Va reamintesc ca tablourile mele cu lupul dacic si un dac tarabostes fata in fata cu sfinxul din Bucegi sunt expuse la hotelul Marshal Garden de pe Dorobanti pana pe 19 octombrie, in cadrul expozitiei Atat de romanesc.
Ma numesc Corina Chirila si am inceput sa desenez si sa pictez in anul 2000, cand aveam 13 ani, fiind inspirata de poezia Dorinta de Mihai Eminescu, poezie care m-a facut sa vad cu ochii mintii acea imagine de vis si sa-mi imaginez ca sunt eu acolo in codru in locul poetului.Imi place sa desenez si sa pictez toate lucrurile la care visez si la care nu pot sa ajung. Acest blog contine creatiile mele precum si trairile din spatele lor, acele sentimente si dorinte care m-au motivat
Se afișează postările cu eticheta bucegi. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta bucegi. Afișați toate postările
joi, 2 octombrie 2014
marți, 20 august 2013
Despre sfinxul dacic si celelalte constructii megalitice din Bucegi
![]() |
| Zamolxis xu mainile spre cer, marele lup alb si sfinxul dacic din Bucegi, desen in pix |
Acestea sunt desenele mele reprezentandu-l pe Zamolxis alaturi de marele lup alb si de sfinxul dacic din Bucegi.
![]() |
| Zamolxis, marele lup alb si sfinxul dacic, desen in pix |
![]() |
| Sfinxul de la Varful Omu |
Sambata am fost iar in Bucegi si am facut traseul de la babele spre Omu. Am vazut ca in zona sunt mai multi sfincsi, cum e si cel de langa Sarutul Babelor, o alta formatiune din piatra care seamana foarte mult cu sarutul lui Constantin Brancusi, probabil sursa de inspiratie a sculptorului.
![]() |
| Un sfinx mai mic si mai putin cunoscut dar foarte important pentru daci |
![]() |
| Babele si un sfinx mai mic si mai putin cunoscut din Bucegi |
Abonați-vă la:
Postări (Atom)






