Munca in fabrica m-a inspirat sa fac acest desen reprezentand un om al muncii, un om pe care munca l-a transformat intr-un robot lipsit de sensibilitate care nu mai vede stelele de pe cer si nici ce e in stanga sau in dreapta lui si nu se mai gandeste decat la munca, tot timpul lui fiind ocupat de aceasta, un sclav al muncii , o rotita intr-un sistem bine ierarhizat, un om care cu miscari robotice executa mereu aceeasi munca, in acelasi loc, in acelasi decor industrial, intunecat, plin de praf si fum, lipsit de viata, si guvernat de soarele negru al petrolului.
Am mai facut o pictura pe aceasta tema in anul 2001.
Ma numesc Corina Chirila si am inceput sa desenez si sa pictez in anul 2000, cand aveam 13 ani, fiind inspirata de poezia Dorinta de Mihai Eminescu, poezie care m-a facut sa vad cu ochii mintii acea imagine de vis si sa-mi imaginez ca sunt eu acolo in codru in locul poetului.Imi place sa desenez si sa pictez toate lucrurile la care visez si la care nu pot sa ajung. Acest blog contine creatiile mele precum si trairile din spatele lor, acele sentimente si dorinte care m-au motivat
Se afișează postările cu eticheta muncitorul. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta muncitorul. Afișați toate postările
vineri, 23 noiembrie 2012
luni, 3 ianuarie 2011
Muncitorul
Muncitorul este doar un robot intr-o lume mecanica, lipsita de vegetatie si de viata in care doar munca exista sub soarele negru, vesnic in eclipsa, si sub cerul rosu si plin de fum. Muncitorul face mereu acelasi lucru, in mod mecanic iar in loc de cap are un bec.Muncitorul este sclavul iadului industrial si al muncii.
Am realizat aceasta pictura avand ca tema munca si lume muncitorilor in 2001
Am realizat aceasta pictura avand ca tema munca si lume muncitorilor in 2001
Abonați-vă la:
Postări (Atom)


