 |
| Doi "sfinti" reprezentativi pentru religiile abrahamice, desen in creion |
Azi dupa ce mi-am facut draci la biserica la o slujba care mi-a dat dureri de cap, slujba de resfintire a bisericii Sf Nicolae dintr-o zi la care m-am dus pentru ca nu aveam ce face intr-o plictisitoare zi de duminica si de dragul mamei mele care e credincioasa, am facut acest desen care ilustreaza foarte bine asemanarea dintre crestinii ortodoxi si fundamentalistii musulmani care pun bombe si fac razboi in numele credintei lor, atat crestinismul cat si islamul fiind religii brahamice surori care s-au impus cu forta prin agresivitatea lor.
La fel ca si Osama Bin Laden "sfantul" Kiril a fost un criminal care a ucis cu sange rece o femeie si nu pe oricine ci pe Hypatia, un geniu al matematicii si al astronomiei si ordonat distrugerea bibliotecii din Alexandria.
Asemanartile intre crestinism, mai ales cel ortodox si islam sunt foarte multe, incepand cu purtarea valului pe cap de catre femei si misoginismul dus la extrem si terminand cu spiritul belicos, agresiv si distructiv si lupta impotriva cunoasterii si a adevarului in timp ce vorbesc in mod fals despre iubire, pace si intelepciune, cuvinte care nu-i caracterizeaza deloc pe adeptii religiilor abrahamice.
Azi fiind o oribila si plictisitoare zi de duminica si neavând nimic mai bun
de facut m-am dus cu mama si cu o vecina la slujba de resfintire a bisericii Sf
Nicolae dintr-o zi de langa facultatea de arhitectura unde erau si moaștele
sfantului Nicolae. Si acum imi aduc aminte cat de credincioasa eram eu pe vremea
cand credeam si in Mos Craciun si cum il asteptam eu pe sfantul Nicolae in
fiecare an crezând in mintea mea de copil ca vine direct din ceruri si cat de
dezamagita am fost intr-o noapte când am stat sa-l pândesc si am văzut ca
“sfântul” meu care pune cadori in cizme este nimeni altul decât… tata.
M-am dus acolo mai mult de dragul mamei mele care din păcate a luat-o foarte
rău pe panta bolnăvicioasa a credinței.
După ce am coborât din mașina vecinilor mei primul lucru care m-a izbit a
fost cântarea preoților care imi aducea aminte de musulmani si mă făcea sa mă
simt ca intr-o tara islamica, la fel ca si baticul pe care trebuia sa-l port pe
cap pentru ca a sa a zis sfântul Pavel ca trebuie sa poarte femeile in semn de
supunere, de inferioritate, batic pe care am refuzat sa-l port.
Contactul cu oamenii adunați acolo mi-a lăsat o impresie dezagreabila. Erau
tot felul de cersetori, babe nespalate si inculte si bolnavi psihic.
Acolo dupa ce am ascultat discrusul plictisitor al patriarhului Daniel in
timpul caruia am cascat de nenumărate ori m-am așezat la coada pentru sfintele
moaste. Am vrut sa plec dar mama si cu vecina cu care am fost acolo m-au rugat
sa stau. Acolo am intrat in vorba cu doua femei foarte habotnice care stăteau si
ele la coada si isi apărau cu agresivitate convingerile si spre marea mea
surprindere când le-am citat din scrisorile lui Pavel către Corinteni am avut
surpriza sa aflu ca dumnealor nici măcar nu au citit biblia pe motiv ca este…
prea greu de inteles. Nu are rost sa ma gandesc ce IQ aveau si cate clase au
absolvit daca nici măcar biblia pe care eu o citeam înainte sa intru in școala
primara era mult prea greu de inteles pentru ele. Ma surprinde si faptul ca
exista atatia oamenii care habar nu au in ce cred si se duc in fiecare duminica
la biserica ca niste oi care merg dupa turma. Cum poti sa crezi in ceva fara ca
măcar sa știi despre ce e vorba? E ca si cum te-ai inscrie intr-un partid sau
intr-o alta organizatie fara sa-i cunoști statutul si doctrina, te-ai angaja la
o firma fara știi o iota despre domeniul de activitate al acelei firme sau te-ai
duce pe front fara sa stii pentru cine lupți.
Eu am citit biblia cu si pot spune ca după ce am citit-o si am văzut cat de
stupida si ridicola e am scăpat definitiv si de ultima farama de credința care
mai rămăsese in străfundurile mintii mele si am devenit total imuna la religie
pentru ca mi-am dat seama ca biblia nu este altceva decât o adunătura de texte
puerile si subiective scrise de diverși oameni destul de primitivi si inapoiati,
multi dintre ei suferind de schizofrenie sau alte boli psihice, in nici un caz
cuvântul lui Dumnezeu. Daca Dumnezeu e atotsiutor cum poate spune ca lumea fost
facuta in 6 zile cand vietii i-au trebuit 3 miliarde de ani ca evolueze? E clar
ca aberatiile din biblie nu vine de la Dumnezeu cel atotputernic si atatstiutor
ci de la niște oameni care nu aveau mare lucru in cap.
După ce am înghițit tot gunoiul informațional al credincioșilor din jur care
încercau sa ma convinga sa ma apropii de biserica si insistau intr-un mod foarte
agresiv si am vazut moastele, o simpla bucata de carne de om, am plecat de acolo
cu o durere cumplita de cap si plina de draci desi mama si cu vecina se rugau de
mine sa raman acolo pana se intra in altar. Dupa ce ca ma durea deja capul mai
trebuia sa mai stau si in soare sa ascult discursul interminabil al patriarhului
Daniel.
Am plecat de acolo plina de draci si cu dureri de cap si abia dupa ce am baut o cafea tare si un ceai negru si mi-am mai revenit am facut desenul de mai sus