt eu acolo in codru in locul poetului.Imi place sa desenez si sa pictez toate lucrurile la care visez si la care nu pot sa ajung. Acest blog contine creatiile mele precum si trairile din spatele lor, acele sentimente si dorinte care m-au motivat
joi, 23 mai 2013
Pe ce dau si pe ce nu dau banii colectionarii de arta
miercuri, 6 februarie 2013
Despre dictatura comercialului sau de ce nu este loc pentru arta in societatea actuala
Pana acum am fost la nenumarate interviuri pentru posturi de graphic designer, grafician, webdesigner, etc si m-am lovit mereu de aceeasi problema: Creatiile mele nu sunt destul de comerciale pentru ei, nu conetaza cat am muncit la ele, nu conteaza valoarea lor estetica, pentru ei conteaza doar sa poata fi folosite in scop comercial, fiind preferate imaginile simple cu cateva culori si putin text in locul celor elaborate, cu forme, lumini si umbre. Pe langa desenele si picturile mele mai am si foarte multe creatii digitale facute in Photoshop si Corel
Dupa parerea lor portofoliul meu contine lucruri care nu pot fi folosite la nimic. Foarte multi artisti sunt in situatia mea, nu au bani pentru ca arta lor nu e acceptata. Acesta este doar unul dintre mijloacele prin care anumite forme de arta si de exprimare sunt descurajate. Arta este sugrumata prin mijloace economice. Intr-un sistem capitalist, monopolist condus de multinationale cu pretentii care au nevoie de sclavi, de angajati cu studii peste studii si experienta cu carul desi sunt tineri, buni la toate si in stare sa se sacrifice pentru compania la care lucreaza, de oameni care sa nu mai aiba viata lor si sa nu mai faca altceva in afara de munca pe care sefii le ordona sa o faca, cel putin in colonia numita Romania, orice forma de creativitate este inbusita. Este trist ca cei care au banii si puterea in mana nu sustin arta, fiind de multe ori total insensibili si lipsiti de simt estetic. Nu generalizez dar vorbesc din ce am cunoscut. Am cunoscut foarte multi oameni de afaceri cu un caracter infect.
joi, 10 mai 2012
Piramida ierarhica de pe dolar, un simbol masonic?
| |
| Piramida, puterii, desen |
Multi, influențați fiind de ortodoxie, vad piramida de pe dolar ca pe ceva demonic, satanic, un simbol al unei oculte malefice, al masoneriei, fata de care exista o teama exagerata si nejustificata, iar despre ochiul din vîrf se vorbeste ca ar fi ochiul lui Lucifer sau al antihristului. Acest lucru le convine de minune rusilor si este foarte posibil ca chiar ei sa fi lansat teoriile astea ale simbolurilor satanice de pe dolar, pentru a discredita inca odata SUA.
Si acum imi aduc aminte cat m-a stresat un creștin ortodox fundamentalist, membru al fundației Sfantul Andrei care a incercat sa distrugă tablourile mele in car apare nebuloasa "Ochiul lui Dumnezeu" zicand ca acela este ochiul lui Satana si tablourile mele sunt niste obiecte malefice care cheamă entitățile negative si poarta ghinion. Acestea sunt tablourile de care vorbesc.
| Ochiul lui Dumnezeu, pictura |
| Dragoste si unitate |
Piramida de pe dolar reprezinta un sistem economic piramidal, centralizat, atent supravegheat de la varf astfel încît sa nu fie încălcate legile statului si sa se mențină ordinea si funcționalitatea sistemului, iar faptul ca provine de la masoni nu ar trebui privit ca un lucru rau. Sa nu uitam ca masoneria, după cum ii spune si numele a fost o organizație de arhietcti (numiti la acea vreme zidari, franțuzescul "mason") care cunoșteau multe lucruri, unele dintre ele neexplicate nici măcar in ziua de azi cum ar fi efectul de piramida, in timp ce contemporanii lor creștini credeau ca pamantul este plat si soarele se mișca pe cer si ardeau oameni pe rug pentru ca indrazneau sa zica ca Pămîntul este rotud, pentru "sodomie" sau pentru vrăjitorie. Daca nu ar fi existat masonii nu ar fi existat nici minunatele catedrale si clădiri monument istoric din Europa pentru ca ei au fost cei care le-au proiectat. Deci care erau malefici si distructivi? masonii care construiau cladiri care au rezistat secole intregi si foloseau curentul electric si efectul de piramida depasindu-si cu mult epoca sau crestinii agresivi care ardeau oameni pe rug si tineau populatia in ignoranta mergand dupa dictonul "Crede si nu cerceta"?
sâmbătă, 28 aprilie 2012
Rodica lui Nicolae Grigorescu sau fata de pe bancnota de 10 lei
O vedem in fiecare zi cand mergem la piata, primim salariul sau ne platim facturile insa putini mai au timp sa-i acorde atentie si sa se intrebe cine este aceasta tarancuta draguta de pe bancnota de 10 RON. Mie chipul ei ce emana iubire si caldura mi-a atras atentia asa ca am fost curioasa si am aflat ca o chema Rodica si l-a inspirat pe pictorul Nicolae Grigorescu. Mi-ar fi placut sa pot afla mai multe despre ea dar din pacate nu am gasit nicaieri informatii suficiente.
Rodica a servit ca model pentru cel putin 3 dintre tablourile lui Nicolae Grigorescu si trebuie sa recunosc ca si pe mine m-a fascinat cu frumusetea, naturaletea si prospetimea ei iar mai jos sunt cateva dintre desenele mele avand-o ca muza pe aceasta fata simpla de la tara care l-a inspirat pe Grigorescu.
![]() |
| Eu si Rodica lui Grigorescu |
Rodica ma fascineaza pentru ca seamana foarte mult cu femeia care este alaturi de mine in majoritatea viselor mele desi inca nu am intalnit-o si din acest motiv am facut acest desen care ma prezinta pe mine in bratele ei.
Mai jos sunt doua desene reprezentand-o pe Rodica asa cum Grigorescu nu a pictat-o niciodata… nud.
miercuri, 13 iulie 2011
Prea multe simboluri si elemente religioase de pe bancnota de 1 leu – Eu le-as înlocui cu elemente dacice
Zilele astea jucandu-ma cu niște verzișori… romanești nu am putut sa nu observ cat de incarcati de simboluri si elemente religioase sunt. Trăim in Romania secolului 21 sau in eu știu ce republica ortodoxa la fel de înapoiata ca si Afganistanul sau republica islamica a Iranului, eu știu ce tara rămasa in evul mediu? Ca sa fim corecți intre islam si creștinism distanta nu e atât de mare amadoua fiind religii abrahamice provenite din același trunchi comun. Cat de ironica e situația in care creștinii si musulmanii care de fapt au o origine comuna se iau la bătaie din cauza religiei lor. Nu de multe ori religia este un mar al discordiei de la care pornesc atâtea conflicte si războaie. Toate religiile abrahamice vorbesc in mod ipocrit mereu despre iubire in timp ce instiga la ura si război. Atât in islam cat si in creștinism deși se vorbește mereu de iubire si înțelepciune femeile sunt disprețuite drepturile lor fiind călcate in picioare, oamenii sunt invatati sa-si judece aspru semenii si sa fie cat mai ignoranți (“Crede si nu cerceta”) si intoleranți (atât in islam cat si in creștinismul timpuriu au fost omorați oameni in numele religiei chipurile ca pedeapsa pentru ca erau vrăjitoare, pentru ca au făcut nu știu ce erezii, pentru ca erau femei si au fost acuzate de adulter chiar daca in realitate fuseseră violate, pentru ca erau homosexuali sau multe altele). Religiile abrahamice au fost si din păcate inca mai sunt o frâna in calea progresului civilizației umane. Oare religia asta ortodoxa cu toata barbaria ei ne definește ca stat? Oare a fi roman este sinonim cu a fi creștin ortodox? Sa nu uitam ca in tara asta exista destui oameni care aparțin altor religii sau sunt atei. Tot uitandu-mă la acești bani de 1 leu m-am gândit cum i-as face eu. După părerea mea aceste elemente ortodoxe nu au ce căuta pe un lucru atât de lumesc cum sunt banii de 1 leu, bani pe care ii folosesc toți romanii, nu doar ortodoxii si si daca ar fi sa privim problema din perspectiva ortodoxiei orice credincios ar trebui sa știe ca banul este ochiul dracului iar asocierea dintre bani si cele sfinte este o mare blasfemie.
Eu in primul rand as înlocui crucea din ciocul acelei pasări care pana la urma este un simbol al morții fiind instrument de tortura pe care a fost omorât Hristos cu lupul dacic si as înlocui si biserica cu sfinxul din Bucegi, construcție megalitica de pe vremea dacilor.
Uitandu-ma la cealaltă fata a bancnotei m-am gândit sa înlocuiesc chipul lui Nicolae Iorga cu chipul lui Decebal, un personaj foarte important pentru acest popor, deoarece prea au fost uitați strămoșii noștri geto-dacii si asta pe nedrept. Mereu se vorbește de latinitate când e vorba de istoria poporului roman dar niciodată de dacism când de fapt romanii au fost adevărații barbari care au distrus tot ce au construit dacii, toata cultura si toata civilizația lor si ce nu au distrus au luat si si-au însușit ei iar noi acum credem ca sunt creațiile romanilor sau ale grecilor ceea ce de fapt au făcut dacii.
Îmi doresc foarte mult ca cei de la Banca Naționala a României sa vadă acest material si sa se gândească serios sa scoată elementele ortodoxe de pe bancnotele de 1 leu. Poate ideea mea nu e cea mai buna dar a pune simboluri religioase pe bani este la fel de nepotrivit ca si a pune Icoane pe pereții școlilor sau ai altor instituții de stat care nu au nici-o legătura cu biserica sau chiar pe strada in locul panourilor publicitare. Eu una sunt pentru scoaterea religiei din scoli si din toate locurile unde chiar nu are ce căuta










